fotka redaktora RecenzeSmartphony

Recenze: Apple iPhone 7 Plus: diskutabilní (r)evoluce

Jan Valtr1.6.2017 - 4:00 RecenzeSmartphony

Na novou vlajkovou loď Applu se těšil snad každý milovník této americké značky. Ihned po představení iPhonu 7 Plus se však začaly objevovat velice rozdílné reakce na tento telefon a jedni jej začali milovat a druzí spíše odsuzovat. Vzhledem k tomu, že novinka nese pořadové číslo 7, čekali všichni revoluci jak v podobě změny designu, tak ve výbavě. Minimálně navenek se toho však příliš neudálo a až na pár věcí se jedná spíše o lehce upravený iPhone 6S. I přesto se z iPhonu 7 Plus stalo na několik týdnů nedostatkové zboží a jeho prodejní úspěch mu nelze upírat.  Dokáže však iPhone 7 Plus obstát v souboji s konkurencí a má vůbec co nabídnout oproti loňské vlajkové lodi iPhonu 6S Plus? To vše se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Velikost77,9 × 158,2 × 7,3 mm
Displej5,5″ Retina IPS Full HD (1920×1080 px)
Procesor4jádro Apple A10 (+ koprocesor M10) 64-bit
RAM paměť3 GB
Akumulátor2 900 mAh
Fotoaparát2x 12 MPx + selfie 8 MPx
SystémiOS 10
Cena24 572 Kč (32 GB – Alza.cz)

Design a konstrukce – ohraná písnička

Jak již bylo naznačeno, iPhone 7 Plus není designově zrovna revoluční smartphone a pokud nejste opravdový znalec, pak například rozdíl mezi přední stranou iPhonu 6S Plus (recenze) a iPhonu 7 Plus nemáte vůbec šanci poznat. Než však začnu hodnotit samotný telefon, rád bych se věnoval prodejnímu balení. To se totiž od předchozí generace poměrně výrazně liší a najdeme v něm příslušenství, které dříve nebylo vůbec potřeba. Po otevření krabičky překvapivě nenarazíme rovnou na telefon, jak tomu bylo dříve, ale na papíry a manuály. Až po jejich vyjmutí máme možnost poprvé spatřit iPhone 7 Plus v celé jeho kráse. Pod telefonem pak výrobce ukryl nabíječku nabíjecí kabel, nově zde najdeme sluchátka EarPods s Lightning konektorem, který nahradil podle Applu zastaralý 3,5 mm Jack konektor a také redukci z Lightning konektoru právě na 3,5 mm Jack konektor, tudíž k iPhonu lze připojit i vaše stará oblíbená sluchátka.

Nyní se již pojďme podívat na samotný telefon. Co se týče rozměrů, neliší se nijak výrazně od loňského iPhonu 6S Plus. „Chlubí“ se tedy rozměry 158,2 × 77,9 × 7,3 mm a váhou 188 gramů, což je na telefon s úhlopříčkou displeje 5,5 palce opravdu hodně a za konkurencí v tomto ohledu Apple stále výrazněji zaostává. Pravdou je, že telefon díky tomu působí opravdu luxusně a hodnotně, stále to však nemění nic na tom, že u příští generace iPhonů by se měl americký výrobce již zamyslet a pokusit se co možná nejvíce zmenšit okraje kolem displeje. Na konstrukčním zpracování telefonu si Apple dal tentokrát hodně záležet a nedopustil tak žádnou kauzu, jakou bylo například ohýbání iPhonů 6 Plus. Celý telefon působí pevně, vše lícuje jak má a nenašel jsem jediné sebemenší zaváhání. Potěší certifikace IP-67, která nám garantuje, že se iPhone 7 Plus nezalekne vody ani prachu.

Osobně bych řekl, že největší slabinou telefonu je již ohraný vzhled, který nepřináší nic nového. Neříkám, že telefon není hezký a luxusně vypadající, ale řekl bych, že právě kvůli okoukanému designu bude mnoho lidí váhat, zda si telefon má cenu pořizovat. Za velice povedené lze naopak považovat dvojici nových barev, tedy matně černé barevné provedení, které jsem měl tu čest mít u testovaného telefonu a doslova jsem se zamiloval. Matně černá totiž nejen vypadá skvěle, ale také velice hezky působí v ruce a s touto barvou jsem bylo opravdu velice spokojen. Horší je to s Jet Black variantou, která sice na první pohled vypadá úchvatně, ale v praxi se velice lehce poškrábe a upatlá, což není zrovna praktické.

