fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: APPLE IPHONE 6S PLUS: ZMĚNILO SE OPRAVDU VŠECHNO?

Jan Valtr1.11.2015 - 14:50 RecenzeSmartphonyStarší článek

Apple představil spolu s nástupcem iPhonu 6 samozřejmě také inovovanou verzi tabletofonu iPhone 6S Plus. Samotný výrobce tvrdí, že se jedná o kompletně přepracovaný telefon a rozdíly mezi loňskou generací s novinkou jsou zásadní. Jak je tomu doopravdy se dozvíte v naší recenzi.

iphone6s-plus-gold-select-2015

Design a konstrukce – nic nového?

Apple iPhone 6S Plus se designově nijak neliší do svého předchůdce (recenze) a jediným poznávacím znamením je tak malé písmeno „S“ na zadní straně. Došlo však překvapivě k lehkému zvětšení telefonu a zvýšení váhy, jelikož byl Apple nucen použít pevnější hliník, aby se neopakovala proslulá aféra týkající se ohýbání telefonu v kapse. Celkové rozměry tak činí  77,9 mm x 158,2 mm x 7,3 mm a váha se zastavila na hodnotě 192 gramů. Telefon je oproti svým konkurentům příliš velký a v ruce se bez obalu drží bohužel nepříjemně. Telefon má tendenci vyklouzávat z ruky a i když jsou hrany zaoblené, po chvíli nepříjemně tlačí do rukou. Kvůli širokým okrajům je navíc prakticky nereálné ovládání jednou rukou.

DSC_0011Další fotografie naleznete v naši Galerii

Krom toho telefon vypadá velice dobře, dají se vytknout snad jen plastové předěly zadní strany, které kazí celkový dojem, ovšem to se dá přehlédnout. Zpracování je, jak je tomu u Applu zvykem, naprosto špičkové, vše lícuje jak má a telefon působí opravdu velice hodnotně. Přední strana telefonu působí krásným jednotným dojmem. Celá je totiž pokryta odolným sklem, které není prakticky vůbec náchylné na škrábance ani na otisky prstů. Sklo je po stranách navíc příjemně zaoblené a plynule přechází do hliníkové hrany zařízení. Samotný displej pod sklem však zaujímá nepřirozeně malý prostor a okraje kolem něj by rozhodně měly být mnohem užší, což by přispělo k příjemnějšímu úchopu.

DSC_0038

Nad displejem najdeme reproduktor, selfie kamerku a senzor intenzity osvětlení. Pod displejem se pak nachází klasické hardwarové domovské tlačítko, které v sobě ukrývá také plně přepracovaný senzor otisků prstů. Ten je oproti loňským modelů znatelně rychlejší a k odemknutí telefonu dojde okamžitě po přiložení prstu na senzor. Načítání je tak rychlé, že když se chce jen člověk podívat na hodiny, nechtěně zmáčknutím domovského tlačítka zařízení odemkne. Touch ID je nicméně naprosto spolehlivé a rozhodně se jedná o nejlepší senzor otisků prstů na trhu. Spodní hrana v sobě ukrývá 3,5 mm Jack slot, Lightning zdířku a také skvěle hrající reproduktor, ke kterému se ovšem dostaneme až později. Horní hrana zůstala nevyužita, naopak do levé strany Apple zakomponoval kolébku pro určování hlasitosti a také přepínač tichého módu.

DSC_0174

Na pravé hraně pak najdeme slot pro nano-SIM kartu a vypínací tlačítko, které je podle mě umístěno příliš vysoko a pro jeho zmáčknutí je nutné nepřirozeně natahovat palec nebo se přehmátnout. Zadní hliníková strana je sice vzhledově shodná se svým předchůdcem, samotný materiál je ovšem mnohem pevnější a tak si telefon můžeme konečně bez obav uložit i do kapsy uplých kalhot. Hlavním prvkem zadní strany je velké zrcadlové logo výrobce, nad kterým najdeme čočku fotoaparátu a dvojitou přisvětlovací diodu. Jak již bylo řečeno, čistý design telefonu kazí široké plastové předěly, které jsou sice nutné kvůli přijímání signálu, jejich tloušťka by se však určitě dala zredukovat.

Hardware a výkon – citelné zlepšení

Jestliže Apple tvrdí, že model 6S kompletně přepracoval, rozhodně se mu to nedá upřít co se týče výbavy. V telefonu totiž tepe zbrusu nový dvoujádrový procesor Apple A9 taktovaný na 1,84 GHz. Ten je doplněn grafickým akcelerátorem PowerVR GT7600 a 2 GB RAM, což se sice může zdát jako malá hodnota, ve skutečnosti to však bohatě stačí a nezpůsobí to žádné problémy. Výkon telefonu je opravdu masivní, systém běží naprosto plynule bez záseků nebo zamrznutí.

