fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: APPLE IPHONE SE: VÍTEJ MALIČKÝ

Michael Krahulec10.4.2016 - 11:20 RecenzeSmartphonyStarší článek

Apple iPhone SE je nejnovějším počinem jablečného výrobce. Vzhledem k tomu, že designově je nový model takřka shodný s pátou generací iPhonů, je pravý čas na otázku, zda se vůbec vyplatí? Předpoklady k tomu má dobré, například špičkový hardware z iPhonu 6S. Jak je ale nový iPhone praktický v reálu? A najde si své místo na trhu?

iphonesearray-800x620

Design a konstrukce – malý, ale šikovný

Jak již bylo zmíněno v úvodu, nový iPhone SE se příliš neliší od iPhonu 5S, který se nám představil již v roce 2013 a stále se prodává, a to dokonce za vyšší cenu, než za kterou lze pořídit horkou novinku. Pokud vlastníte smartphone alespoň s úhlopříčkou 4,7palce a uvažujete nad koupí iPhonu SE, doporučujeme, ať si tento krok pořádně rozmyslíte. Éra malých smartphonů je již nenávratně pryč a přechod z průměrně 5palcového zařízení na telefon s úhlopříčkou o rovný palec menší může být poměrně šok. Proto doporučujeme navštívit obchod s elektronikou a iPhone SE si důkladně vyzkoušet.

DSC_0055Další fotografie naleznete v naší Galerii

Malý iPhone je opravdu doslova malý, nelze ale polemizovat, zda je to špatně či naopak správně. V tomto případě jednoduše vyhovuje každému něco jiného a nelze tak iPhone SE označit za malý nesmysl, který nemá žádné využití. Pro mě osobně je iPhone SE s rozměry 58,6 x 123,8 x 7,6 mm moc malý, v redakci ale máme kolegy, kterým zcela vyhovuje, jelikož stále aktivně používají iPhone 5S. Takže jak se říká, proti gustu …

DSC_0056

Pokud patříte právě do této druhé kategorie, kterým čtyřpalcová úhlopříčka vyhovuje, máte se na co těšit. Přední strana je směsicí iPhonu 5S a 6S (recenze), na spodní straně tedy nalezneme kulaté domovské tlačítko se zabudovaným snímačem otisků prstů TouchID, které není tak svižné jako u iPhone 6S a někdy je dokonce potřeba odemykání opakovat. Naopak nad displejem se nachází pouze kamerka, telefonní reproduktor a snímače pro automatickou regulaci jasu. Prostor pod a nad displejem je poměrně velký, což Applu ale nelze vytýkat, protože tento styl využívá u všech svých modelů a je nutné s ním tedy počítat.

DSC_0097Výtku si ale zaslouží okraje kolem displeje! Pokud si pořídíte smartphone v provedení s bílou přední částí, má bílý okraj 3 milimetry. Další okraj spatříte po rozsvícení displeje, který je tentokrát černý a nachází se mezi zobrazovačem a bílým rámečkem. Jde o slepé černé místo displeje, které mé 1,5 milimetru a nutno podotknout, že se s tímto nevzhledným jevem setkáte už velmi zřídka, převážně u levnějších modelů čínských výrobců. Na tomto mohl Apple určitě mnohem více zapracovat, protože díky tomu displej iPhonu SE nabuzuje dojem lacinosti a jakéhosi „odfláknutí“.

Na opačné straně se rovněž žádná evoluce nekoná. Spodní a horní okraje jsou v linii zaoblení hran plastové a v lesklém laku, a to především z důvodu zabudování anténních prvků. V horní plastové liště je rovněž ukryta čočka hlavního fotoaparátu, která nikterak nevystupuje z těla zařízení, což chválím, a dvoutónová LED dioda. Na zádech samozřejmě nechybí lesklé logo nakousnutého jablka a nápis iPhone SE.

DSC_0036Za velmi designově zdařilou považuji levou hranu, kde se nachází dvojice kulatých tlačítek pro ovládání hlasitosti, které známe ze starších modelů, a pro Apple již tradiční přepínač zvukových profilů. Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou vzhledově krásná a jejich stisk je jistý, pokud však s telefonem zatřesete, slyšíte, jak se tlačítka klepou a vibrují. Malý a vcelku nepodstatný detail, který by mohl mít Apple ale lépe vychytaný.

DSC_0009Uprostřed pravé strany se nachází pouze šuplíček pro nanoSIM kartu, jinak je zcela holá – tedy až na dva bílé proužky na obou koncích, které se nachází samozřejmě i na straně levé, jež slouží opět pro ukrytí přijímačů bezdrátových signálů. O něco zajímavější je spodní hrana, kde své místo našel již tradičně 3,5 Jack konektor, slot pro Lightning konektor a dvojice reproduktorů. Možná se ptáte, kde je probouzecí tlačítko? Vzhledem k malým rozměrům zařízení si Apple mohl dovolit jej přesunout na horní hranu, což není v tomto případě vůbec na škodu.