Přední stranu tu asi nemusím nějak zdlouhavě popisovat, jelikož je k nerozeznání od přední strany iPhonu 6 Plus a 6S Plus. Displej zabírá pouze 67,7% přední strany, zbytek patří zbytečně velkým okrajům a také novému revolučnímu Home buttonu, který mne ovšem spíše štval a nedokázal jsem si na něj za celou dobu testu zvyknout. Šéfredaktor Michal si jej však u testu iPhonu 7 chválil, záleží tedy na názoru. Pro iPhony typické kulaté domovské tlačítko již není opravdovým hardwarovým tlačítkem, ale pouze plochou, pod kterou se skrývá Taptic Engine. Jedná se o motůrek, který by měl simulovat reálné stisknutí. Tedy, tak to alespoň tvrdil Apple při představení této novinky.

Realita je o poznání horší a ačkoli telefon nabízí zvolit si ze tří různých intenzit stisku, ani jedna z nich nedokáže věrně napodobit skutečný stisk. Další nevýhodou tohoto tlačítka je, že stejně jako displej reaguje pouze na vodivá tělesa a nelze jej tak stisknout například v rukavicích. Osobně jsem tak spíše odpůrcem tohoto tlačítka a raději bych i v iPhonu 7 Plus viděl zakomponované klasické hardwarové tlačítko. Pochválit však musím čtečku otisků prstů ukrytou pod domovským tlačítkem. Touch ID druhé generace je velice přesné, rychlé a jen zřídka se stává, že by váš otisk prstu nepoznalo. Nad displejem se nachází selfie kamerka a také lehce zvětšený výstup pro reproduktor, který nově neslouží pouze na hovory, ale také jako jeden ze stereo reproduktorů.

Na bocích se Apple zřejmě držel hesla když něco funguje, proč to měnit a tak na pravém boku najdeme klasicky tlačítko zámku obrazovky a šuplíček pro nanoSIM kartu, levý bok pak hostí dvojici tlačítek na regulaci hlasitosti a typický přepínač tichého režimu. Zásadní změna se naopak udála na spodní straně telefonu, kde se nachází Lightning konektor, hlavní reproduktor a mikrofon. Marně bychom zde hledali 3,5 mm Jack konektor, kterého se Apple nadobro zbavil, čímž naštval mnoho svých fanoušků. Já osobně v tomto kroku sice nevidím nic pozitivního, na druhou stranu si na absenci 3,5 mm konektoru lze zvyknout a přizpůsobit se tomu.

Nejzajímavější částí iPhonu 7 Plus je jednoznačně zadní strana, kde se konečně odehrály nějaké výraznější změny k lepšímu. Pohled nejvíce upoutá výstup na čočku duálního fotoaparátu. Čočka vystupuje poměrně výrazně z těla telefonu, dokonce více než tomu bylo u předchozí generace. Čočku totiž nově obklopuje šasi telefonu, což celkově sjednotilo design zadní strany a vypadá to mnohem lépe, než neohraničená čočka fotoaparátu u iPhonu 6S Plus. Novinkou je také přesunutí plastových anténních přechodů na samotné hrany telefonu. Jsou tak sice méně nápadné a neruší tolik čisté designové linie zadní strany, ale jsou o něco širší než tomu bylo u předchozí generace a tak především u zlaté a růžově zlaté varianty jsou stále velmi výrazné, u černých variant však prakticky nejsou vidět. Na zadní straně se dále nachází klasické logo výrobce a přisvětlovací dioda fotoaparátu.

Celkově je iPhone 7 Plus spíše následovníkem předchozího modelu, než zbrusu novým a revolučním telefonem. Tento fakt mu ovšem spíše škodí než prospívá a majitelé iPhonu 6S Plus asi nemají, alespoň po designové stránce, příliš motivaci ke koupi nového telefonu. Design je však jinak, jak je tomu u Applu dobrým zvykem, čistý, luxusní a jedinečný. Co se týče domovského tlačítka, zřejmě si najde své zastánce, ale i odpůrce. Jednoznačně se jedná o krok vpřed, který však pro každého nemusí znamenat krok správným směrem. Mě osobně tlačítko spíše vadilo, ale jedná se o čistě subjektivní názor.