DSC_0047

Aplikace se spouští prakticky okamžitě. Samozřejmě není žádný problém zahrát si ty nejnáročnější herní tituly nebo používat více aplikací najednou. Výkonově tak iPhonu 6s Plus nelze nic vytknout a jen stěží byste na trhu hledali takto skvěle vybavené zařízení. Apple novinku nabízí se 16 GB, 64 GB a 128 GB interní paměti. Za nás rozhodně doporučujeme investovat minimálně do 64 GB verze, jelikož 16 GB paměti stěží postačí na hudbu a základní aplikace.

Displej – lehké zklamání

Před vydáním modelu 6S Plus se dlouze spekulovalo o displeji, který měl být lepší než tomu bylo u iPhonu 6 Plus. Bohužel se tak nestalo a zobrazovač zůstal prakticky beze změn. I přes zvětšení celkových rozměrů zařízení se zde tak setkáváme s 5,5 palcovým IPS LCD Full HD Retina displejem, který má jemnost 401 pixelů na palec. Kvalita displeje je samozřejmě na velmi vysoké úrovni, podání barev je skvělé, stejně jako pozorovací úhly nebo čitelnost na slunci.

DSC_0097

Ani při podrobnějším pohledu není možné vidět jednotlivé pixely a displej je velice jemný. Nevyhneme se zde však porovnání s hlavním konkurentem, jímž je v České republice Samsung Galaxy S6 edge+ (recenze). Jeho displej je v porovnání s iPhonem 6S Plus jasnější, jemnější a celkově působí lépe, takže z tohoto souboje vychází lépe. To samozřejmě neznamená, že displej nového iPhonu není vynikající, je si však nutné uvědomit, že v tomto ohledu má Apple ještě prostor pro zlepšení. Nesmíme však vynechat jedno z hlavních lákadel novinky, jímž je technologie 3D Touch. Displej je schopen rozpoznat intenzitu tlaku, kterým na něj člověk působí a podle toho vykonat rozdílné akce. S touto funkcí je spojen také motorek zajišťující heptickou odezvu, který primárně způsobil nárůst hmotnosti i rozměrů .

Baterie – příjemné překvapení

V souvislosti s heptickým motorkem došlo bohužel také ke snížení kapacity baterie, která nyní činí 2 750 mAh. Očekávalo se tak logicky také snížení výdrže, které se však k údivu všech nekoná.

DSC_0160

Telefon při polovičním jasu a běžném používání, které zahrnuje prohlížení internetu a přiměřené používání aplikací, s přehledem vydrží celý pracovní den a nabíječka nebo externí zdroj tak rozhodně není nutností.

Zvuk – konkurence pro HTC

Přesto, že se reproduktor nachází na spodní hraně zařízení, zvukové podání je jednoznačně nadstandardní. Jak výšky tak basy reproduktor zvládá naprosto s přehledem a při sledování videí či filmů je naprosto skvělý.

DSC_0154

Hodí se také na přehrání muziky přátelům, pokud si však svou oblíbenou hudbu chcete skutečně užít, doporučuji použít dodávaná sluchátka Apple EarPods. Ta nabízí naprosto uchvacující zvukové podání a díky nestandardnímu tvaru mohou většině lidem v uších krásně sedět.

Uživatelské prostředí – 3D Touch v hlavní roli

Jak je tomu zvykem, i v novém iPhonu 6S Plus běží uživatelské prostředí iOS.  To nabízí hezkou grafiku, přehledné a intuitivní uspořádání ploch a mnoho gest. Hlavní novinkou je zde samozřejmě již zmiňovaný 3D Touch. Díky možnosti rozpoznat intenzitu tlaku na displej může systém totiž vykonat rozdílné funkce při lehkém a silném stlačení.

screen6splus

Díky 3D Touch si tak můžete rozbalit rychlé nabídky podporovaných aplikací či otevřít náhled fotografie nebo internetové stránky. Osobně jsem nejvíce využil možnost použitím 3D Touch vytvořit z klávesnice trackpad, kterým se pak lze volně pohybovat mezi textem.

screen6splus1

3D Touch je zatím nepříliš využívaná funkce, která má však určitě velký potenciál a v budoucnu se jistě dočkáme mnoha dalších funkcí.

Fotoaparát – naprostá špička

Apple iPhone 6S Plus je stejně jako jeho menší sourozenec, iPhone 6S, vybaven 12 MPx fotoaparátem doplněným duální přisvětlovací diodou a 5 MPx přední kamerkou. Hlavní fotoaparát je nově schopen nahrávat 4K video, což se jeví jako hlavní lákadlo.

