fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: APPLE IPHONE 6: POVĚST UBRÁNĚNA

Michael Krahulec21.12.2014 - 17:55 RecenzeSmartphonyStarší článek

Modely iPhone od amerického výrobce Apple jsou zřejmě nejznámějšími smartphony světa. Předchozí generace se proslavily především kvalitou zpracování a vynikajícím operačním systém iOS, ale i velmi vysokými cenami, což je neduh všech zařízení s logem nakousnutého jablka. Na nový iPhone 6 se čekalo poměrně dlouho, vyplatilo se to ale?

Bez názvu

Obsah balení – skrytá jednoduchost

Jelikož je samotný telefon velmi elegantní, nese se v tomto duchu i samotná krabička prodejního balení. Ta je poměrně kompaktní, z tvrdšího kartonu v lesklém bílém provedení. Ihned po sejmutí víka vás přivítá nový telefon, který je tedy ihned nahoře v nepříliš hluboké vaničce a tak se může stát, že vám omylem vypadne.

DSC_0056

Příslušenství, které je součástí balení, se oproti iPhonu 5 příliš nezměnilo. S telefonem dostanete standardní USB napájecí zdroj, USB kabel s oboustrannou koncovkou Lightning, sluchátka Apple EarPods či tradiční samolepky loga výrobce.

Design a konstrukce – hliníkový krasavec

Předchozí generace Apple iPhone 5 byl malý telefon s ostrými hranami a luxusním designem. U iPhonů 6 se Apple vydal zcela jiným směrem, takže ostré rohy nahradily velmi zakulacené, zvětšila se úhlopříčka displeje a telefon značně zhubl.

DSC_0008Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední části dominuje 4,7“ displej s HD rozlišením s poměrně velkými postranními rámečky kolem displeje. Ještě více volného prostoru je zanecháno nad a pod displejem. Na spodní části totiž Apple zanechal tradiční domovské tlačítko, do kterého zakomponoval snímač otisků prstů, naopak horní část je určena pro senzory a snímače, kamerku a reproduktor pro hovory.

DSC_0002

Z bočního pohledu si lze všimnout, že všechny strany jsou elegantně zaobleny, což značně napomáhá snazšímu držení a ovládání pomocí jedné ruky. Applu se ale i zde povedlo velmi šikovně zakomponovat ovládací prvky, konkrétně dvojité tlačítko pro ovládání hlasitosti, nad kterým se nachází přepínač zvukových profilů, naopak na druhé straně je k vidění pouze ON/OFF tlačítko, které slouží i pro probuzení displeje.DSC_0030

Horní část telefonu je zcela holá, naopak ze spod toho naleznete mnoho. Samozřejmě je zde k vidění Jack konektor pro připojení sluchátek, zdířka pro USB kabel a stereo reproduktor, který však při běžném používání většinou smolně zakryjete dlaní, takže jeho umístění není příliš vhodné.

DSC_0029

Na zádech telefonu příliš designových vychytávek nehledejte. Záda jsou ukázkově rovná bez jakéhokoliv prolisu, naleznete zde pouze lesklé logo výrobce a dva plastové pásky, které neplní pouze designový význam, ale skrývají v sobě různé antény pro příjem signálů. Velmi kritizovanou částí se stal ale fotoaparát, jehož čočka díky tloušťce těla 6,9 milimetru značně vystupuje, což ale z praktického hlediska nepřináší žádné velké problémy.

Hardware a výkon – utajený vytrvalec

Jak již bývá u Apple produktů zvykem, oproti konkurenci nenabízí příliš vysoké hardwarové vybavení. Ztráty ve výkonu však Apple zachraňuje špičkově odladěným systémem iOS, takže si na iPhonu zahrajete nejnovější hry a spustíte i velmi náročné aplikace.

DSC_0044

Konkrétně Apple nové iPhony vybavil novým 64-bitovým dvoujádrovým procesorem Cortex A8 s taktem 1,4 GHz. Ten je navíc doplněn o pohybové koprocesor M8 a 1 GB RAM paměti. Nový čip je značně rychlejší oproti předchozímu A7 a o padesát procent úspornější.

DSC_0046

Nový Apple iPhone 6 se prodává hned v několika verzích podle velikosti úložiště (16, 64 a 128 GB), ani v jednom případě však nemáte možnost paměť rozšířit o paměťové karty. Na druhou stranu máte k dispozici cloudové úložiště iCloud.

iPhone 6 dostal do vínku i několik senzorů a snímačů, LTE konektivitu nebo například NFC, kterým bude možné v brzké době platit v obchodech místo bezkontaktní platební karty.

DSC_0010

Jak již bylo zmíněno, tyto specifikace iPhonu zajišťují dostatečný výkon pro hraní i nejnovějších her, proto se vám málokdy stane, že by se telefon zasekl či dokonce zamrzl. Nám se to během třítýdenního testování nestalo ani jednou, a to jsme telefon nikterak nešetřili, což mluví za vše.

