fotka redaktora NotebookyRecenzeStarší článek

RECENZE: APPLE MACBOOK 12″: VIZE PLNÁ KOMPROMISŮ

Jan Valtr19.8.2015 - 15:00 NotebookyRecenzeStarší článek

Apple tento rok představil po boku vylepšených verzí již zajetých modelů Air a Pro také zbrusu nový Macbook, který přichází s překrásným designem a konceptem jediného konektoru. Jak novinka funguje v praxi a jaké je její skutečné využití se dozvíte v naší recenzi.

2015_new_macbook_gold

Design a konstrukce – tenký elegán

Hlavním lákadlem nového Macbooku je jeho design a především také rozměry. První věcí, které si všimnete, je neuvěřitelná tenkost, která činí pouhých 13,1 mm v nejtlustším bodě, v tom nejtenčím jsou to dokonce pouhé 3,5 mm. Celkové rozměry jsou 280,5 × 196,5 × 13,1 mm, váha zařízení pak činí jen 907 gramů. Macbook je díky tomu velmi příjemné používat například na cestách, jelikož se vejde do jakékoli tašky a ani váhově není nijak znatelný. Držení v jedné ruce je také velmi pohodlné a celkově se zařízení, co se týče kompaktnosti, blíží spíše iPadu než k Macbookům. I když na první pohled působí design velmi futuristicky, při delším pohledu zde najdeme jednoznačný rukopis Applu, který při designování bral inspiraci jak z ostatních Macbooků, tak i z nového iPadu, se kterým sdílí i paletu barev. Macbook je totiž dostupný v klasické stříbrné, vesmírně šedé a zlaté barvě, lze si ho tak barevně sladit například s iPhonem, což u ostatních Macbooků nelze, jelikož se prodávají pouze ve stříbrném kabátku.

DSC_0129Další fotografie naleznete v naši Galerii

Na svrchní straně víka překvapivě nenajdeme klasické průhledné svítící logo výrobce, ale „zrcátkové“ nakousnuté jablko, jaké najdeme například u iPadu nebo iPhonu, které vypadá skutečně elegantně. Na pravé hraně zařízení se nachází pouze 3,5 mm Jack konektor na připojení sluchátek a zdířky mikrofonu. Levá hrana pak ukrývá jediný USB-C konektor, který je tou největší zajímavostí. Slouží totiž k nabíjení, připojení USB, HDMI, čtečky paměťových karet a podobně. Zde je ale ten největší háček. Jelikož v současnosti prakticky žádný jiný výrobce nedává do svých zařízení USB-C konektory, je spíše k zlosti. Na všechno je totiž potřeba dokoupit redukce, které nejsou zrovna levné a navíc pak ztrácí význam mít ultra tenký a lehký notebook, když je k němu potřeba nosit ještě další kabely.

DSC_0109

Nicméně USB-C konektor je určitě budoucností a Apple tak opět předběhl dobu. Na druhou stranu kdo jiný než Apple by si mohl dovolit takto odvážný krok. Na spodní straně najdeme gumové nožičky a šroubky. Apple vyřešil revolučně i samotné zavírání víka, jelikož upustil od plastové lišty, kterou nahradil kovový kloub. Jako první notebook od Applu disponuje Macbook pasivním chlazením, takže je vždy stejně tichý jako váš mobilní telefon, lehkou nevýhodou je ale častější přehřívání.

DSC_0037

Po rozevření notebooku upoutá pozornost nová „motýlková“ klávesnice, která se rozpíná až ke krajům. Díky revoluční technologii bylo možné umístit do tenkého rámu plnohodnotnou klávesnici. Ta má sice oproti klávesnici použité u ostatních Macbooků přibližně poloviční zdvih, samotná tlačítka jsou však větší. Podle mého názoru je komfort při psaní delších článků o trochu nižší, je to však otázka zvyku a vlastníci jiného modelu od Applu určitě nebudou mít s přechodem problém. Pozměněn byl i design, například šipky doleva a doprava jsou stejně velká jako šipky nahoru a dolů, takže se zaplnil prázdný prostor a celkově tak působí klávesnice hezčeji. Menším neduhem zvýšená hlučnost klávesnice, ovšem i na tu se dá časem zvyknout. Samozřemostí je pak podsvícení.

DSC_0172

Pod klávesnicí se nachází zbrusu nový Force Touch Trackpad. Ten oproti ostatním trackpadům nefunguje jako tlačítko, takže při vypnutém displeji jej nelze nijak promáčknout. Odezva je pouze heptická, takže funguje na základě vibrací, ovšem dokáže plně nasimulovat dojem zmáčknutí. Síla odezvy má dvě úrovně. První stupeň funguje jako klasické tlačítko trackpadu, pokud však Force Touch Trackpad zmáčkneme silněji, aktivuje se dodatečná funkce, která dokáže například vyhledat ve slovníku slovo, na které je namířen kurzor nebo otevřít vlastnosti aplikace. Vše funguje jak má a novému trackpadu tak nelze nic vytknout.

Displej – to nejlepší na trhu

I přes své malé rozměry je Macbook vybaven jemným 12palcovým IPS Retina displejem, který má rozlišení 2 304 × 1 440 pixelů s jemností 226 pixelů na palec. Díky technologii IPS má displej úžasné pozorovací úhly, velmi dobrou čitelnost na slunci a především velmi věrné podání sytých barev.

