fotka redaktora RecenzeStarší článekWearables

RECENZE: ASUS VIVOWATCH: ZAJÍMAVÁ ALTERNATIVA

Jan Valtr5.9.2015 - 12:00 RecenzeStarší článekWearables

V redakci jsme se rozhodli otestovat sportovní hodinky Asus Vivowatch. Ty nabízí zajímavé vychytávky a poměrně nízkou cenu. Jak fungují a jsou skutečně tak dobré, jak se na první pohled zdají?

obrazek

Design a konstrukce – v jednoduchosti je síla

Ačkoli svými funkcemi konkurují Asus Vivowatch spíše chytrým náramkům, designově jsou to však plnohodnotné hodinky. Asus se nepouštěl do žádných experimentů a vsadil na jednoduché hladké linie. Na první pohled zaujme stříbrný kovový rámeček, který nemá žádné ostré hrany a je příjemný jak na dotek, tak na pohled. Přední část je kompletně kryta sklem Gorilla Glass 3, které zajišťuje poměrně slušnou ochranu, ovšem menším i větším oděrkám se dříve či později nevyhnete a je škoda, že Vivowatch nejsou vybaveny safírovým sklíčkem.

DSC_0025Další fotografie naleznete v naši Galerii

Pod odolným sklem se nachází především 1,28 palcový displej, nad nímž najdeme vkusně vypadající logo výrobce. Pod displejem je pak viditelný senzor UV záření a velká informační dioda. Spodek hodinek je vyrobený z plastu, který při nošení působí na ruce příjemně a přirozeně. Skrývají se v něm kontakty na nabíjení, které je prováděno pomocí kolébky a senzor pro měření srdečního tepu. Na pravé straně je ukryto také velké kovové funkční tlačítko, které slouží k odemykání hodinek a zapínání sportovního režimu. U hodinek je důležitý také řemínek, který je v případě Vivowatch pryžový s 22mm uchycením, takže by ho v případě potřeby nebylo těžké vyměnit za vlastní.

DSC_0015

K tomuto kroku však nevidím důvod, jelikož tento řemínek na ruce působí velmi příjemně a nezpůsobuje ani nadměrné pocení ruky. Stejně jako design, i zpracování hodinek je naprosto prvotřídní. Vše lícuje jak má, nikde nenajdeme ostré hrany a velikost i váha hodinek je na sport i běžné nošení naprosto ideální. Potěší také certifikace IP67, takže se nemusíte bát, že byste hodinky poškodili vodou či prachem. Celkově tak design a konstrukci hodinek hodnotíme na výbornou a nelze jim v tomto prakticky nic vytýkat, možným vylepšením by bylo jedině odolnější krycí sklíčko.

Displej – svůj účel splní na výbornou

Jak bylo již řečeno, Asus Vivowatch nejsou chytré hodinky a tak do nich nebylo potřeba dávat barevný displej. Asus se proto rozhodl osadit tyto hodinky 1,28″ reflexivním monochromatickým displejem s rozlišením 128 x 128 pixelů. Ten je dotykový a lze s ním jednoduše ovládat jednoduchý operační systém KoodOS.

DSC_0016

Díky reflexivní technologii se displej pyšní prvotřídní čitelností na slunci, takže se nemusíte bát, že byste někdy měly problém s přečtením aktuálního času. Displej je také podsvícený, takže čas bez problému zjistíte i po tmě.

Baterie – provoz bez omezení

Na jediné nabití vydrží hodinky fungovat 8-10 dní a řadí se tím tak na špičku v oboru. Bez problému si je tak s sebou můžete vzít na dovolenou do přírody nebo na sportovní soustředění beze strachu, že se vybijí.

DSC_0013

Samotné nabíjení je pak zprostředkováno pomocí nabíjecí kolébky, která zvládne hodinky plně nabít během 1,5 hodiny.