Hardware a výkon – typické pro Apple

Apple při představení všech iPhonů nemůže vynechat oznámení, že nový iPhone je nejrychlejší a nejvýkonnější. Ačkoli to může znít jako ohraná písnička, americký výrobce vždy říká pravdu a iPhone 7 Plus to jen potvrzuje. Na papíře sice iPhone 7 Plus netrhá rekordy, v praxi se však jedná o jeden z nejvýkonnějších a především nejlépe optimalizovaných telefonů na trhu. Srdce telefonu představuje čtyřjádrový procesor Apple A10 doplněný 3 GB paměti RAM. Ačkoli se 3 GB  RAM mohou jevit jako nedostatečné v porovnání s ostatními vlajkovými loděmi, iPhonu plně postačují a ani při otevření mnoha aplikací jsem nenarazil na jediné sebemenší zaseknutí či zamrznutí systému.

Ačkoli se to může zdát divné, výkon iPhonu je závislý na velikosti interní paměti. Čip u základní 32 GB varianty je totiž pomalejší, než u zařízení se 128 GB nebo 256 GB interní paměti. Osobně tak doporučuji zakoupit alespoň verzi se 128 GB RAM, jelikož dostanete nejvýkonnější možný iPhone a navíc se nebudete potýkat s nedostatkem paměti, kterou nelze rozšířit paměťovou kartou. Ve všech variantách vás ovšem iPhone nezklame. Systém šlape jako kvalitní švýcarské hodinky a telefon si poradí se všemi herními tituly i sebenáročnějšími aplikacemi.

Displej – nenápadné zlepšení

Apple je často, dle mého názoru neprávem, kritizován za nedostatečné rozlišení displeje u svých větších modelů. To se ani letos nezměnilo a 5,5 palcový IPS LCD displej má tak „pouze“ Full HD rozlišení, které zajišťuje jemnost displeje 401 pixelů na palec. Apple však nenechal displej beze změn, vylepšil totiž jas i podání barev a displej tak nyní vypadá spíše jako AMOLED než jako IPS. I samotná jemnost displeje je více než dostačující a lidské oko nemá šanci rozeznat od sebe jednotlivé pixely.

Full HD rozlišení je navíc poměrně úsporné pro výdrž baterie a k použití vyššího rozlišení tak není sebemenší důvod. Pochválit musím i skvělé pozorovací úhly a samozřejmě také jas nebo spolehlivě fungující automatickou regulaci. U displeje je třeba zmínit také 3D Touch technologii, tedy rozeznání síly stisku displeje. Díky té lze u aplikací vyvolat zvláštní funkce či například z klávesnice vytvořit praktický touchpad. Celkově tak displej iPhonu 7 Plus patří mezi naprostou špičku a jen stěží mu lze něco vytknout.

Baterie a výdrž – slušný držák

Loňský iPhone 6S Plus spadal do kategorie jednodenních smartphonů a tak nebylo od věci pořídit si také powerbanku. U letošního vlajkového modelu amerického výrobce však došlo ke zvýšení kapacity baterie z původních 2 750 mAh na 2 900 mAh, což spolu s úspornějším procesorem dělá z iPhonu 7 Plus kandidáta pro zařazení do „elitního“ klubu dvoudenních smartphonů Při běžné zátěži bych však raději počítal s jedno a půl denní výdrží. Při lehkém uskromnění s vámi ale telefon dva dny zůstane a stává se z něj kamarád do nepohody.

Pokud byste se však přeci jen potýkali s nízkým stavem baterie, nabízí iPhone úsporný režim, který omezí chod procesoru a výdrž tak ještě o chvíli prodlouží. Jediné, co bych tak iPhonu 7 Plus vytkl, je absence bezdrátového nabíjení, které by mělo v této době být součástí takto drahého telefonu. Stejně tak si kritiku zaslouží pomalé nabíjení. Vlajkovou loď Applu totiž plně nabijete za více než 3 hodiny, což je více než jednou tolik, než za jakou dobu nabijete například Samsung Galaxy S7.

Zvuk – razantní zlepšení v podobě sterea

Apple se u letošní generace iPhonů rozhoupal k velkému kroku a konečně do svých vlajkových lodí zakomponoval stereoreproduktory. Hlavní reproduktor se nachází standardně na spodní straně telefonu, druhý pak Apple umístil do mírně zvětšeného průchodu sluchátka. Celkově je tak zvuk vycházející z iPhonu 7 Plus hodně hlasitý a ozvučí i menší místnost, takže se můžete se svými kamarády podělit o vaši oblíbenou muziku. S kvalitou zvuku to však úplně slavné není. Spodní reproduktor hraje totiž podstatně lépe, než reproduktor v průchodu sluchátka a výsledný zvukový projev je sice kvalitnější, než tomu bylo u předchozích iPhonů, ale na konkurenci pořád ztrácí.

