fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: APPLE iPHONE 6 PLUS: PRVNÍ MOHYKÁN

Redakce11.2.2015 - 11:30 RecenzeSmartphonyStarší článek

Není to tak dávno, co Apple slíbil, že nebude zvětšovat úhlopříčky displeje. Dnes tu máme Apple iPhone 6 Plus s 5,5 palcovým displejem, který už se řadí k tabletofonům. Plus by se dalo označit jako jeden z nejkontroverznějších telefonů poslední doby. Nástup iPhone 6 Plus poskvrnila aféra s ohýbajícími se displeji.  Jsou na něj kladeny velké nároky. Od telefonu se také očekává úspěch. Jaký vlastně přerostlý iPhone je, co nabízí oproti konkurenci a vážně stojí za to, aby si jej člověk koupil? Odpovědi na všechny tyhle otázky naleznete níže v naší recenzi.

197326

Obsah balení – nic nečekaného

Tak jako ostatní značky, ani Apple není zrovna rozdávačný. V obsahu balení naleznete vše, co je běžné, tedy samotný mobilní telefon, dokumentaci, krátký manuál, sponu na otevření slotu pro karu SIM, adaptér do sítě, datový kabel a sluchátka EarPods.

DSC_0124

Toť vše. Útěchou však může být, že váš nový Apple dorazí v opravdu pěkné krabičce, která dodává balení nádech luxusu.

Vzhled a konstrukce – není pro každého

Novinka sází na inovovaný design. Po pár letech, kdy vládly ostře řezaný hrany, se Apple pozvolna vrátil do minulosti. Oproti ostatním telefonům je iPhone zkrátka jiný. Zaoblené boky, ovládací tlačítka, to jsou hlavní důvody, proč novinka působí odlišně od ostatních telefonů. Zhodnocení vzhledu je při šesté generaci iPhone ryze subjektivní a těžší než kdy jindy. Jednoduše řečeno, buď se líbí, nebo ne.

DSC_0125Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední straně dominuje 5,5 palcový displej, jenž je uložen do poměrně širokých rámečků. Obrazovku chrání oleofobní vrstva a ochranné sklo Gorilla Glass. Sklo působí opravdu bytelně a éra škrábanců je pryč. Pochvalu určitě zaslouží precizně seříznuté sklo, při přechodu z displeje na boky telefonu téměř nelze poznat rozdíl. Pod displejem se nachází již známé tlačítko Home Button, ve kterém je zabudována čtečka otisků prstů.

TIP: RECENZE APPLE IPHONE 6: POVĚST UBRÁNĚNA

Naopak nad displejem lze nalézt sluchátko pro hovory. Dále pak všechny možné senzory, které jsou pro telefon na špičkové úrovni nezbytné. Nalevo od sluchátka je umístěna přední kamerka, jež však svou kvalitou nezaujme. Rozlišení 1,2 MPx je pro kvalitní telefony nedůstojné.

DSC_0121

Zadní kovová strana „Plus“ patří logu Apple, nezbytným popiskům a především primárnímu fotoaparátu, jehož rozlišení činí 8 MPx a nově vyčnívá nad okolí. Vysunutí fotoaparátu však má mouchy, při položení na stůl se telefon kymácí, navíc čočka fotoaparátu je náchylnější k poškození. Při prvotním pohledu na zadní stranu rozhodně zaujmou lišty antén. Zaujetí se však nedá označit jako kladné. Lišty nepůsobí ani trochu elegantně, jak by se dalo u Applu očekávat. Nejsou nikterak tenké a nelze je přehlédnout z jakéhokoliv úhlu. Zde mohlo být rozhodně vymyšleno lepší řešení.

DSC_0105

Na pravém boku zařízení se nachází vypínací tlačítko, které je vzhledem k velikosti zařízení velice dobrým nápadem.  Pod tlačítkem se nachází slot pro nanoSIM kartu, který otevřete pomocí přiložené spony. Levá strana zařízení pak ukrývá přepínač mezi tichým a hlasitým režimem zvuku.

Apple iPhone 6 Plus 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Ovládání je však ztíženo díky rozměrům.  Za co bych rozhodně iPhonu přičetl plusové body, je ovládání regulace hlasitosti. I přesto, že mají zhruba stejné rozměry jako tlačítko pro odemknutí, jejich ovládání je jisté. Ve spodní části se našlo místo pro Lightning konektor, vedle něhož se usídlil hlasitý reproduktor a také mikrofon.

DSC_0126

A malé odlehčení na závěr kapitoly. Pokud budete iPhone 6 Plus používat běžným způsobem, pak se nemusíte obávat žádného ohnutí. Telefon je po stránce konstrukce zpracován opravdu precizně.