DSC_0058Jako celek je iPhone SE velmi zdařilý. Vše lícuje a sedí přesně tak jak má, což musí být u Applu už takovou jistotou, tedy až na tlačítka regulace hlasitosti. Designově se sice Apple vrátil o pár let zpět k ostrým hranám, což mě osobně vůbec nevadí a Apple iPhone SE označuji za velmi pěkný a zdařilý smartphone, který se může navíc pyšnit váhou pouhých 113 gramů a barevnými odstíny jako zlatá, šedá, stříbrná a růžové zlato.

Hardware – skrytá síla

Po stránce designu se nové malé nakousnuté jablko příliš nezměnilo, v oblasti hardwaru došlo naopak k brutální evoluci. V Applu si jednoduše řekli, že výbavu iPhonu 6S „nacpou“ do malého smartphonu, proto základ novinky tvoří dvoujádrový 64-bitový chipset Apple A9 s taktem 1,84 GHz, jemuž jsou k ruce 2 GB operační RAM paměti. Může se zdát, že v porovnání s osmijádry a 4 GB RAM to může být málo, jak jsme se ale již přesvědčili u iPhonů 6S a 6S Plus, díky odladěnosti hardwaru se softwarem je tato výbava zcela dostačující.

DSC_0061

Na novém iPhonu díky těmto specifikacím nebudete mít nikdy problém se sekáním systému či dokonce zamrznutím. Smartphone si rovněž bez problému poradí se složitým multitaskingem, náročnými aplikacemi i s nejnovějšími 3D herními tituly. Jediným neduhem, který ale provází takřka většinu zařízení na trhu, je zahřívání a poměrně velký vliv na spotřebu energie při velké zátěži.

DSC_0046

IPhone SE je k dostání s 16 GB nebo 64 GB interní pamětí, přičemž opět chybí možnost rozšíření o paměťové karty, proto doporučujeme investici do 64 GB varianty, především v tom případě, pokud hodláte pořizovat 4K videa. Novinka takřka bez pochyb podporuje nejnovější standardy jako LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS a nechybí třeba ani NFC.

Displej – to oč tu běží

Malý iPhone SE je především o malém displeji. Ten již pro Apple tradičně má úhlopříčku rovné 4 palce. Jak již bylo rozebráno u vzhledu zařízení, nelze displej označit za extrémně malý a tím pádem zcela špatný. Pokud máte malé displeje rádi a vyhovují vám, potom vám nový iPhone nabídne IPS Retina zobrazovač s rozlišením 1113 x 640 px, tedy HD. HD rozlišení je na takto malou úhlopříčku zcela dostačující, displej je příjemně jemný a jednotlivé pixely budete muset zkoumat jedině pomocí lupy.

DSC_0060

Displej mi ale v porovnání například se 4,7palcovým iPhonem 6S připadá jakýsi tmavý, bez živých barev, jednoduše jak se říká nemastný, neslaný. I přes maximální jas jsou barvy trošku vybledlé a displej mi tak připomíná zařízení kolem 8 tisíc korun. Nejedná se samozřejmě o katastrofální zobrazovač, v porovnání s iPhonem 6S je ale zpracování barev o něco horší, než bych si za 12 tisíc korun dokázal představit.

DSC_0059

Opravdu velkým neduhem, který Applu již odpustit nedokážu, jsou již zmiňované dva velké rámečky kolem displeje, především ten černý, který tvoří slepý rámeček přímo kolem zobrazovače. Tento jev mohl Apple vychytat mnohem lépe a označuji jej za největší nedostatek nového čtyřpalcového modelu.

Baterie a výdrž – klasik

Apple se zřejmě držel pravidla, že malý displej s poměrně nenáročným rozlišením nepotřebuje příliš energie. Jenomže stále je tu poměrně výkonný chipset Apple A9 a 2 GB RAM, které si o nějakou tu šťávu řeknou. Výsledkem je jednodenní, maximálně jeden a půl denní výdrž, pokud telefon používáte pro běžné nepříliš náročné úkony.

DSC_0012

I přesto, že má iPhone hliníkovou unibody konstrukci, Apple se stále brání bezdrátovému dobíjení. Spokojit se musíte pouze s klasickým dobíjením pomocí Lightning konektoru, proto rovněž zapomeňme na rychlodobíjení a počítejte tak s dobíjením kolem hodinky a půl.

Pokud již vám šťáva dochází a nemáte přístup k elektrické energii, můžete využít úsporného režimu, který dokáže prodloužit pohotovostní režim až o několik hodin.

Zvuk – dva jsou znát

I přesto, že je iPhone SE menší, je v jednom ohledu mnohem lepší než větší bráchové. Již na pohled je vidět, že iPhone SE disponuje dvojící výstupů reproduktoru na spodní hraně, kdežto šestkové ekvivalenty pouze jedním, což je při poslechu znát.

Zvuk je o něco hlasitější a rovněž i kvalitnější. I přesto se ale nejedná o kdovíjaký audio zázrak, stále je patrný plechový dozvuk, takže na ozvučení nějaké studentské párty na koleji ideální nebude. Pokud se však rozhodnete na telefonu shlédnout nějaké video či film, na což tedy úhlopříčka 4palce není zrovna ideální, bude zvukové podání dostačující.

DSC_0040

Ani do sluchátek to není žádná výhra. Apple stále nevyvinul žádný softwarový ekvalizér, proto nemáte žádnou možnost si zvuk do sluchátek upravit. Zvukový výstup je nastavený především s důrazem na basy, se kterými si sluchátka Earpods umí slušně poradit. Pokud však vyznáváte hudební styl, kde převládají výšky, jednoduše vás iPhone SE neuspokojí. Jako celek by se dal ale zvuk zhodnotit velmi kladně.

Uživatelské prostředí, multimédia a telefonní funkce

Jak už tomu u modelů Applu bývá, žádná evoluce se nekoná. Apple do nejnovějšího modelu nasadil nejnovější verzi operačního systému iOS 9, která se nikterak neodlišuje od iPhonů 6 a 6S. Díky menší obrazovce je na jedné obrazovce umístěno 4×5 ikon na místo 4×6 u 4,7″ palcového iPhonu 6S. Jinak ale rozdíly budete hledat jen těžko.

Desktop

Oni totiž žádné neexistují. Tedy abych byl přesný, pokud srovnáváme s iPhonem 6S, chybí zde podpora ForceTouch, takže rozšířené nabídky po stlačení displeje. Pokud přecházíte z jiných modelů od Applu, nebudete mít s používáním žádný problém, jelikož systém jistě znáte jako své boty. Pokud jste však přeběhlíci z jiného systému, doporučujeme si přečíst naši recenzi na iPhone 6S, kde jsme se iOS 9 věnovali podrobně.

Fotoaparát – opravdu nečekané

Pokud se podíváte na zádech telefonu na čočku fotoaparátu, jistě vás napadne, že tenhle mobil nebude fotit zrovna bravůrně. Jenže opak je pravdou. Jedná se o zcela totožný snímač, kterým je vybaven iPhone 6S, s tím rozdílem, že díky tlustšímu tělu nevystupuje ze zařízení. Fotoaparát má tedy konkrétně 12 MPx se světelností f/2,2 a automatickým ostřením.

DSC_0080

Fotoaparát zvládne pořizovat snímky ve krátkých animacích, díky čemuž vzniká jakýsi krátký GIF a vy tak můžete vybírat, jaký konkrétní snímek je nejlepší. Výsledné fotografie jsou shodné s těmi z iPhonu 6S, tudíž se nedají označit za zcela dokonalé, ale určitě neurazí. Největším problémem fotoaparátu jsou špatné světelné podmínky, díky kterým dokáže vykouzlit doslove nepoužitelný nesmysl. Pokud je však světla dostatek, můžete se těšit na perfektně ostré snímky bez jakékoliv šumu.

Nový iPhone zvládá překvapivě natáčet i videa ve 4K rozlišení při 30 FPS. Full HD potom běží za 120 FPS a slow-motion v HD rozlišení při 240 FPS. Nechybí samozřejmě ani přední kamerka, která u Applu nese označení FaceTime. Ta nepřišla z modelu iPhone 6S, jelikož má pouze 1,2 MPx, tudíž je vhodná pouze pro videohovory, například přes Skype. Pro focení selfie je telefon lepší otočit a použít hlavní fotoaparát.

Závěr

Otázka na začátku recenze zněla, zda najde iPhone SE svoje místo na trhu. Odpověď na ni ale lze najít jen stěží. Pokud jste milovníky malých smartphonů a je pro vás důležitý výkon zařízení, bude pro vás iPhone SE ideálním společníkem. Nové zákazníky si SE najde u snílků, kteří vždy chtěli iPhone, ale vzhledem k vysoké pořizovací ceně si jej nemohli dovolit a v neposlední řadě také majitelé předchozích malých verzí, především tedy iPhonů 5.

DSC_0039

Pokud vlastníte iPhone 5 a uvažujete nad iPhonem SE, je třeba si v hlavě srovnat, zda je pro vás vyšší výkon a lepší fotoaparát natolik podstatný, abyste investovali do nového modelu. Kategorii tzv. snílků musím varovat, že iPhone SE je opravdu malý a pokud přechází z velkého Androidu, můžete být poměrně zklamaní. Pokud však toužíte po iPhonu a malý displej vám nevadí, jedná se o unikátní příležitost, jelikož iPhone za 12 tisíc korun zatím nikdy k mání nebyl. My doporučujeme investovat do 64 verze, která na Alza.cz vyjde na 15 980 Kč.

Sám o sobě je iPhone SE velmi zdařilý. Nabízí ten nejlepší hardware, který Apple momentálně umí, design je zcela špičkový a například fotoaparát rovněž nezklame. Jedinou výtku bych měl k displeji, který nenabízí příliš syté barvy a má dva velké nevzhledné rámečky. Už vím odpověď – iPhone SE je jednoduše určený pro ty, kteří přesně vědí, co chtějí.

Graf ceny produktu Apple iPhone SE 64GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 7/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 90%

Tagy Apple iOS iPhone Recenze Technologie