Pro koukání na filmy či videa jsou však stereoreproduktory iPhonu 7 Plus jako dělané a zklamáni z nich určitě nebudete. Nyní bych za normálních okolností psal o kvalitě 3,5 mm Jack výstupu, v této recenzi tomu však bude jinak. Apple iPhone 7 Plus totiž, i přes nelibost mnohých fanoušků, nedisponuje 3,5 mm Jack konektorem, který zmizel na úkor vibračnímu Taptic Enginu a také z důvodu voděodolnosti. V balení telefonu tak najdete sluchátka EarPods s Lightning konektorem, které hrají lépe jak starší EarPods s 3,5 mm Jack zakončením a svou kvalitou se vyrovnají i daleko dražším peckovým sluchátkům. Pokud byste přeci jen chtěli použít vlastní sluchátka, máte na výběr ze dvou možností. Jednou je pořízení bezdrátových sluchátek, druhou pak použití redukce z lLghtning konektoru na 3,5 mm Jack konektor, která je součástí balení. Při použití redukce jsem však zaznamenal znatelné zhoršení kvality zvuku i nižší hlasitost, a tak se jako nejlepší volba jeví pořízení bezdrátových sluchátek.

Fotoaparát – duální prožitek

Fotoaparáty u chytrých telefonů hrají stále silnější roli při výběru nového smartphonu. Apple si to moc dobře uvědomuje, a tak iPhone 7 Plus, na rozdíl od jeho menšího sourozence, vybavil duálním fotoaparátem s rozlišením 12 MPx. Oproti loňskému modelu je fotoaparát iPhonu 7 Plus lepší ve všech aspektech a svou kvalitou soupeří s těmi nejlepšími fotomobily na trhu. Hlavní 28 mm čočka se světelností f/1.8 plní roli hlavního širokoúhlého fotoaparátu, druhá čočka s 56 mm čočkou a světelností f/2.8 pak plní funkci teleobjektivu. Hlavní fotoaparát fotí samozřejmě znatelně lépe než fotoaparát sekundární, nejlepšího výsledku lze však dosáhnout kombinací obou čoček.

S iPhonem 7 Plus lze totiž pořizovat fotografie s proměnlivou hloubkou ostrosti a tím se značně přiblížit fotografiím pořízeným zrcadlovým fotoaparátem. Především za dobrých světelných podmínek tyto fotografie vypadají opravdu dobře, za horších světelných podmínek se s nimi však telefon pere a ne vždy se podaří pořídit kvalitní snímek. Fotografie pořízené hlavním fotoaparátem jsou velice kvalitní a nebojím se tvrdit, že patří mezi naprostou špičku mezi mobilními telefony. Ostrost i barevné podání fotografií je na skvělé úrovni a snímkům není co vytknout. Snímky ze sekundárního teleobjektivu jsou pak sice méně kvalitní, ale stále neurazí.

Velké zlepšení lze pozorovat i u nočních či večerních snímků, které jsou až překvapivě kvalitní bez výrazného šumu a s krásně prokreslenými detaily. Na iPhone 7 Plus lze samozřejmě pořídit také video až o kvalitě 4K při 30 fps, které vypadá velice dobře i díky optické stabilizaci hlavní čočky. Aplikace fotoaparátu je velice přehledná a nabízí poměrně široké možnosti nastavení, za což chválíme. Přední 7 MPx kamerka se světelností f/2.2 potěší všechny selfie nadšence a svou kvalitou rozhodně nezklame.

Uživatelské prostředí, multimédia a telefonní funkce

Operační systém iOS 10 jsme vám detailně představili u recenze iPhonu 7, i tak bych zde tento operační systém rád ve zkratce představil. Operační systém iOS byl vždy považován za nejstabilnější, nejlépe optimalizovaný a také uživatelsky nejpřívětivější operační systém na trhu. V současnosti má své příznivce i odpůrce a zda se vám více líbí iOS či Android necháme na vás. Oproti systému iOS 9 přidal Apple například widgety, přepracoval spodní vysouvací lištu a přidal také několik nových funkcí. Za vůbec nejužitečnější považuji funkci Raise to Wake, díky které stačí telefon zvednout ze stolu a on se automaticky probudí. Tato funkce funguje velice spolehlivě a výrazně usnadňuje používání telefonu.

