fotka redaktora RecenzeSmartphony

Recenze: Apple iPhone 7: je vůbec potřeba?

Michael Krahulec1.6.2017 - 3:00 RecenzeSmartphony

Na novou generaci Apple iPhonu 7 se vždy již čeká jako na smilování. Příznivci se těší až svůj starý (většinou jeden rok používaný) model uloží do šuplíku a poběží k prodejcům čekat fronty, aby měli telefon mezi prvními, pak tu jsou ale i odpůrci, kteří se nemohou dočkat až začnou hanit jednotlivé novinky a vychytávky. A nutno podotknout, že Apple tento rok spíše dopřál odpůrcům, jelikož pro příznivce se nic moc nového neobjevilo, ale odpůrci, ti mají na nových funkcích a vlastnostech doslova žně. A co že je na novém iPhonu vlastně tak špatně? Odpovědi naleznete v naší recenzi.

Technické parametry

Velikost67,1 × 138,3 × 7,1 mm
Displej4,7″ Retina IPS HD (1334×750 px)
Procesor4jádro Apple A10 ( + koprocesor M10) 64-bit
RAM paměť2 GB
Akumulátor1 960 mAh
Fotoaparát12 MPx + selfie 7 MPx
SystémiOS 10
Cena20 835 Kč (32 GB – Alza.cz)

Design a konstrukce – kde že je ten nový iPhone?

Pokud nejste na jablečné produkty zrovna odborník, hledat rozdíly mezi šestou a sedmou generací iPhonů budete jen velmi ztěžka. Když začneme čísly – 67,1 x 138,3 x 7,1 mm – na chlup stejné hodnoty si můžete přečíst i u specifikací iPhonu 6S (recenze) či iPhonu 6 (recenze). Abychom však ale byli kompletní, nový iPhone zhubl 5 gramů. V ruce to sice vůbec nepoznáte, ale je dobré vědět, že na snižování váhy nepracují jen automobilky.

Ale teď vážně – i když je rozdíl váhy poměrně malý, vězte, že Apple použil nové slitiny pro konstrukci telefonu, která má právě zajišťovat snížení váhy, ale především odolnost, a to nejen vůči poškrábání a pádům, ale poprvé v historii u Applu i proti vodě a prachu, díky certifikace IP-67, což rozhodně chválím. Nové materiály jsou tu také ale i v kvůli kauze, která hýbala světem po představení šesté generace, konkrétně ohýbání telefonu. Zkuste si v ruce ohnout nový iPhone 7 Plus – pokud nejste Rambo, nepodaří se. Co se kvality zpracování týče, jelikož máme čest s Applem, nelze najít sebemenší výtku. Vše lícuje naprosto perfektně bez sebemenší chybičky a z telefonu tak máte jasný pocit, že vlastníte opravdu trochu něco lepšího, než model korejských výrobců.

Designéři Applu si při navrhování sedmé generace jednoduše řekli, stejně jako u iPhonu SE (recenze), proč měnit něco, co funguje. Proto změnili pouze detaily, kterých si ale jen tak nevšimnete. Přední strana je naprosto shodná jako u minulé generace, pouze se o 2 milimetry zvětšil prostor pro telefonní reproduktor a sluchátko, jelikož toto duo nově doplňuje ještě sekundární hlasitý reproduktor. Vedle výřezu se nachází selfie kamerka a samozřejmě nesmí chybět nutné snímače, například pro automatickou regulaci jasu.

V části pod displejem se nachází jedna z největších novinek. I když se to nemusí na první pohled zdát, domovské kulaté tlačítko již není hardwarové, tudíž se nedá již mechanicky zmáčknout. Nově se jedná pouze o dotykovou plošku, pod kterou se nachází vibrační motůrek Taptic Engine, který navazuje dojem stisku. Odpůrci toto řešení haní, mě osobně nijak nevadí a velmi oceňuji možnost nastavení tří úrovní vibrace. Home button funguje spolehlivě, vibrace jsou příjemné a tudíž nemám jedinou výtku. Součástí tlačítka je samozřejmě snímač otisků prstů Touch ID.

Pokud se na nový iPhone podíváme po stranách, žádná revoluce se nekoná, ovšem až na hranu spodní. Zde se samozřejmě nachází zdířka pro Lightning konektor a děrování pro výstup reproduktoru. A nyní se dostáváme k části, která je iPhonu 7 nejvíce vytýkána – absence 3,5 Jack konektoru. Často se ptáte, proč Apple 3,5 Jack odstranil, když tloušťka telefonu zůstala stejná? Důvodem je již zmiňovaný vibrační motůrek domovského tlačítka, který zabral tolik místa, že se musela obětovat právě zdířka pro sluchátka. Ty se nově připojují přes Lightning konektor. Více se tomuto řešení budeme věnovat u kategorie zvuk.