Hardware a výkon – svižný vytrvalec

Apple iPhone 6 Plus je tradičně poháněn 64bitovým, dvoujádrovým procesorem Apple A8 s taktem na 1,4 GHz (grafický čip PowerVR GX6450), opomenout se nesmí ani pohybový koprocesor Apple M8, jehož funkčnost nijak nezávisí na hlavním procesoru. Paměť RAM dostala do vínku „pouze“ 1 GB. Velikost interní paměti se liší, dostupné jsou 16, 64 a 128GB varianty. Telefon nelze rozšířit o paměťové karty, a tak je volba kapacity úložiště důležitější než kdy jindy. Co se konektivity týče, iPhone podporuje LTE, Wi-Fi, Bluetooth či NFC.

DSC_0130

Apple opět světu ukázal, že není třeba toho nejlepšího, aby vznikl skvělý celek. Postačí mít dobře optimalizovaný systém a osmijádrový procesor s ohromným taktem ani není třeba. iPhone 6 Plus má příkladnou rychlost a je perfektně odladěný. Na jakékoliv čekání nebo zamrznutí zkrátka zapomeňte.

Displej – „velká“ radost pohledět

Velký displej je pro Apple malou revolucí. Úhlopříčka o velikosti 5,5 palce však není v dnešní době nic neobvyklého a stejně velké displeje už jsou k vidění takřka běžně. Rozlišení obrovského displeje činí 1 920×1 080 pixelů, tedy Full HD. Jemnost displeje bych ohodnotil velmi kladně, činí 401 ppi. Díky této hodnotě získalo Plus titul: „iPhone s nejjemnějším displejem.“

DSC_0144

Když se podíváme na specifikace, Plus nijak neoslňuje. Nicméně Apple použil nový polarizér, a tak je obří IPS opravdu nepřekonatelný. Barvy jsou velmi věrné, takže bíla je opravdu bílá a černá opravdu černá. iPhone má také perfektní pozorovací úhly, co je hlavní, displej lze perfektně číst na přímém slunci.

DSC_0145

Apple po vzoru ostatních výrobců připravil vlastní možnost ovládání jednou rukou. Stačí dvakrát poklepat na Home Button  a horní část displeje se posune směrem dolů. Neduhem však je, že tento proces musíte neustále opakovat, protože po zapnutí vybrané aplikace se displej vrátí zpět do normálu. Stejně tak lehce lze zobrazení zvětšit. To ocení hlavně uživatelé se slabším zrakem. Přizpůsobit lze i velikost písma.

Displej iPhone 6 Plus byl ohodnocen jako nejlepší displej současnosti. Jeho největším neduhem tak zůstává přídomek Plus. Velké rozměry spolu přináší radosti, ale i strasti.

Baterie – malokapacitní stálice

Jak už je u Apple zvykem, baterii doma nevyměníte. Zabudovaná baterie disponuje na dnešní možnosti poměrně malou kapacitou – 2915 mAh. Již po několikáté nás však americká společnost přesvědčila, že vše se točí kolem optimalizace výkonu, a proto není výdrž novinky nijak hrozná, spíše naopak. Výdrž baterie iPhone 6 Plus je snad ještě lepší než u klasického iPhone 6 a to i přes větší energetickou náročnost.  Při běžném používání, které zahrnuje hovory, SMS zprávy, brouzdání po internetu a hraní her se výdrž pohybovala okolo dne a půl až dvou dnů.

DSC_0110

Pokud však budete telefon zatěžovat, tak výdrž půjde rapidně dolů. Při používání GPS, hraní náročných her a využívání dat se dá iPhone 6 Plus „odstřelit“ i po půl dni.

Zvuk- téměř koncert

Kategorie, ve které iPhone dlouhodobě kraluje, je zvuk, a to jak jeho kvalita, tak hlasitost. Tu ani nemusíte nastavit na maximum a notifikace ani hlasový hovor nepřeslechnete. V tomhle ohledu zkrátka není nic, co bych telefonu mohl vytknout. Díky dvojici kvalitních mikrofonů je i telefonování požitkem. Veškeré nežádoucí aspekty jsou maximálně potlačeny. Další velice důležitou součástí je zvukový výstup, ten by se dal označit za téměř profesionální. Nemusíte řešit, zda si svou oblíbenou hudbu pustíte z reproduktoru nebo ze sluchátek. Obojí si opravdu vychutnáte.

DSC_0122

Sluchátka EarPods, jenž jsou anatomicky tvarovaná, jsou známé pro své basy. Navíc se chlubí zvýšenou odolností vůči vodě. Na kabelu od sluchátek lze nalézt tlačítka pro regulaci hlasitosti, procházení skladeb a pro přijetí/ukončení hovoru. Pokud však s EarPods nenaleznete společnou řeč, nepropadejte panice, iPhone 6 Plus je ochotný komunikovat i s jinými sluchátky.