Jinak se v iOS 10 setkáváme s klasickým konceptem několika domovských obrazovek, na kterých se nachází všechny aplikace, které lze dále řadit do složek. Operační systém běží plynule bez sebemenších problémů a používání telefonu je tak opravdu radost. Co se multimediální výbavy týče, za zmínku stojí určitě skvěle zpracovaný hudební přehrávač, který je přehledný a zároveň nabízí široké možnosti uzpůsobení. Hudbu lze navíc ovládat i na zamčené obrazovce nebo ze spodního vyvolávacího centra a iPhone 7 Plus tak v tomto ohledu milovníky hudby určitě nezklame.

Všechny aplikace, které by vám chyběly, lze samozřejmě stáhnout z obchodu App Store a na své si přijdou jak hráči, tak milovníci fotografování či poslechu hudby. Aplikace pro volání a posílání SMS zůstaly prakticky beze změn a nesou se v jednoduchém a přehledném stylu.

Závěr

Apple si na své letošní vlajkové lodi dal opravdu záležet a pokusil se do ní vložit to nejlepší, co mohl. I přesto se však rozhodně nejedná o dokonalý telefon a má několik menších či větších nedostatků. Osobně si myslím, že tím největším je okoukaný design. Samozřejmě, iPhone 7 Plus je luxusní a perfektně zpracovaný telefon, který se však až příliš podobá loňskému iPhonu 6S Plus. Tím pádem nemají majitelé loňské vlajkové lodi dostatečnou motivaci ke koupi nového modelu. Nové domovské tlačítko sice přináší pár nových funkcí, osobně mě však spíše štvalo a jsem zastáncem klasického hardwarového tlačítka. Zvyknout se na něj ale určitě dá a po pár týdnech jej ani nebudete vnímat. To samé lze říci o absenci 3,5 mm Jack konektoru, které se dá poměrně lehce přizpůsobit koupí bezdrátových sluchátek. Hardwarová výbava iPhonu 7 Plus je naprosto prvotřídní a dovolím si tvrdit, že i díky skvěle optimalizovanému systému vám nová vlajková loď Applu bude sloužit bez sebemenších problémů i několik let. Displej iPhonu 7 Plus sice na papíře neoslní, v reálu však patří mezi naprostou špičku, ačkoli například na Samsung Galaxy S7 stále trochu ztrácí.

Rozhodnutí osadit iPhone 7 Plus duálním fotoaparátem byl pro Apple krok správným směrem a kvalita i funkce fotoaparátu jsou prvotřídní, ačkoli sekundární teleobjektiv by mohl být přeci jen o něco kvalitnější. Silnou zbraní iPhonu 7 Plus je samozřejmě i samotné uživatelské prostředí. Operační systém iOS 10 je skvěle odladěný, jednoduchý a ačkoli nenabízí tolik možností uzpůsobení jako konkurenční Android, osobně mi vyhovuje více. Mezi nedostatky iPhonu 7 Plus můžeme jednoznačně zařadit také cenu, která u námi testovaného modelu se 128 GB interním úložištěm činí 27 700 Kč. Pokud již vlastníte loňskou vlajkovou loď iPhone 6S Plus, koupě nového iPhonu rozhodně není nutností a nijak razantně si nepolepšíte. Sháníte-li ovšem nový prémiový tabletofon, pak je iPhone 7 Plus skvělou volbou, které rozhodně litovat nebudete.

Graf ceny produktu Apple iPhone 7 Plus 128GB poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

 • 9/10 - Vzhled
 • 10/10 - Zpracování
 • 9/10 - Výkon
 • 8/10 - Displej
 • 8/10 - Výdrž baterie
 • 8/10 - Fotoaparát
 • 9/10 - Uživatelské prostředí
 • 6/10 - Cena
 • 8/10 - Celkem

Klady (+)

 • Kvalita zpracování
 • Prachu a voděodolnost
 • Čtečka otisků prstů Touch ID
 • Stereo reproduktory
 • 3D Touch
 • Rozsah nastavení jasu displeje
 • Až 2-denní výdrž baterie
 • Duální fotoaparát
 • Systém iOS 10

Zápory (-)

 • Minimální změna designu
 • Absence 3,5 Jack slotu pro sluchátka
 • Kvalita redukce pro sluchátka
 • Pomalé nabíjení
 • Domovské tlačítko
 • Domovské tlačítko
 • Vysoká cena


…telefon pro test zapůjčila společnost T-Mobile

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde.

 

Tagy Apple iOS iPhone Recenze