Uživatelské prostředí a funkce – aplikace podmínkou

V první řadě bychom se měli podívat na senzory, které tvoří základ těchto hodinek a právě od nich se odvíjí ostatní funkce. Základ tvoří tříosý akcelerometr sledující počet ušlých kroků. Svou úlohu zvládá na výbornou, a co se týče krokoměru, lze se na hodinky spoléhat. Velmi často využívaný je také senzor srdečního tepu. Jako u všech konkurenčních výrobků se jedná o optický snímač umístěný na spodní straně hodinek. Tep je sledován nepřetržitě a celodenní hodnoty si pak lze přehledně prohlédnout v aplikaci, na kterou se podrobně podíváme později. I tento senzor funguje spolehlivě a jen výjimečně naměří nesmyslné hodnoty. Poněkud nesmyslný mi pak přijde senzor UV záření. Ten ukazuje pouze tři možné hodnoty-low, mid a high. Při pobytu na slunci ukazují podle intenzity buď mid nebo high a tím zřejmě naznačují, že by člověk měl použít opalovací krém. Naopak doma vždy ukazují low, tedy nízkou hodnotu UV záření. Já sám jsem pro tuto funkci žádné praktické využití nenašel.

DSC_0027

Co se týče uživatelského prostředí hodinek, jedná se o velmi jednoduchý systém. Ten je zároveň velmi intuitivní, přehledný a dá se v něm velmi rychle vyznat. Ovládání zajištuje samozřejmě dotykový displej, kterým se dají měnit plochy buď posunutím do stran, nebo nahoru a dolu. Na domovské obrazovce najdeme samozřejmě datum, velké digitální hodiny, stav baterie, připojení přes Bluetooth a zda jsou hodinky zamčené. Posunutím do strany se dostaneme k dalším funkcím telefonu, jako je měření tepu, měření UV záření, budík a přehled denní aktivity. Na některých obrazovkách je pak možné zobrazit pokročilé funkce posunutím nahoru nebo dolu. Výchozí obrazovka nabízí například sledování spánku, přehled cvičení a také váš index štěstí. Index štěstí je veličina vypočítaná z celkové denní aktivity i kvality spánku. Může to být číslo od 1 do 100, přičemž čím vyššího čísla dosáhnete, tím kvalitnější byl váš den, co se týče pohybu a spánku.

DSC_0018

Měření tepu asi není nutné nijak zdlouhavě popisovat, jelikož je tato funkce dostupná na jakýchkoli chytrých hodinkách či náramcích a disponují jím i některé telefony. Hodinky sledují tep celodenně, pokud se na něj chcete podívat například po sportu, je možné dostat se na hodnoty posunutím z domovské obrazovky. Dalším tahem se pak dostanete na budík, který se nastavuje pomocí aplikace HiVivo. Budík vás pak budí vibracemi na zápěstí, což je sice hezké, ale mne to například velmi často vůbec nevzbudilo. Bohužel se Asus neinspiroval u konkurence a budík tak není schopen vás chytře vzbudit v nejvhodnější chvíli i přesto, že hodinky disponují jak funkcí monitorování spánku, tak právě funkcí budíku. Myslím, že tato funkce by hodinkám rozhodně slušela. Monitorování spánku je tak pouze k tomu, abyste zjistili, jak kvalitní byl váš spánek, což ovšem myslím každý pozná ráno sám.

DSC_0003

Další funkcí je již popisované měření UV záření, které, jak jsem již zmínil, slouží spíše jako hezká frajeřinka. Dalším posunutím můžeme zobrazit krokoměr a ukazatel spálených kalorií, které tvoří hlavní část indexu štěstí. Nejzajímavější funkcí těchto sportovních hodinek je ovšem sportovní režim, který se spouští dlouhým podržením odemykacího tlačítka. Po zapnutí tohoto režimu se automaticky spustí stopky. Základní obrazovka je pak doplněna ještě aktuální tepovou frekvencí. Na další obrazovce se pak můžeme informovat o vývoji našeho tepu během poslední minuty. Kromě těchto funkcí se dostáváme i k účelu velké informační diody pod displejem. Pokud se dostanete do stavu, kdy vaše tělo nejefektivněji spaluje tuky, rozsvítí se dioda zeleně, pokud je váš tep naopak riskantně vysoký, rozsvítí se červeně.