Displej – Retina opět boduje

Displeje nových iPhonů jsou nejvíce haněnou, ale zároveň i vychvalovanou změnou. Po představení na Keynote se fanoušci Applu rozdělili na dva tábory – zastánce a odpůrce zvětšení úhlopříčky displejů. Já osobně navýšení úhlopříčky z 4palců na 4,7“ velmi vítám a iPhone u mě v žebříčku oblíbených telefonů velmi povyskočil.

DSC_0037

Apple totiž novinku osadil přiměřeně velkým 4,7“ IPS Retina HD displejem s rozlišením 1334 x 750 pixelů, což se na jednu stranu může zdát v době Full HD a QHD rozlišení málo, technologie Retina však jako u Macbooků nabízí špičkovou kvalitu a jemnost obrazu, takže iPhone 6 v mnoha ohledech předčí i zmiňované Full HD rozlišení.

Krom toho Retina disponuje skvělými pozorovacími úhly, kde se obraz začne mírně zhoršovat až těsně před úhlem 90 stupňů, navíc je krásně čitelný na přímem slunci, a to i především díky bohatému nastavení jasu displeje, popřípadě můžete vše nechat na automatice.

DSC_0040

A pokud je pro vás 4,7“ s HD rozlišením málo, můžete si pořídit větší iPhone 6 Plus, který nabízí obrovský 5,5“ displej se standardním Full HD rozlišením,  a jako bonus opět s Retina technologií. Pokud však máte možnost porovnat displeje obou modelů, o něco jemnější je displej u standardního iPhonu 6, a to především díky znatelně menší úhlopříčce.

Baterie – dva dny díky iOS

Apple do nového iPhonu vložil 1 810 mAh akumulátor, což se opět může zdát málo, ale vězte, že tato kapacita je naprosto dostačující pro dvoudenní výdrž při rozumném zacházení. Za všechno znovu může skvělá odladěnost systému iOS, který ke svému běhu nepotřebuje příliš energie. Samozřejmě, pokud budete hrát často hry a na pozadí vám zůstanou desítky spuštěných aplikací, výdrž se rapidně snižuje.

DSC_0026

Papírová výdrž pouze v pohotovostním režimu dle výrobce je 250 hodin, při reálném použití se zapnutými mobilními daty, Wi-Fi, využíváním Facebooku, občasným poslechem hudby a se spuštěními několika málo administrativními aplikacemi jako kalendář a e-mail, v pohodě vydržíte celý den, takže se nový iPhone může zařadit mezi konkurenční telefony s Androidem a mnohem vyšší kapacitou baterie.

Zvuk – se sluchátky rekordman

Jak bylo zmíněno již u samotné konstrukce telefonu, inženýři z Applu umístili reproduktor na spodní hranu telefonu, což má své výhody, ale jak už to bývá, i nevýhody. Pokud telefon položíte například na stůl, reproduktor není ničím utlumen a zvuk je tedy kvalitní, pokud ale koukáte na film či hrajete hru na šířku obrazovky, téměř vždy reproduktor zakryjete dlaní. V ideálních podmínkách je ale zvuk čistý, s mírným náznakem bass a dostatečně hlasitý.

DSC_0050

Zcela špičkový je ale zvukový výstup do sluchátek. V redakci k těmto testům využíváme sluchátka Beats Tour, a je znát, že Apple začal intenzivně, díky odkoupení, s tímto výrobcem spolupracovat. Zvuk je „mnohem“ lepší, než při použití těchto sluchátek u krále zvuku HTC One (M8).

Ani při použití jiných sluchátek se kvalita zvuku nikterak výrazně nezhorší a i tak má iPhone jeden z nejlepších výstupů hudby, co jsem měl možnost v redakci otestovat.

Uživatelské prostředí – (starý)dobrý iOS

Nové iPhony 6 přinesli zároveň i novou verzi operačního systému iOS 8. Ten se oproti předchozí verze dočkal vylepšení designu a několika nových funkcí. Největším rozdíl od Androidu je absence domovské obrazovky, jelikož ihned po odemknutí telefonu vás přivítá nabídka menu se seznamem všech aplikací, takže v případě iOS jdou různé widgety stranou, přesněji se přesunuly do notifikačního centra.

961ABKNB

Uživatelské prostředí iOS 8 je odladěno do sebemenších detailů, což stvrzuje i sjednocený tvar ikonek aplikací, které jsou zároveň tvořeny do téměř stejného designu, na rozdíl od Androidu. Konečný dojem dotvrzují i obrázky pozadí, které má Apple naprosto špičkové a vypadají velmi elegantně.

961ABKNB1

Rozšířené nabídky nastavení jsou vedeny do bílé barvy, vytažená nabídky z notifikační lišty je průhledná podobně jako kouřové mléčné sklo, což vypadá velmi dobře. Na rozdíl od Androidu máte k dispozici i spodní vytažitelnou nabídku, ze které lze ovládat základní funkce telefonu. Velmi potěší i režim otočení displeje na šířku, který je dostupný nejen u různých nastavení, ale i na domovské obrazovce.

