fotka redaktora RecenzeStarší článekTablety

RECENZE: APPLE IPAD PRO 9,7: ZMĚNILO SE VŮBEC NĚCO?

Jan Valtr12.6.2016 - 11:20 RecenzeStarší článekTablety

Na představení následovníka veleúspěšného iPadu Air 2 jsme čekali  dlouhé 2 roky, přičemž v letošním roce jsme se jej konečně dočkali. Apple se však vydal cestou nejmenšího odporu a neobtěžoval se s nějak výraznější změnou designu, takže nový je prakticky pouze hardware a fotoaparát. Dá se tak skutečně mluvit o zbrusu novém iPadu a dokázal nás iPad Pro 9,7 přesvědčit? To vše se dozvíte v naší recenzi.

67ba1dbe-6d44-450a-8a96-5589de17f183

Design a konstrukce – co je nového?

Již samotné prodejní balení iPadu Pro je nám dobře známé, jelikož je téměř identické s tím od iPadu Air 2 (recenze). Minimalistický design by však jen těžko mohl omrzet a iPad Pro si tak udržel nutnou porci luxusu. Samotný tablet také nedoznal příliš změn a s iPadem Air 2 bychom si jej lehce spletli, obzvlášť pokud bychom porovnávali přední strany, které jsou kompletně identické. Do 9,7 palcového iPadu Pro se však promítají i některé prvky z jeho většího sourozence, jako čtveřice reproduktorů. Celkově se vzhledová stránka tabletu nese v jednoduchém a elegantním stylu, který je lety ověřen a americký výrobce jej tak nemá zřejmě důvod nějak pozměnit.

DSC_5383Další fotografie naleznete v naší Galerii

Přední straně tak dominuje 9,7 palcový displej, který zabírá 71,6% přední plochy. Okraje kolem displeje jsou sice poměrně široké, napomáhá to však pohodlnému používání tabletu a jistému úchopu. První velké zklamání nacházíme pod displejem, kam se Apple rozhodl namísto nového rychlého Touch ID zakomponovat Touch ID první generace, které je na dnešní poměry pomalé. Nad displejem se nachází již pouze selfie kamerka a zbytek přední strany je čistý a jednoduchý. Pravá strana tabletu ukrývá dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a levá pak nový Smart Connector, který slouží k připojení klávesnice a dobíjení.

DSC_5671

Ve spodní straně je ukryta dvojice reproduktorů, mezi kterými najdeme klasický Lightning port. Na horní straně se pak nově nachází další dvojice reproduktorů, 3,5 mm Jack konektor a probouzecí tlačítko. Zadní strana je jako u každé generace iPadu celohliníková, což vypadá velice luxusně a tablet se překvapivě i příjemně drží. V případě Wi-Fi verze zadní stranu nehyzdí žádné plastové předěly, u Cellular varianty pak Apple udělal velké změny a namísto velké plastové plochy, kterou jsme mohli najít u iPadu Air 2, zde nacházíme pouze malé plastový předěl v barvě zařízení, který ani zdaleka tolik nenarušuje překrásné jednoduché křivky iPadu Pro.

DSC_5587Apple iPad 2 a iPad Pro 9,7″

Uprostřed zadní strany samozřejmě nesmí chybět typicky lesklé logo výrobce a ve spodní části nápis iPad. Pro většinu lidí je naprosto nepochopitelným krokem zakomponování nové kamery, která výrazně vystupuje z těla zařízení a kopíruje tak neoblíbenou vlastnost nových iPhonů. Naplněny naštěstí nebyly obavy, že by se nový iPad kýval při položení na stůl, i tak jsem měl ale při jeho pokládání či používání na stole obavy z odření kamerky a rozhodně bych tak doporučil zakoupení obalu. Pod kamerkou se nově nachází také přisvětlovací LED dioda.

DSC_5457

Rozměry 9,7 palcového iPadu Pro činí 240 × 169,5 × 6,1 mm a jsou tak identické s iPadem Air 2. Hmotnost tabletu se zastavila na ideální hodnotě 437 gramů, která představuje ideální kompromis mezi pocitem luxusu a pohodlným používáním. Konstrukční zpracování je vůbec nejlepší, jaké si lze představit a ani jej zde nebudu nijak dlouze rozebírat. Vše sedí jak má, nikde nic neškrábe do ruky a hliníková unibody konstrukce vypadá i působí velice pěkně a elegantně. Celkově je iPad Pro 9,7 designově velice povedený, i přesto je mu však co vytýkat. Osobně mi nejvíce vadí velká podobnost s iPadem Air 2, jelikož Apple svůj iPad Pro prezentuje jako zbrusu nový tablet, což ovšem ani zdaleka není. Nepochopitelné je pro mne i osazení tabletu vystupující kamerkou, za což je Apple kritizován také u iPhonů.

Hardware a výkon – jednoznačně bez kompromisů

Velký iPad Pro disponuje 4 GB paměti RAM a tak nějak se předpokládalo, že stejné hodnoty se dočkáme i u 9,7 palcové varianty. Opak je pravdou a iPad Pro 9,7 tak disponuje pouhými 2 GB RAM, které opět najdeme i u iPadu Air 2. V kombinaci s novým, úspornějším, 64bitovým procesorem třetí generace Apple A9X a koprocesorem M9 však nabízí dvojnásobný výpočetní výkon, než jeho předchůdce. O dokonalý herní zážitek se stará grafický akcelerátor PowerVR 7XT.

DSC_5417

Na iPadu Pro si tak bez sebemenšího problému zahrajete i ty nejnáročnější hry typu Real Racing 3 nebo Modern Combat 5. Malým háčkem je však to, že všechny hry si bez problému zahrajete i na iPadu Air 2, který má zároveň prakticky identickou rychlost otvírání aplikací či načítání internetových stránek a tak ten dvojnásobný výkon jako uživatel ani nerozpoznáte. Celkově však tablet běží naprosto skvěle a jeho používání je opravdu radostí. Tablet je pak dostupný ve 32 GB, 128 GB a 256 GB variantě, přičemž poslední zmiňovaná možnost je velmi vítanou novinkou a 256 GB se leckomu u tabletu může hodit. 9,7 palcový iPad Pro samozřejmě podporuje Wi-Fi, Bluetooth 4.2 nebo dle zvolené verze i LTE, chybí však podpora NFC.

Displej – to nejlepší!

Design může být krásný a hardware nejrychlejší na trhu, bez perfektního displeje by to vše ovšem přišlo vniveč. To naštěstí není ani zdaleka případ iPadu Pro 9,7, který dle mnoha odborníků disponuje vůbec nejlepším displejem na světě. Nejlepší je na displeji přesná reprodukce barev, kterou předčil i veškeré AMOLED panely. Displej iPadu Pro si totiž automaticky upravuje barvy dle okolního prostředí a zobrazovaného obsahu, takže uživatel, aniž by do nastavení displeje nějak zasahoval, dostává vždy ten nejlepší vizuální požitek.

DSC_5540

Velkým trumfem 9,7 palcového iPadu Pro je také nový True Tone displej. Ten se stará o automatické vyvážení bílé barvy podle okolního osvětlení, takže doma při umělém osvětlení se displej zbarví do teplejších barev a naopak venku na slunci do barev studenějších. Rozlišení displeje 9,7 palcového IPD displeje činí 2 048×1 536 pixelů, které je vzhledem k velikosti displeje dostatečné a lidské oko v žádném případě nedokáže rozpoznat jednotlivé pixely. Z praxe musím říci, že rozdíl mezi displeji 9,7 palcového iPadu Pro a iPadu Air 2 není nijak markantní, displej iPadu Pro je však opravdu o něco kvalitnější a řekl bych, že mu na trhu s tablety patří první místo. Lehkým zklamáním pro mě osobně je absence zakomponování funkce Force Touch, kterou jsem si u nového iPadu Pro přál vidět.

Baterie a výdrž – opět králem výdrže

Apple iPad je od první generace zárukou dlouhé výdrže baterie, kterou se často marně snaží napodobit ostatní výrobci. Nejinak je tomu 9,7 palcového iPadu Pro, který disponuje baterií o kapacitě 7 306 mAh.

DSC_5709

Ta zajišťuje při běžném používání pohodlně celodenní výdrž a při trochu úspornějším provozu můžete iPad nabíjet i pouze jednou za 2 dny. Nabití baterie trvá přibližně 4 hodiny a tak doporučuji dát si tablet vždy nabíjet přes noc.

Zvuk – nový šampión

Velký iPad Pro se se svou čtveřicí reproduktoru stal nejlépe hrajícím jablečným tabletem všech dob a Apple chce s jeho mladším sourozencem dosáhnout alespoň podobných výsledků. Proto vybavil 9,7 palcový iPad Pro čtveřicí reproduktorů, které mají zajistit dokonalý požitek při sledování filmů i při hraní her.