Pokud jste stále nerozeznali šestou generaci od sedmé, po otočení telefonu již rozdíl určitě najedete. Nejvýraznějším prvkem je čočka fotoaparátu, která rovněž nepříjemně vystupuje, dokonce více než u iPhonu 6S, již ale ne tolik agresivně a nutno uznat, že toto designové řešení vypadá mnohem lépe než u předchozí generace. Záda jsou ale jinak poměrně strohá – samozřejmě nechybí barevný LED blesk, logo výrobce, nápis iPhone a anténní předěly. Zde musím pochválit tmavé varianty, jelikož u nich Apple plastové předěly obarvil rovněž tmavou barvou a jsou tak takřka minimálně viditelné. U odstínů růžového zlata a zlatého jsou předěly bílé a tudíž poměrně agresivní, což se mi osobně příliš nelíbí.

Apple iPhone 7 je prvním iPhonem (krom verze iPhone 5C), který si lze pořídit s lesklými zády. Pro standardní iPhone s 4,7″palcovým displejem jsou k mání odstíny temně černý, černý, stříbrný, zlatý a růžové zlato.  K prvnímu zmíněnému kabátku si ale neodpustím poznámku, že velmi trpí na otisky prstů i poškrábání.

Hardware – Apple opět boduje

Kdyby Apple u iPhonu 7 nevylepšil hardware, nemusel by jej ani představovat. Aktualizace komponent však naštěstí proběhla a sedmá generace se tak může opět řadit mezi nejvýkonnější smartphony na trhu. Srdcem jablečného telefonu je 64-bitový čtyřjádrový procesor Apple A10 Fusion, kterému sekunduje koprocesor M10. Vše doplňují 2 GB operační RAM paměti.

Díky těmto specifikacím by měl být iPhone 7 dvakrát výkonnější než iPhone 6. To se v praxi velmi těžko poznává, jelikož i šestá generace funguje velmi svižně a bez jakékoliv zaváhání. To samozřejmě platí i o generaci sedmé, která bez sebemenších problémů zvládá složitý a náročný multitasking i 3D herní tituly. Díky skvělé odladěnosti systému iOS se vám nikdy nestane, že by se telefon začal zasekávat či zcela zamrzl.

Apple mírně pozměnil strategii u paměťových variant. Nově v základní verzi získáte 32 GB, následuje rovnou 128 GB a vše ukončuje verze s interní pamětí 256 GB.  Pro připomenutí, předchozí generace se prodává s 16, 64 a 128 GB úložného prostoru.

Displej – zůstáváme u HD

Displej je na tom velmi podobně jako design – takřka beze změn. Opět se tedy setkáváme s 4,7″ úhlopříčkou a HD rozlišením (1334 x 720 px), jež dává jemnost 326 ppi. Nechybí použití technologie Retina, IPS a 3D Touch. Abychom však Applu nekřivdili, zobrazovače nejsou zcela shodné s šestou generací. U iPhonu 7 podle výrobce nabízí sytější a jasnější barvy. Rovněž nesmíme zapomenout na odolné krycí sklo Gorilla Glass, které je ošetřeno oleofobní vrstvou pro příjemné klouzání prstu po displeji.

Displej podává úctyhodný výkon, k faktu že by měly být barvy sytější se však nepřikláním. Kvalita displeje mi přijde takřka shodná jako u iPhonu 6S, a tudíž stále platí, že oproti jiným výrobcům, například Samsungu a jaho AMOLED displejům, nabízí zobrazovače Applu poměrně vybledlé odstíny. Co se jasu týče, zde musím jedině chválit. Automatická regulace funguje na jedničku, minimální jas je opravdu co nejmenší, naopak maximální je doslova až brutální, takže na přímém slunci nebudete mít sebemenší problém s čitelností. A pozorovací úhly? Naprosto bez výhrad.

Baterie a výdrž – kdo šetří, má zda dva

Použití nového hardwaru, konkrétně procesoru A10 a koprocesoru M10 má rovněž ušetřit nemalé množství energie, které je nahromaděno v 1 960 mAh akumulátoru. Ten je dobíjen přes Lightning kabel, a tudíž na rychlodobíjení či bezdrátové dobíjení rovnou zapomeňte. Dobití na 100 procent kapacity trvá lehce přes 2 hodiny, což nepatří zrovna k nejrychlejším.

Pokud telefon používáte s rozumem, můžete večer ulehat i s 20 procentní rezervou, tudíž se jedná o klasický jednodenní smarpthone. S režimem nízké spotřeby lze dosáhnout i dne a půl, to se však musíte velmi omezovat. V oblasti výdrže baterie tak nový iPhone zapadá mezi střední příčky.