scr asu

Všechny tyto funkce by vám byly však prakticky k ničemu, pokud byste ve svém chytrém telefonu neměli staženou aplikaci HiVivo. Ta je základním ovládacím prvkem hodinek a zpracovává všechny informace. Spárování hodinek a aplikace probíhá pomocí Bluetooth 4.0, toto spojení je však velmi nespolehlivé a i když vezmu v potaz, že s telefonem stačí hodinky propojit 2-3 krát denně, podařilo se mi spojení většinou na třetí až čtvrtý pokus, což bylo velice otravné. Když se vám už spojení povede, můžete si užívat překrásně vypadající aplikaci. Hned při prvním spuštění je nutné zadat věk, váhu a pohlaví uživatele, aby následné propočty byly správné a seděly přímo na vaši osobu.

scr asu1

Díky této aplikaci si můžete také zvolit mezi digitálním a analogovým zobrazením hodin, nastavit budík či jazyk hodinek, které mimochodem bohužel nepodporují češtinu, nicméně i člověk, co neumí anglicky, se v systému hodinek bude jednoduše orientovat. Aplikace je založena na jediné hlavní obrazovce, která zobrazuje opět váš denní index a pak mnoho dlouhodobých i krátkodobých statistik, například počet ušlých kroků, spálených kalorií, kvalitu spánku a tepovou frekvenci. Celkově se aplikace příjemně a intuitivně používá a její vzhled je naprosto příkladný a moderní.

Upozornění a konektivita – slabá stránka hodinek

Jak již bylo řečeno, Asus Vivowatch se s mobilním telefonem párují pomocí Bluetooth 4.0, přičemž toto spojení je velice nespolehlivé. Potěší však, že Vivowatch fungují jak se systémem Android, tak s iOS, čímž si určitě získají přízeň mnoha kupujících.

DSC_0034

Hodinky sice disponují funkcí upozornění na příchozí hovor, to ovšem vyžaduje stálé spojení s mobilním telefonem, čehož se vzhledem k tragicky fungujícímu spojení dá dosáhnout jen stěží a hodinky vás tak upozorní tak na jeden z deseti příchozích hovorů. Tuto stránku hodinek tedy rozhodně pochválit nemůžeme.

Závěr

Asus Vivowatch rozhodně nemůžeme brát jako konkurenci chytrým hodinkám, nýbrž chytrým náramkům. V tomto ohledu bych řekl, že se Asusu skutečně povedly. Jejich design je velice povedený, vypadají elegantně a kovový stříbrný rámeček jim dodává velmi luxusní nádech.  Displej je dostatečně velký na to, aby mohly Vivowatch sloužit jako plnohodnotné hodinky, velmi pozitivně navíc hodnotím také reflexivní technologii, díky níž se dá bez problému přečíst čas i na ostrém slunci. Ani baterie navíc nijak neomezuje, jelikož vydrží na jedno nabití až deset hodin. Uživatelské prostředí je přehledné a intuitivní. Vestavěné funkce jako jsou krokoměr či měření spálených kalorií fungují skvěle.

DSC_0001

Měření srdečního tepu se dá také označit za přesné, občas má však svojí hlavu a ukazuje naprosto nesmyslné hodnoty. Aplikace HiVivo skvěle funguje i vypadá, jediným nešvarem je v tomto případě velká nespolehlivost připojení, tudíž se stává prakticky zbytečnou funkce upozornění na příchozí hovory. Celkově bych označil tyto hodinky za velice povedené, a pokud přemýšlíte o koupi nových hodinek či chytrého náramku, určitě bych Asus Vivowatch zařadil do svého výběru a osobně bych si je možná i troufl favorizovat, hodinky navíc zaujmou velmi příznivou cenou 4 000 Kč.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Graf ceny produktu ASUS VivoWatch poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

Design a zpracování – 8/10

Displej – 7/10

Baterie – 10/10

Uživatelské prostředí – 8/10

Konektivita – 5/10

Celkem – 82%

Tagy Asus Chytré hodinky Fitness Recenze Wearables