DSC_0158

Displeji nelze skutečně nic vytknout a patří mezi největší lákadla Macbooku. Rozlišení displeje je přizpůsobeno i samotné uživatelské prostředí.

Hardware a výkon – zázraky nečekejte

Základem Macbooku je velice úsporný dvoujádrový procesor Intel Core M s taktem 1,1 GHz. Ten je doplněn 8 GB RAM a grafickým čipem Intel HD Graphics 5 300. Takováto výbava postačí na prohlížení internetu, koukání na filmy a klasickou kancelářskou práci. Při editaci fotografií či videí nebo hraní her se počítač začne zahřívat, a pokud je okolní teplota vyšší než 25 stupňů, dosáhne teplota takové hodnoty, že systém upozorní uživatele na přehřívání a doporučí vypnout používané aplikace, pokud se tak neučiní, z bezpečnostních důvodů se Macbook sám vypne.

DSC_0147

Hledáte-li zařízení na hry nebo práci v grafických programech, určitě není Macbook vhodnou volbou. Jeho hlavní určení je tak práce v kanceláři nebo prohlížení internetu. Co se týče úložiště, základní verze disponuje 256 GB SSD diskem, který je příjemně svižný a řekl bych, že pro tento typ zařízení dostačující, pro uživatele s potřebou větší kapacity je tu pak o 8 000 korun dražší verze s 512 GB interního úložiště. Velikost paměti je nutné si promyslet ještě před koupí, jelikož rozšíření v podobě externího disku není kvůli USB-C konektoru vhodné.

Baterie a výdrž – překvapivý držák

Při pohledu na tenké tělo Macbooku člověka napadne, kam Apple umístil baterie. Při rozebrání zařízení najdeme odpověď. Základní deska totiž zabírá méně místa než Force Touch Trackpad a zbytek těla je celý vyplněn bateriemi, které jsou uspořádány tak, aby skutečně nezůstal jediný milimetr místa nazbyt.

DSC_0138

Kapacita baterií je 5 264 mAh a podle Applu by to mělo zajistit výdrž na 9 hodin používání. Takové hodnoty lze dosáhnout při přibližně 50% jasu displeje a lehkém brouzdání po internetu, při náročnějších operacích lze dosáhnout přibližně 6 hodinové výdrže. I ta je na takto tenký Notebook však nadprůměrná a nikdy jsem neměl s výdrží při testování problém.

Systém – rychlý a jednoduchý

V Macbooku běží jako v ostatních modelech operační systém Mac OS X Yosemite, který bude však již na podzim nahrazen novou verzí nazvanou El Capitan. Systém je oproti Windows rychlejší, přehlednější a uživatelsky přívětivější. Grafika působí jednotně, díky Trackpadu je k dispozici mnoho gest, díky kterým se dostanete například z jakékoli aplikace na plochu nebo na přehled všech aplikací.

Snímek obrazovky 2015-08-05 v 11.33.40

Všechny programy, ať už předinstalované nebo stažené z App store či internetu, běží plynule a za celou dobu jsem se nesetkal se zaseknutím či pádem. Při přechodu z Windows na OS X Yosemite je nutné si chvilku zvykat, pak ale již skoro jistě nebudete chtít přejít zpět a systému nelze nic vytknout.

Snímek obrazovky 2015-08-05 v 11.31.53

Příjemné je i množství předinstalovaných aplikací, mezi které patří například textový editor Pages, aplikace pro tvorbu prezentací keynote nebo ekvivalent Microsoft Excelu Numbers.

Závěr

12″ palcový Macbook je velmi specifické zařízení, které si pravděpodobně nekoupí tolik lidí, jako modely Air a Pro. Své zákazníky si však jistě najde. Hlavním lákadlem je extrémně tenké a lehké hliníkové unibody tělo, díky kterému si jej můžete vzít vždy s sebou. Kvůli tenkosti musel americký výrobce osadit nové zařízení revoluční motýlkovou klávesnicí, která má nízký příklep a ne každý si na ni zvykne, je to však otázkou vkusu. Příjemnou inovací je Force Touch Trackpad, který už tak vyladěnému systému přidává mnoho nových funkcí. Velkou nevýhodou je v současnosti jediný USB-C konektor, který značně snižuje praktičnost a je nutné si dokoupit poměrně drahé a rozměrné redukce.

DSC_0174

Apple nešetřil ani na displeji a tak se může Macbook chlubit jemným Retina displejem, který patří mezi ty nejjemnější displeje na trhu a je to skutečně slast pro oko. I přes tenkou konstrukci se Applu podařilo zajistit uživateli 9 hodinovou výdrž, takže se nemusíte bát, že byste během dne museli hledat zásuvku a nosit s sebou nabíječku. Celkově bych Apple Macbook zhodnotil jako povedený ultrabook, který však předběhl dobu a kvůli jedinému portu je nepraktický. Cenou 12″ Macbook také nepotěší, jelikož za základní model zaplatíte například na Alza.cz 39 990 Kč, tedy stejně, jako za základní verzi Macbooku Pro. Zda se vyplatí investovat takto velké peníze do sice krásného, ale méně praktického notebooku, necháme na vás.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

 Graf ceny produktu Apple MacBook MF855CZ/A poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 6/10

Výdrž baterie – 9/10

Konektivita – 4/10

Celkem – 90%

 

 

 

Tagy Apple Macbook Notebook OS X Recenze