Zvuk – něco dobře, něco špatně

Apple dal pryč 3,5 Jack pro sluchátka, a tak si na místo toho mohl dovolit použít stereo reproduktory. Ale kdepak – tato myšlenka je mylná. Jak jsme již zmiňovali, druhý reproduktor se nachází u hovorového reproduktoru na přední straně, nikoliv vedle Lightning konektoru. Stereo reproduktory mají za cíl zvýšit maximální hlasitost, což se povedlo a bez problémů tak s telefon ozvučíte i větší místnost. O kvalitě lze polemizovat. Rozhodně nepatří mezi ty nejlepší, ale ani nelze iPhone 7 označit za propadák. Jedná se tak o průměr, který neurazí.

Co však některé urazí je absence 3,5 Jack konektoru. V balení dostanete EarPods sluchátka, která jsou již zakončena Lightning konektorem. Pokud máte svá sluchátka, nechybí v krabičce s telefonem redukce. Na toto řešení se snesla na Apple obrovská vlna kritiky, a i já osobně jsem mezi ně patřil, než mi telefon dorazil do testu. Pokud se rozhodnete používat svá sluchátka, jednoduše na 3,5 Jack zapojíte redukci a máte vystaráno. Jenže problém přijde, když začnete poslouchat hudbu.

Osobně používám sluchátka urBeats, která dle mého názoru hrají velice slušně, a to i například u iPhonu 6S. Jenže po použití redukce je zvuk o mnoho procent horší. Pokud použijete přibalená sluchátka, nelze zvukovému výstupu příliš vytknout, lze ho zařadit mezi nadprůměr. Problém je tedy v redukci, za kterou Applu dávám velký palec dolů. Další problém nastává pokud při poslechu hudby potřebujete telefon dobíjet, například z power banky – jednoduše to nelze. Několika majitelům se rovněž stalo, že redukce nepodporuje jejich sluchátka. Applu bych tedy doporučil, aby pro příští generaci na redukce ve velké míře zapracoval.

Fotoaparát – se stabilizací kupředu

U fotoaparátu zůstalo vše při starém. Opět se tedy setkáváme s 12 MPx snímačem a duálním LED bleskem, který však dokáže v noci přidat další dva tóny barvy pro co nejlepší osvětlení. Rovněž přibyla u malého iPhonu optická stabilizace obrazu, zlepšila se světelnost na hodnotu f/1,8 a selfie kamerka se dočkala navýšení rozlišení na 7 MPx.

Výsledné fotografie z hlavního fotoaparátu nejsou vůbec špatné, nechybí jim ostrost ani živé barvy. Při zhoršených světelných podmínek samozřejmě kvalita upadá, stále se ale jedná o nadstandard, jelikož množství šumu je na vcelku přijatelné úrovni. Fotoaparát lze tedy označit za velmi zdařilý, avšak na kvalitu kterou podává například Samsung Galaxy S7 nebo Huawei P9 jednoduše sedmičkový iPhone nemá. A pokud bychom porovnávali sedmou a šestou generaci, rozdíly ve výsledných fotkách byste hledali jen stěží.

Nový iPhone umí natáčet videa ve 4K rozlišení při 30 fps, doporučuji však používat Full HD, které zvládá až 120 snímků za vteřinu a tudíž lze pořizovat i slow-motion videa. Při natáčení je velmi znát optická stabilizace a celkově lze pořízená videa označit za velmi kvalitní. V rámci softwaru nechybí funkce Live Photos, která těsně před a po pořízení fotky pořídí krátké video a tudíž si následně můžete vybrat, jaký moment a snímek je nejlepší. Samotná aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a intuitivní.

Uživatelské prostředí – sázka na jistotu

I nový iPhone samozřejmě pohání jablečný systém iOS, tentokráte ve své nejnovější verzi 10. Ta přináší mnoho novinek, které jsme si podrobně popsali v tomto článku, každopádně pojďme si je ještě jednou shrnout. Systém iOS 10 se drží klasické koncepce, tudíž domovská obrazovka slouží rovněž jako menu aplikací, shora můžete stáhnout notifikační lištu, kde se nově nachází i obrazovka pro widgety. Nutno podotknout, že funkce je to opravdu velmi užitečná.

Novinkou jsou i funkce jako Večerka, která vás probudí v nejlepší možný čas dle monitoringu spánku, nebo funkce Raise to Wake, která telefon probudí jakmile jej zvednete ze stolu aniž byste museli použít jakékoliv tlačítko. Kromě těchto nových vychytávek se ale oproti předchozím verzím iOS příliš nezměnilo, což je ale jedině dobře.

Systém je po grafické stránce velmi zdařilý, ale především není příliš náročný a s hardwarem iPhonů si rozumí doslova na jedničku, a to je vlastnost, kterou mohou telefony běžící na Androidu tiše závidět.

