fotka redaktora NotebookyRecenzeStarší článek

RECENZE: APPLE MACBOOK AIR 13″ 2015: IKONA ULTRABOOKŮ

Jan Valtr25.8.2015 - 12:30 NotebookyRecenzeStarší článek

Macbook Air představuje již několik let ikonu přenosných notebooků, od první generace se však nedočkal mnoha změn. Dokáže letošní model stále zaujmout?

smartfoun_air_test

Design a konstrukce – neokoukatelná klasika

Design nového modelu Macbooku Air se nijak neliší od předchozích generací. I přesto se s výškou 3 mm v nejtenčím a 17 mm v nejtlustším bodě jedná o jeden z nejtenčích notebooků na trhu. Díky tomu se pohodlně vejde do každého batohu a je tak velmi snadné si jej vzít všude s sebou, což je nakonec i jeho účel. Ani váha 1 350 gramů rozhodně ostudu neudělá a zařízení se příjemně přenáší například od stolu na sedačku a to díky precizní vyváženosti jak se zavřeným, tak i otevřeným víkem. Menším neduhem je šířka 325 mm, což je na 13″ displej poměrně dost a okraje kolem displeje by určitě šly zmenšit. Celkově však hliníková unibody konstrukce vypadá překrásně, nikde nic nevrže ani se nekroutí a vše lícuje tak, jak je tomu u Applu zvykem, prvotřídně.

DSC_0203Další fotografie naleznete v naši Galerii

Apple vsází designově především na jednoduchost a funkčnost, i přesto najdeme na Macbooku Air několik zajímavých prvků. Tím nejznámějším je průhledné nakousnuté jablko na víku, které při zapnutém displeji svítí. Kromě tohoto loga na víku zařízení dále nic bohužel nenajdeme. Spodní strana ukrývá jen čtveřici gumových nožiček a šrouby uchycující spodní část, po jejichž odšroubování se dá dostat k základní desce a baterii. Je k tomu potřeba speciálního šroubováku.

DSC_0216

Na pravé hraně se nachází čtečka paměťových karet, USB 3.0 a Thunderbolt konektor, pravá hrana skýtá 3,5 mm Jack konektor, druhé USB 3.0 a Magsafe 2 konektor, který slouží k nabíjení. Jeho hlavní výhodou je magnetické spojení konektoru s kabelem, což značně usnadňuje používání, při práci například na sedačce se však občas samovolně odpojí.

DSC_0238

Po otevření víka hned na první pohled zaujme klasická černá klávesnice s regulovatelnou intenzitou podsvícení. Na té se opravdu příjemně píší i delší texty, je tichá a má poměrně vysoký příklep, což dává uživateli jistou odezvu. Na rozložení kláves si je potřeba při přechodu z počítače s operačním systémem Windows chvíli zvykat, ovšem poté je velmi intuitivní a působí podle mě přirozeněji.

DSC_0210

Pod klávesnicí se rozpíná velký trackpad, který jako jediný z modelů představených v roce 2015 není vybaven technologií Force Touch, což je jistě škoda. Jeho povrch je příjemně kluzký a podporuje mnoho chytrých gest, která užívání notebooku značně usnadňují.

Hardware a výkon – nenápadná šelma

Základní verze Mabooku Air je vybavena procesorem Intel Core i5 s taktem 1,6 GHz, 4 GB paměti RAM, grafickým čipem Intel HD Graphics 6 000 a SSD diskem s kapacitou 128GB. Tato výbava zajišťuje plynulý chod systému a postačí i pro hraní graficky méně náročných her nebo úpravě fotografií či videí, v tom případě se však budete muset smířit s poměrně velkou hlučností větráku a lehkým přehříváním.

DSC_0248

S nedostatkem výkonu se musí počítat až v případě, že například hrajete hru a na pozadí vám běží program na úpravu videí. Na většinu požadovaných úkonů však bude základní výbava dostatečná. Jestliže však chcete svůj Macbook Air používat pravidelně na hraní her či úpravu videí, doporučujeme investovat do verze s procesorem Intel Core i7 a 8GB paměti RAM.