961ABKNB7

Pro odemknutí telefonu slouží převážně senzor otisků prstů TouchID, který si ode mne odnáší asi největší pochvalu. Na rozdíl od Samsungu, kde musíte přes snímač přejíždět prstem a velmi často se stane, že senzor otisk nerozezná, u Applu stačí prst na vteřinu přiložit a zařízení se okamžitě odemkne. Po celou dobu testování se mi pouze jednou stalo, že telefon otisk nerozeznal, a to při 0° C venku. Jedná se tedy o nejlehčí, ale zároveň o nejbezpečnější způsob uzamčení telefonu vůbec.

961ABKNB3

Apple samozřejmě i u nové verze systému nabízí oblíbenou hlasovou asistentu Siri, díky které můžete například spustit displej telefonu, když máte telefon v nabíječce bez nutnosti na něj sahat. Siri stále neumí česky, ale od předchozích generací se naučila lépe rozeznávat příkazy.

Produkty Apple využívají především studenti a různí manažeři, proto v útrobách systému naleznete hned několik administrativních aplikací, které se mohou pochlubit elegantním, ale hlavně přehledným designem, například kalendář či e-mail.

961ABKNB6

Velkou výhodou oproti předchozím letům je rozšiřování aplikací z Androidu na iOS, které si můžete stáhnout z iTunes, takže máte například k dispozici všechny aplikace od Googlu. Jediným problémem tak tedy zůstává nutnost nahrávání hudebního obsahu přes iTunes.

Multimédia – neměnná paráda

Ač jsem o pár řádků výše uvedl, že telefon využívají hlavně manažeři a je určený tedy pro administrativní účely, je telefon výborný i po stránce multimédií. Jako základ je vždy hudební přehrávač, který má Apple opět designově velmi povedený a přehledný. Nechybí například ani ekvalizér či možnost ovládání hudebního obsahu při uzamčené obrazovce.

961ABKNB2

Téměř sourozencem hudebního přehrávače je videopřehrávač, ve kterém si můžete spustit videa až ve Full HD rozlišení. Opět zde Apple vsází na jednoduchost a elegantnost. Pokud vám však přehrávač nevyhovuje nebo nepodporuje některé formáty, k dispozici je hned několik jiných na iTunes. A důvod? Apple nepodporuje nejrozšířenější formáty .avi a .mp4.

Fotoaparát – smolné „tradice“

Apple osadil nový iPhone 6 zbrusu novým snímačem s technologií Focus Pixels s 8 MPx rozlišením. V době, kdy výrobci dopřávají svým vlajkovým modelům alespoň 13 MPx snímače, je to ale málo, což je na výsledných fotografiích znát.

DSC_0017

Čočka fotoaparátu na zadní straně je poměrně malá a dopadá tak na ni málo světla, proto při zhoršených světelných podmínkách jsou fotky velmi špatné. Pokud ale fotíte na světle, karta se obrací a pořídíte tak pěkné snímky. Přesto jim chybí jakási živost a ostrost.

IMG_0044

Na druhou stranu máte k dispozici LED blesk, který některé záběry dokáže mírně zachránit. A pokud chcete pořizovat videa, máte možnost až v HD rozlišení, kde jsou pořízené záběry o něco kvalitnější než fotografie.

Telefonní funkce

Telefonní seznam je opět tvořen v bílém provedení, díky čemuž je ideálně přehledný. Na výběr máte možnost libovolného řazení a kontakty dokáže iPhone synchronizovat z Facebooku nebo například Google+. K nastavení je hned několik rozšířených možností, například automatické odmítnutí hovoru či zaslání SMS zprávy o nedostupnosti. Velmi mě potěšila funkce Nerušit, kde si nastavíte časové rozmezí automatického spuštění tichého režimu.

961ABKNB4

Aplikace SMS zpráv je provedena takřka totožně jako u modelů se systémem Android, jediným rozdílem je tak poměrně malá klávesnice, na kterou si lze po nějakém čase zvyknout, případně ji vyměnit za jinou.

Závěr

A odpověď z úvodu? Čekalo se dlouho, ale čekání se vyplatilo. Zastánci menších úhlopříček displejů novou „šestku“ nenávidí, druzí se naopak radují a přeorientovávají se z jiných operačních systémů na iOS. Je nutno podotknout, že iPhone 6 se opravdu povedl.

DSC_0051

Díky hliníkové konstrukci a jednoduchosti vypadá opravdu výborně, výkonostně je na tom více než dobře a vše dovršuje velmi vyspělý systém iOS. Mezi největší výhody patří bez pochyb 4,7“ HD Retina displej, odladěnost iOS a TouchID senzor otisků prstů. Naopak jako největší minus bych označil fotoaparát, jiné nedostatky bych hledal asi těžko – abych nezapomněl na ten největší, pořizovací cena, kde za 16 GB variantu na Alza.cz připravíte peněženku o 18 tisíc korun.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 5/5

Vzhled – 5/5

Zpracování – 5/5

Výkon – 5/5

Fotoaparát – 3/5

Celkem – 98%

Tagy Apple iOS iPhone Recenze