Multimédia – bohatá kvalita

Stejně jako u uživatelského prostředí zmíním že novým funkcím jsme se jednotlivě věnovali v samostatném podrobném článku, který najdete zde. Samozřejmě ale platí, že pokud používáte iCloud, máte multimediálních funkcí dvojnásob. Pro své fotografie můžete využívat službu Fotky, pro poslech hudby aplikaci Hudba či Apple Music, nechybí velmi zdařilé Mapy či aplikace Zdraví monitorující vaši denní aktivitu.

Novinkou iOS 10 je aplikace Domácnost, přes kterou dokážete ovládat vaši chytrou domácnost, pokud ji ovšem tedy máte. To stejné platí pro Apple Watch, pokud je vlastníte, je pro vás připravena aplikace Watch a Aktivita. Nechybí samozřejmě internetový prohlížeč Safari či hlasová asistentka Siri. V dnešní době je již samozřejmostí podpora Googlu, a tak v App Store najdete takřka všechny aplikace tohoto konkurenta.

Telefonní funkce a zprávy

Posílání SMS a telefonování je již základem každého chytrého telefonu, a ať smartphone stojí 5 nebo 25 tisíc, vždy nabízí stejné funkce. Jinak tomu není ani u iPhonu 7, který v menu Telefon, které je jako zbytek systému provedeno v bílé barvě, nabízí záložky Oblíbené, Historie, Kontakty, Číselník a nově Záznamník. Kontakty lze libovolně řadit a třídit, synchronizovat s Facebookem či Google účty, jak hrdlo ráčí. Co se kvality hovorů týče, naprosto bez problémů, i při hlasitém hovoru.

Aplikace zprávy přináší možnost odesílat animace, obrázky, samolepky nebo místo klapání na klávesnici můžete text nakreslit a namalovat. Tyto zprávy si však můžete posílat pouze s majitelem zařízení s iOS 10. Nechybí možnost diktovat zprávy, a to dokonce i v českém jazyce. Samotná klávesnice je navržena takřka excelentně a tudíž problém s psaním na 4,7″ obrazovce mít určitě nebudete,

Závěr

Když Apple na podzim nové iPhony představil, říkal jsem si, zda to mělo vůbec cenu. Novinek je poměrně málo, většinu z nich navíc uživatelé hodnotí negativně. Změnil se však můj názor po testování? Nezměnil! Po designové stránce se upravili jen vzhledy čoček fotoaparátů na zadní straně a přibyly některé nové odstíny. Zde bych čekal trošku větší revoluci, když máme čest se zcela novou generací. Po stránce hardwaru sice došlo k použití nových komponent a navýšení výkonu, jenže iPhone 6S je i v dnešní době velmi výkonné a konkurence schopné zařízení.

Potom jsou tu novinky jako dotyková ploška domovského tlačítka, což hodnotím vcelku pozitivně, ale absenci 3,5 Jacku pro sluchátka naopak musím zhanit, především pak kvůli redukci, která zhoršuje kvalitu jinak velmi zdařilých sluchátek. Samozřejmě se opět jedná o velmi povedené zařízení, které se může řadit právem na nejvyšší příčky v žebříčku nejlepší smartphone na trhu, ale tak nějak se mi zdá, že se jedná o vcelku zbytečný model, když tu máme iPhone 6S, který vypadá stejně, nabízí jen o něco málo horší výkon, má stejný displej a fotoaparát a navíc například právě i 3,5 Jack pro sluchátka či hardwarové domovské tlačítko. A navíc je tu cena – na Alza.cz můžete iPhone 6S (32 GB) pořídit již za 17 870 Kč, iPhone 7 se stejnou pamětí vyjde na 20 835 Kč. Opravdu stojí za ty 3 tisíce? A opravdu stojí za to měnit iPhone 6 či 6S za iPhone 7? Odpověď nechám zcela na vás.

Graf ceny produktu Apple iPhone 7 32GB poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

 • 9/10 - Vzhled
 • 10/10 - Zpracování
 • 9/10 - Výkon
 • 8/10 - Displej
 • 7/10 - Výdrž baterie
 • 7/10 - Fotoaparát
 • 9/10 - Uživatelské prostředí
 • 6/10 - Cena
 • 8/10 - Celkem

Klady (+)

 • Kvalita zpracování
 • Prachu a voděodolnost
 • Čtečka otisků prstů Touch ID
 • Stereo reproduktory
 • 3D Touch
 • Rozsah nastavení jasu displeje
 • Systém iOS 10

Zápory (-)

 • Žádná změna designu
 • Absence 3,5 Jack slotu pro sluchátka
 • Kvalita redukce pro sluchátka
 • Pomalé nabíjení
 • Vysoká cena

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde.