fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: APPLE IPHONE 6S: SKVĚLÁ TEČKA

Michael Krahulec31.10.2015 - 12:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

Čekalo se rok, ale konečně jsme se dočkali. Apple iPhony 6S jsou již několik dní oficiálně v prodeji i v České republice, a proto ani naše redakce nemůže zůstat s testováním pozadu. Je „esková“ verze lepší jak standardní iPhone? Má vůbec technologie 3D Touch smysl? Odpovědi na tyto otázky naleznete v naší recenzi.

iphone6s-rosegold-select-2015

Design a konstrukce – sázka na jistotu

Řada S u chytrých telefonů iPhone nikdy neznamenala razantní designovou proměnu či zcela nový model, jedná se pouze o prémiovější verzi standardního modelu, v tomto případě iPhonu 6 či 6 Plus (recenze). Proto byl design logicky zachován, samozřejmě až na malé detaily.

Tou největší změnou je možnost získat telefon v provedení Rose Gold, nebo-li růžové zlato. K dispozici jsou samozřejmě i standardní odstíny, tedy stříbrná, zlatá a šedá. A další změny? Ve skutečnosti žádné nejsou. Až na logo S na zadní straně byste lepší iPhone od toho běžného rozeznávali jen velmi těžko.

DSC_0240Další fotografie naleznete v naši Galerii

Stále tedy platí, že přední straně dominuje 4,7palcový Retina displej a domovské tlačítko se senzorem otisků prstů Touch ID, který je oproti klasickému iPhonu mnohem svižnější a dá se tak označit za nejspolehlivější a nejrychlejší snímač otisků prstů na trhu. K vidění je i přední kamerka, reproduktor a snímač pro regulaci jasu displeje. Naopak na zadní straně krom zmíněného nápisu iPhone S najdeme pouze stále vyčnívající čočku fotoaparátu a duální LED blesk. Nechybí samozřejmě lesklé logo nakousnutého jablka a plastové předěly, ve kterých jsou zabudované antény pro Wi-Fi či GSM.

DSC_0248

Ani boky telefonu nenabízí nic nového – na levé straně najdeme klasicky umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a přepínač zvukových profilů, druhá strana je určena pro power tlačítko a slot pro nanoSIM kartu. Vespod je k vidění 3,5 mm Jack slot pro sluchátka, reproduktor a zdířka pro Lightning konektor.

Jsou tu ale změny, které nejsou patrné pohledem – změny v konstrukci. Apple se totiž rozhodl použít nový materiál, konkrétně hliník s označením 7000, který je odolnější  a se stejnou hmotností, jakou nabízí slitina u iPhonu 6. Díky tomu nové jablečné telefony netrápí snadné ohýbání či extrémní deformace při pádu.

DSC_0245

I přesto, že se design může zdát totožný s loňským modelem, došlo i k nepatrnému navýšení rozměrů. „Esko“ je o 14 gramů těžší, váží tedy 143 gramů. Překvapivé je, že novinka je i o 0,2 mm vyšší a o 0,1 mm širší. Důvodem je nový 3D Touch displej, který je téměř dvakrát tolik těžší a mírně větší, než u modelu iPhone 6.

Hardware a výkon – téma dne

Největší změny oproti běžné verzi se udály právě v kategorii hardwarového vybavení. Asi tou nejzásadnější je osazení novým 64-bitovým chipsetem Apple A9 se dvěma jádry, který je dle výrobce až o 70 procent výkonnější než Apple A8. Grafický akcelerátor je dokonce výkonnější až o 90 procent než u iPhonu 6.

DSC_0261

Navýšení se dočkala i operační paměť RAM, která nově nabízí 2 GB. Konkurence v podobě Samsungu Galaxy S6 (recenze) či HTC One M9 (recenze) nabízí o 1 GB více, vzhledem k souznění telefonu se systémem iOS 9 je tato velikosti operační paměti zcela dostačující. Nechybí ani nový co-procesor Apple M9, který je například hlavním mozkem hlasové asistentky Siri.

DSC_0252

To vše jsou však pouze sliby Applu, jak si ale vede iPhone 6S v praxi? Odpověď zní – naprosto tak, jak Apple tvrdí. Svižnost telefonu při běžném používání je naprosto špičková, téměř nikdy se nesetkáte se zaseknutím nebo úplným zamrznutím systému. Pokud se rozhodnete používat náročné aplikace či 3D hry, poradí si s nimi iPhone bez sebemenšího problému.

Jediným neduhem tak může být vyšší produkce tepla při náročném používání, která je vyšší, než u běžné šestky. Může za to především nový materiál konstrukce a výkonnější hardware.

Displej – inovace formou 3D Touch

Apple osadil „eskový“ iPhone „totožným“ dotykovým panelem, tedy 4,7“ displejem s HD rozlišením a technologií Retina – to vše chráněné odolným sklem. I přesto, že na první pohled je displej shodný s klasickým iPhonem, udály se zde největší změny. Displej totiž podporuje funkci Force Touch, která u Applu nese označení 3D Touch.

DSC_0271

Díky této vymoženosti je možné displej ovládat pomocí intenzity stisku. Displej totiž rozezná, jak moc na něj tlačíte a díky tomu dokáže u vybraných aplikací a funkcí zobrazit rozšířené nabídky. Největší využití je u e-mailu, SMS zpráv či fotoaparátu.

Nutno podotknout, že pokud si na tuto funkci zvyknete, její praktičnost je na velmi vysoké úrovni. Navíc funguje velmi spolehlivě a svižně. A co víc, vývojáři několika desítek aplikací slibují, že rozšířené nabídky 3D Touch do svých aplikací rovněž zakomponují.

DSC_0275

Co se samotného displeje týče, Applu snad mohu vytknout jedině HD rozlišení. I přesto, že displej disponuje technologií Retina, je oproti konkurenci či 5,5“ iPhonu 6S Plus znát, že displej není až tak jemný a barvy nejsou příliš živé. Alespoň Full HD by jednoduše iPhonu 6S slušelo více.

Baterie a výdrž – je méně více?

Když Apple na tiskové konferenci představoval nové iPhony 6S, vůbec se nezmínil o kapacitě baterie. Informace nezveřejnil ani na svých oficiálních stránkách. Tuto hodnotu se však Applu nedařilo tajit dlouho a tak byl nucen zveřejnit, že baterie iPhonu 6S nabízí o 100 mAh méně, než klasický iPhone 6 – konkrétně 1715 mAh.

DSC_0228

Proč se takto Apple rozhodl, je jednou velkou neznámou, osobně se však přikláním k názoru, že to je díky rozměrům displeje. Ať to je jak chce, 1715 mAh je na dnešní dobu velmi špatná kapacita. Díky tomu se z iPhonu stává spíše jednodenní zařízení.

S příchodem iOS 9 je nově k dispozici i úsporný režim, který dokáže prodloužit výdrž až na dva dny, díky omezení dat a dalších funkcí. Tím však modernizace končí – Apple jednoduše vsadil na klasiku, proto lze telefon nabíjet pouze pomocí nabíječky s oboustranným Lightning konektorem, bezdrátové nabíjení či rychlodobíjení není podporováno.

Zvuk – jablečná nepodstatnost

Jak již název této rubriky napovídá, zvuk není u Apple až tak zásadní, proto se iPhone 6S žádných novinek nedočkal. K dispozici je tedy pouze jeden stereo reproduktor, který je šikovně umístěn na spodní hraně vedle slotu pro Lightning konektor.

DSC_0247

Kvalita zvuku je tedy shodná s klasickým šestkovým iPhonem, z čehož vyplívá, že mu není až tak co vytknout. Podání zvuku je slušné, reproduktor je nadmíru hlasitý a na přehrávání videí z YouTube či fotoaparátu je zcela dostačující.

Pro poslech hudby jsou ideální sluchátka EarPods, která součástí balení. Hrají velmi slušně, avšak jejich tvar nemusí zcela každému vyhovovat.

Uživatelské prostředí – nová verze iOS

Apple iPhony 6S jsou prvními modely výrobce s novým systémem iOS 9. V oblasti designu se systém příliš nezměnil, nově zpracovaný je především multitasking a některé animace přechodů. Proměnou prošli i aplikace, jako Poznámky či Mapy.

6s scr

I přesto, že iOS 9 zabírá v telefonu pouze 2 GB, což je přesně o 2 GB méně, které ke své správné funkci potřebuje iOS 8, si systém zanechal známou koncepci. Na domovských obrazovkách jsou tedy k vidění okamžitě ikony všech aplikací, žádné další menu tedy nehledejte.

K mání jsou i lišty – jak klasická horní pro notifikace, tak i spodní s rozšířenou nabídkou funkcí. iOS však prošel změnou díky 3D Touch. Když intenzivněji a dále přidržíte danou ikonu, telefon jemně zavibruje a zobrazí vám rozšířenou nabídku, přičemž pozadí nabyde efektu mléčného skla.

6s scr3

Tato funkce je novinkou na trhu, proto nebylo zcela jisté, zda její využitelnost bude praktická. Již nyní ale mohu prozradit, že pokud si na tuto funkci zvyknete, začnete ji používat velmi často. Daní za tento luxus je tedy pouze vyšší cena samotného displeje, což se odráží na finální pořizovací ceně celého smartphonu.

Fotoaparát – ve víru 4K

Stejně jako displej, tak i fotoaparát prošel významnou modernizací. A abych byl zcela přesný, oba fotoaparáty prošly značným vylepšením. Hlavní snímač s názvem iSight Camera dostal do vínku rovných 12 MPx. Oproti konkurenci je to opět málo, ale vězte, že tato kapacita pixelů je naprosto dostačující.

DSC_0264

Zadní kamera dokáže nově pořizovat snímky v krátkých animacích. Pokud se rozhodnete pořídit fotografii, fotoaparát jich vyfotí více, z čehož vznikne jakýsi krátký gif, díky čemuž máte na výběr, jakou fotografii použijete.

S novým zadním foťákem můžete rovněž pořizovat videa až ve 4K rozlišení s 30 FPS, HD videa potom iPhone 6S zvládne s 240 FPS, čímž vám dává možnost pořizovat slowmotion videa.

IMG_0183

Výsledné fotografie jsou již na první pohled oproti klasickému iPhonu 6 mnohem ostřejší, bez známek šumu a s jasnějšími barvami. Podobně jsou na tom i videa, kde největším navýšením kvality prošlo Full HD rozlišení.

Přední kamerka FaceTime již není dobrá pouze pro videohovory. Nově nabízí 5 MPx a dokáže pořizovat velmi povedená selfie, a to především díky automatické detekci obličeje. Zajímavou funkcí je i přisvětlení displejem při špatných světelných podmínkách. A co víc, přední kamerka dokáže pořizovat videa až ve Full HD.

Multimédia – ve jménu Apple Music

Jak již bylo „řečeno“, nový iOS 9 se od předchozí generace příliš neliší, i přesto ale nabízí několik zajímavých novinek. Základem je přehrávač hudby iTunes, videí a galerie fotografií. Všechny tyto multimediální seznamy a přehrávače jsou designově úzce spjaté s celkovým vzhledem uživatelského prostředí.

6s scr2

Novinkou je služba Apple Music. Jedná se v podstatě o obchod s hudbou, kde neplatíte za jednotlivé skladby, nýbrž měsíční paušál. Hudbu si můžete přehrávat on-line či si ji zpřístupnit i do offline režimu. Můžete si ji zařadit i do jednotlivých seznamů skladem. Více o Apple Music naleznete zde.

6s scr1

K dispozici je ale i nadále aplikace iTunes Store, kde si můžete jednotlivé skladby kupovat nastálo. Nechybí ani Apple Store, který nabízí většinu aplikací, které najdete i u Google Play.

Telefonní funkce a zprávy

U Apple opět žádná novinka. K dispozici jsou tři samostatné funkce – kontakty a telefon, které se spojují v jednu službu a SMS zprávy. Kontakty lze uložit do telefonu, na SIM kartu či pomocí iCloudu nebo Google kontaktů. Seznam kontaktů je přehledný, navíc si lze zpřístupnit oblíbené kontakty samostatně.

Desktop

Aplikace SMS a MMS zpráv je rovněž hezky designově zpracovaná, navíc s velmi příjemnou klávesnicí, s přihlédnutím k velikosti displeje.

Závěr

Applu se opět podařilo udělat z prémiového ještě prémiovější. Designové vylepšení formou nového odstínu Rose Gold byl velmi vydařený tah, a nové zajímavé funkce, kterémi se prozatím nechlubí největší konkurence, jsou ještě o něco větším lákadlem.

DSC_0282

Nový iPhone 6S jednoduše dobře vypadá, nabízí slušný hardware v čele s vynikajícím 12 MPx fotoaparátem a 3D Touch displejem či zbrusu novým chipsetem Apple A9. Ale jelikož jsme u Applu, je tu stále vysoká pořizovací cena. I přesto, že se ceny shodují s těmi, se kterými na český trh zamířil iPhone 6, není nijak nízká – námi testovaný model se 64 GB si můžete na Alza.cz pořídit za 24 230 Kč. Záleží však na vás, zda za vychytané funkce a vylepšený hardware jste ochotni takovouto sumu obětovat.

Graf ceny produktu Apple iPhone 6S 64GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 10/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 95%

Tagy Apple iOS iPhone Recenze Technologie