Uživatelské prostředí- ochotný podřízený

S novými iPhony přišla i nová varze iOS, konkrétně již osmá. Oproti předchozí verzi se vylepšil vzhled celého prostředí a najde se také pár nových funkcí. Ihned po odemknutí displeje vás přivítají ikony všech nainstalovaných aplikací. iOS 8 je precizně promyšlené prostředí a pohyb v něm je velkou radostí. Všechny aplikace mají stejný tvar ikon, což u OS Android pozorovat nelze.

Telefon lze odemykat několika způsoby, zadáním číselného kódu, ale nově i přiložením prstu na tlačítko Home Button, ve kterém je umístěn snímač otisků prstů. Prst stačí pouze přiložit a je odemknuto.

961ABKNB

V systému je i oblíbená hlasová asistentka Siri, která doznala malých změn. Při nabíjení telefonu stačí vyslovit „Hey Siri“, displej se okamžitě aktivuje a můžete pokládat další povely. Potěší, že v brzké době bude Siri komunikovat i v češtině.

961ABKNB1

Velkým plusem Apple iPhonu 6 Plus je zobrazení displeje v režimu na šířku, tedy v landscape. Toto zobrazení funguje na úvodní obrazovce a v dalších několika aplikacích, jako jsou například zprávy a nastavení, atd.

961ABKNB7

Možnosti přizpůsobení displeje však nekončí. Jestli v jakékoliv nabídce dvakrát rychle za sebou poklepete na tlačítko Home Button, displej se celý posune ke spodní liště. Na své místo se displej vrátí po dalším klepnutí na tlačítko nebo automaticky po deseti sekundách. K dispozici je i několik dalších gest, podobně jako u touchpadů z Macbooků.

Multimédia – přehled a elegance

Absolutním základem je hudební přehrávač. Ten je doplněn o ekvalizér, takže kvalitu lze poupravit. Přehrávání hudby lze ovládat i při zamknuté obrazovce. Po vzhledové a funkční stránce je přehrávač velmi povedený. Nic složitého, zkrátka přehled a elegance.

961ABKNB2

Přehrávač videa jako by z oka vypadl přehrávači hudebnímu. Přehrává videa až ve Full HD rozlišení. Pokud vám však přehrávače z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, můžete si na iTunes stáhnout jiné.

Fotoaparát – (nej)větší slabina

Dnes, kdy je 13 MPx už téměř standard, si myslím, že osadit tak kvalitní telefon, kterým iPhone 6 Plus bezesporu je, pouze 8 MPx fotoaparátem, je ohromná chyba.

DSC_0129

Ten je sice doplněn všemi možnými technologiemi, ale i tak je to pořád málo. Vše do jisté míry zachraňuje LED blesk.

10945911_814367728628697_7939056259886373559_o-1024x768

Čočka fotoaparátu není nijak velká. Nedopadá na ni mnoho světla, což se podepisuje zejména na nočních fotografiích.  Na světle lze pořídit vcelku hezké snímky, ale konkurence je trochu jinde.

Telefonní funkce

Při zobrazení telefonního seznamu opět převažuje bílá barva. Dbá se hlavně na přehlednost. Jednotlivé kontakty lze libovolně řadit. Seznam se dokáže synchronizovat se sociálními sítěmi. Nastavit lze automatické odmítnutí hovoru, či zaslání SMS o nedostupnosti, to však není žádna novinka.

961ABKNB4

Psaní SMS zpráv je velice podobné jako u Androidu. Největší rozdíl lze spatřit ve velikosti klávesnice, ale zvyknout se dá na vše. A pokud ne, můžete si stáhnout jinou.

Závěr

Jak již bylo zmíněno, hodnocení Apple iPhone 6 Plus je velice těžké a subjektivnější než kdy jindy. Tohle dilema má na starosti inovovaný design, nový iOS a velké rozměry.

Jedná se o špičkové zařízení z perfektních materiálů, které se navíc zpracovává velmi precizně, a to jak po hardwarové tak softwarové stránce. Plus ztrácí body na fotoaparátu, nicméně tohle mínus kompenzují vychytávky jako čtečka otisků prstů.

DSC_0140

Absence slotu pro paměťové karty, rozporuplný design a hlavně vysoká cena, tak lze shrnout největší neduhy zařízení. Cena startuje za hranicí 20 000 Kč, jedná se tedy o jedno z nejdražších zařízení na trhu. I tak si své zákazníky najde, jedná se přece o kult nakousnutého jablka.

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 Plus 16GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 5/10

Celkem – 92%

Tagy Apple iOS iPhone Recenze