fotka redaktora NotebookyRecenzeStarší článek

RECENZE: APPLE MACBOOK PRO 13 RETINA (2014)

Michael Krahulec14.4.2015 - 18:00 NotebookyRecenzeStarší článek

V redakci jsme se rozhodli zabrousit do kategorie kompaktních notebooků a tabletů. Ikonou přenosných počítačů je Apple Macbook, proto jsme si vzali do testu nejrozšířenější Macbook Pro 13” s Retina displejem modelové řady 2014.

gallery1_2256

Design a konstrukce – prémiový hubeňour

Předností všech produktů Applu je špičkový design a zpracování na velmi vysoké úrovni. Ne jinak je tomu i u Macbooku Pro, který je jen o jeden milimetr “tlustší” než ultra-tenký Macbook Air.

U Applu vede jednoduchost, proto žádné designové výstřelky nehledejte. Předností je čistý vzhled a hliníkové unibody tělo, na jehož tvaru nemá Apple tendenci nic měnit. Na svrchní straně víka nemůže chybět nic jiného než podsvícené logo nakousnutého jablka, naopak zespod jsou k vidění pouze gumové podložky, šroubky a perforace pro nasávání vzduchu.

DSC_0011Další fotografie naleznete v naši Galerii

Pokud notebook rozevřete, objeví se černá podsvícená klávesnice bez numerické části a dotykový touchpad. Mezi klávesnicí a displejem se nachází elegantně ukryté výdechy ventilátoru. Zřejmě nejhezčí pohled je na víko displeje, jehož tenkost je takřka neuvěřitelná.

DSC_0012

Pohodlnost používání Macbooku Pro je na velmi vysoké úrovni, menším neduhem jsou ale ostré hrany, především výřez u touchpadu pro snažší otevírání víka. Po delší době se tedy může stát, že máte velmi otlačené zápěstí.

DSC_0013

Na rozložení klávesnice si budete muset chvíli zvykat, obzvlášť pokud přecházíte z počítačů se systémem Windows. Pokud se s ní ale zžijete, zjistíte, že pro psaní dlouhých textů je více než ideální.

Obdobně je na tom i multidotykový touchpad, který nabídne příjemně kluzký povrch a zajímavé rozložení s chytrými gesty.

DSC_0014

Na bocích jsou potom k nalezení pouze zdířky pro konektorovou výbavu. Konkrétně je k dispozici kombinované USB 3.0, HDMI, slot pro SDXC paměťové karty, audio konektor pro sluchátka, další USB 3.0 a dva standardy Thunderbolt. Nechybí ani napájecí konektor MagSafe 2, který se při nechtěném zakopnutí o kabel od notebooku bez poškození odpojí.

Pokud potřebujete více zdířek, například pro VGA kabel či datový Ethernet, nabízí Apple bohaté množství redukcí, které ale výjde na nemalé peníze.

Hardware a výkon – malý, ale šikovný

I přesto že je Macbook Pro hodně tenký, dostal do vínku poměrně slušné hardwarové vybavení. K dispozici totiž budete mít dvoujádrový procesor Intel Core i5 s mikroarchitekturou Haswell s taktem o frekvenci 2,6 GHz, které doplňuje 8 GB operační paměti RAM. Největší slabinou Apple Macbooků je velikost pevných disků – my jsme si do redakce pořídili variantu s 256 GB SSD diskem. Dále Macbook nabízí 1,5 GB grafickou kartu Intel Iris 5100. Nechybí standardy jako Wi-Fi 802.11ac či Bluetooth 4.0.

DSC_0015

Zařízení Macbook jsou určena především pro kancelářskou práci, proto je jejich největší předností dlouhá výdrž baterie. Pokud se ale rozhodnete zahrát si nějakou tu hru, nebo spustit náročnější aplikaci, Macbook si i s těmito úkoly s přehledem poradí. Musíte se však smířit, že z tichého notebooku se stane poměrně hlučný, i s tím, že naroste mírně teplota.

Displej – Retina hájí čest

Displeje s technologií Retina patří mezi nejlepší displeje na trhu, což dokazují i aktuální generace Apple iPhonů či iPadů. Výjimkou není ani Macbook Pro, který si můžete pořídit jako 13” či 15” variantu.

DSC_0035

První zmíněná verze nabízí konkrétně 13,3” Retina displej s rozlišením 2560 x 1600 px, což je úctyhodné číslo, a vězte, že v kategorii kompaktních ultrabooků budete jemnější displej hledat jen těžko.

Apple technologii Retina a vysokému rozlišení přizpůsobil i samotné prostředí systému OS X Yosemite, což je velký rozdíl, než když si pořídíte notebook s QHD či 4K rozlišením se systémem Windows.

DSC_0033

Jak již bylo zmíněno, jemnost je na opravdu vysoké úrovni, podobně je na tom i podání barev či jasu. Displeji Macbooku Pro není tedy takřka co vytknout.

Baterie a výdrž – zrozen pro cestování

Apple vybavil Macbook Pro baterií, díky níž dokáže vydržet až 9 hodin, což se zdá být téměř neuvěřitelné, vzhledem k náročnému rozlišení displeje. Ale ono tomu tak opravdu je, tedy jen pokud se maličko uskromníte.

DSC_0025

Po snížení jasu a při nenáročném užívání vám Macbook Pro vydrží opravdu až 9 hodin, pokud si ale chcete užít jemnost Retina displeje, počítejte spíše s pěti až šesti hodinami.

Systém – vyladěno pro Apple

Jak jistě každý ví, Apple své počítače Mac osazuje vlastním operačním systémem OS X. Aktuálně je nejnovější verze 10.10.2 Yosemite, která oproti předchozím generacím nabízí mírné designové změny a funkce.

DSC_0026

Princip rozložení a ovládání je po několik let téměř nezměněný, proto pokud se o OS X zajímáte detailněji, doporučujeme článek o představení přímo společnosti Apple, který naleznete zde.

Závěr

Apple Macbook Pro Retina opět nezklamal a ubránil post prémiového ultrabooku, který nabízí elegantní design a špičkové zpracování. Na druhou stranu je tu opět poměrně vysoká cena, která trápí všechny Apple produkty, Macbooku nevýjímaje.

DSC_0021

Námi testovanou konfiguraci Macbook Pro 13 Retina pořídíte na Alza.cz za 38 211 Kč. Vyplatí se za takto velké peníze? Odpověď necháme na vás.

Další fotografie naleznete v naši Galerii 

Graf ceny produktu Apple MacBook Pro MF840CZ/A poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení – 94%

Tagy Apple Macbook Notebook OS X Recenze