DSC_0134

Kvalita fotografií je na velice dobré úrovni a směle konkuruje i digitálním zrcadlovkám. Výsledné snímky mají reálné a syté podání barev, skvěle prokreslené detaily a šum se objevuje až při značně zhoršených světelných podmínkách. Video o kvalitě 4K je plynulé a hodí se nejen na zachycení momentek, ale také jako zastoupení kamery. Jedinou nevýhodou je velikost výsledných videí, tudíž pokud rádi natáčíte, rozhodně doporučujeme investovat do verze s vyšší kapacitou interní paměti.

image (8)

Přední kamerka spolehlivě postačí na každé selfie i na video hovory. Apple zde navíc zastoupil přisvětlovací diodu bliknutím displeje, což se na první pohled může zdát divné, ovšem tato funkce spolehlivě funguje a umožní vyfotit si selfie i v noci.

Multimédia – přehlednost nadevše

Základem všeho je hudební přehrávač, který je přehledný a designově krásně sedí do prostředí. Je navíc vybaven ekvalizérem nebo možností ovládání hudby při zamčené obrazovce. Stejně přehledný je i videopřehrávač, který umí přehrát videa až v rozlišení Full HD.

screen6splus2

Nově si zdarma můžete stáhnout také kancelářské aplikace Keynote, Pages a Numbers a využít službu Apple Music. Více o multimédiích naleznete v recenzi menší verze iPhone 6S zde.

Telefonní funkce

Ani telefonní funkce nijak nevybočují z jednoduchého designu prostředí. Telefonní seznam je tvořen v bílém provedení, což zajišťuje přehlednost. Kontakty si iPhone umí synchronizovat z Facebooku nebo Google+, takže vždy máte aktuální kontakt na své přátele.

screen6splus3

Nastavit si lze i automatické odmítnutí hovoru nebo zaslání SMS o nedostupnosti s libovolným textem. Základní klávesnice má ideální rozložení kláves a píše se na ní velice přesně a pohodlně.

Závěr

Nový iPhone 6S Plus bychom určitě neoznačili jako zbrusu nový telefon. Jedná se spíše o lehce vylepšenou verzi předchozí generace, nicméně je pravda, že některé změny rozhodně nelze zanedbat. Designově se opravdu nezměnilo vůbec nic, naopak zde došlo spíše ke zhoršení, co se týče rozměrů a především váhy, která je příliš vysoká. Zároveň rozhodně nejdou pochválit široké okraje kolem displeje, kvůli kterým je telefon v poměru s úhlopříčkou displeje zbytečně velký a špatně se drží v ruce. Kvůli hladkému hliníku má iPhone tendenci klouzat z ruky a i když jsou hrany zařízení zaoblené, po chvíli začnou tlačit do ruky a koupě obalu je tak prakticky nevyhnutelná. Již zmiňované změny se pak týkají především hardwaru, jelikož výkon je oproti loňským modelům znatelně lepší, chod systému plynulejší a díky 2 GB RAM není problém mít na pozadí velké množství spuštěných aplikací.

DSC_0210

Lehkým zklamáním je displej, kdy Apple vybavil iPhone 6S Plus opět 5,5 palcovým Full HD Retina displejem, který je sice velice dobrý a nelze mu moc věcí vytýkat, vyšší rozlišení by mu však rozhodně slušelo a v tomto ohledu Apple začíná lehce zaostávat za svými konkurenty. Za skvělou musíme naopak označit výdrž baterie, která zajistí při běžném používání celodenní chod.  Tím největším lákadlem iPhonu 6S Plus je však určitě revoluční technologie 3D Touch. Telefon je schopen rozpoznat intenzitu tlaku na displej a vyvolat rozdílné akce při normálním a silném zatlačení. Ačkoli je technologie v začátcích, rozhodně nabízí zajímavé možnosti a v budoucnu se určitě dočkáme dalšího využití. Apple musíme pochválit také za zásadně vylepšený fotoaparát, který oproti loňské generaci fotí neporovnatelně lépe a nově nabízí také možnost natáčet 4K videa. Celkově musíme nový iPhone 6S Plus i přes veškeré nedostatky pochválit, jako vždy odvedl výrobce skvělou práci a telefon vás rozhodně nezklame. Za kvalitu si ovšem sáhnete hluboko do kapsy, nejlevnější 16 GB verze stojí na Alza.cz 24 390 Kč, cena nejvyšší 128 GB verze však již překročila magickou hranici 30 000 Kč.

 Graf ceny produktu Apple iPhone 6S Plus 16GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 10/10

Výdrž baterie – 8/10

Celkem – 93%

Tagy Apple iOS iPhone Recenze Technologie