Displej – zásadní nedostatek

Standardním displejem je ve většině zařízení amerického výrobce extrémně jemný IPS Retina displej, jímž jsou vybaveny i modely Pro a nový 12″ Macbook. Macbook Air však Retina displejem nedisponuje. Jako jediný model má totiž zastaralý 13,3 palcový zobrazovač s rozlišením 1440 x 900 pixelů. Ten zaostává značně nejen za Retinou, ale i za cenově srovnatelnými notebooky konkurenčních výrobců.

DSC_0250

Displej má poměrně špatné pozorovací úhly a při bližším pohledu na displej jsou vidět jednotlivé pixely. Celkově tak displej působí zastarale a notebook s cenovkou nad 30 000 Kč by si zasloužil určitě kvalitnější. Osazení Macbooku Air zastaralým displejem je nepochopitelné i z důvodu, že samotný operační systém OS X Yosemite je připravený pro Retina displej. Jedinou výhodou tohoto displeje je tak dobré podání barev.

Baterie a výdrž – celodenní společník

Jelikož je Macbook Air určen pro cestování, musí tomu samozřejmě odpovídat i výdrž baterie. Právě ta je hlavním lákadlem tohoto notebooku, jelikož udávaná výdrž činí 12 hodin. Vestavěná 50Wh baterie však při běžném používání s jasem displeje okolo 70% a bez zapnutého podsvícení klávesnice dokáže zajistit i 15 hodinovou výdrž.

DSC_0276

Díky tomu se tak Macbook Air skvěle hodí do školy či práce, kde nebudete mít po celý den přístup k zásuvce. Při hraní her či úpravě videí můžete počítat s 8 až 10 hodinovou výdrží.

Systém – vyladěn do posledního detailu

V nové generaci Macbooku Air běží samozřejmě operační systém OS X Yosemite. Ten je skvěle odladěn a vše běží  tak, jak má. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s jediným zaseknutím animace či pádem aplikace. Díky novému SSD disku se také dostane okamžitě z uspaného do zapnutého stavu.

Snímek obrazovky 2015-08-05 v 11.31.53

Velkou výhodou OS X Yosemite je podpora mnoha chytrých gest, která usnadňují a urychlují používání. Nechybí velké množství krásných animací a detailů. Celkově tak systém perfektně ladí s celkovou koncepcí Macbooku a nelze mu nic vytknout. Již na podzim se navíc dočkáme updatu na OS X El Capitan, který by měl přinést ještě rychlejší chod systému a množství nových animací a gest.

Závěr

Macbook Air je jistě naprostou špičkou na poli ultrabooků co se týče designu, konstrukce nebo tenkosti. Hliníková unibody konstrukce doplněná o detaily jakým je například svítící logo výrobce působí prémiově a dává uživateli jistý pocit výjimečnosti. Zakomponovaná klávesnice je naprosto skvělá a ideální i pro psaní delších článků. Zamrzí absence Force Touch Trackpadu, který by používání notebooku ještě zpříjemnil. Ani výkonem se tento ultra tenký stroj nenechá zastínit a i základní model postačí pro všechny úkony, na které je Macbook Air určen. Velkým neduhem tohoto přístroje je však displej.

DSC_0228

I přesto, že Apple má k dispozici extrémně jemný Retina displej, nerozhodl se jím Macbook Air vybavit a tím tak značně snižuje atraktivitu tohoto modelu. Tu naopak zvyšuje extrémně dlouhá výdrž baterie, jelikož Macbook Air je skutečně celodenní pracant co vás nikde nenechá na holičkách. Celkově bych Macbook Air hodnotil i přes špatný displej jako vydařený, a to především díky jeho přenosnosti, skvěle odladěnému systému. Macbook Air samozřejmě jako ostatní produkty od Applu není levnou záležitostí a za základní 13palcový model na Alza.cz zaplatíte 25 990 Kč, cena se však podle konfigurace může vyšplhat až na 51 990 Kč. Chcete-li takové peníze do notebooku investovat a nevadí vám horší kvalita displeje, je pro vás 13palcový Macbook Air určitě dobrou volbou.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Graf ceny produktu Apple MacBook Air MJVP2CZ/A poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

Displej – 5/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 8/10

Výdrž Baterie – 10/10

Tagy Apple Macbook Notebook OS X Recenze