DSC_5630

Reproduktory se nachází jak na dolní, tak na horní straně a při držení tabletu na šířku si vždy jeden z každé strany zakryjete, s čímž ovšem americký výrobce počítal a zvuk, který z nich vychází, je i přesto na velmi vysoké úrovni a nepostrádá basy ani výšky. Na většího sourozence nový iPad Pro sice nemá, i přesto hraje znamenitě a patří mezi naprostou špičku trhu.

Uživatelské prostředí a multimédia  – klasický iOS

Uživatelské prostředí iOS se na velké obrazovce iPadu Pro nijak neliší od toho, které najdeme u iPhonů, což občas působí trochu podivně. Ačkoli je iOS překrásně zpracovaný, stabilní a rychlý, na domovské obrazovce jsou mezi ikonami aplikací poměrně velké mezery, které by softwarovou úpravou mohly být zmenšeny.

Jedná se o kompletně uzavřenou platformu, jejíž vzhled si uživatel nemůže nijak přizpůsobit, což ovšem není na škodu. Setkáváme se zde s klasickým konceptem několika pracovních ploch, na které se řadí ikony jednotlivých aplikací. Podrobně jsme se operačnímu systému iOS věnovali u recenze iPhonu 6S, kde si o něm tak můžete přečíst více.

Fotoaparát – iPhone ve velkém balení

Ačkoli mi osobně přijde focení tabletem poněkud zvláštní, při procházce centrem Prahy však takových lidí vždy potkáte hned několik. Právě proto mi dává smysl zakomponování kamery převzaté z iPhonu 6S do iPadu Pro. Jedná se o 12 MPx snímač s clonou f/2,2 a podporou Live Photos. Novinkou je také přítomnost přisvětlovací diody.

DSC_5462

Jedinou nevýhodou jinak skvostného fotoaparátu, jehož kvalita se řadí mezi naprostou špičku mezi telefony a mezi tablety nemá konkurenci, je znatelně vystouplá čočka, o které jsem se již zmiňoval. Výsledné snímky jsou tedy naprosto identické s těmi pořízenými na iPhonu 6S a nechybí ani možnost natáčet 4K video při 30 fps.

Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 5 MPx a možnost zapnout si Retina Flash, tedy přisvětlení jasným rozsvícením displeje, je rovněž k mání..

Apple Pencil – vážně kouzelná tužka

Lidé si často myslí, že Apple Pencil je jen předražený stylus. Větší fáma by se o tomto peru dala vymyslet jen stěží, jelikož se opravdu jedná spíše o elektronickou tužku. Její hlavní kouzlo představuje prakticky nulové zpoždění a detekce tlaku, takže se s Apple Pencil dají namalovat i složité kresby. Pero dokáže rozpoznat i různé úhly náklonu a lze s ním tak i pohodlně stínovat, stejně jako byste v ruce drželi obyčejnou tužku.

DSC_5557

Pero využívá speciální vrstvu snímání dotyku, kterou najdeme pouze u 12,9 palcového a 9,7 palcového iPadu Pro, takže pro ostatní iPady je pero nepoužitelné. Baterie v tužce vydrží 12 hodin používání a její nabytí je velice rychlé, když na 30 minut používání stačí 15 sekund nabíjení, přičemž o nabytí se postará Lightning konektor ukrytý pod magnetickým víčkem.

DSC_5568

Design Apple Pencil je jednoduchý a velice líbivý, ergonomie tužky je také skvělá a dá se s ní kreslit i dlouhé hodiny, aniž by z ní začala bolet ruka. Jedinou nevýhodou je, že není nijak magnetická a nedá se připnout k tělu iPadu Pro, takže hrozí přinejmenším její poškození, ne-li ztráta.

Závěr

Apple iPad je již od své první generace ikonou tabletů a nic na tom nemění ani jeho nejnovější generace. Apple iPad Pro 9,7 nabízí celohliníkové unibody tělo, které však již dobře známe z jeho 2 roky starého předchůdce. Právě to je Achilovou patou tohoto tabletu a řekl bych, že hlavním důvodem, proč iPad Pro 9,7 nebude masově prodávaným tabletem. Hardwarově se jedná o skvěle odladěné zařízení, které však oproti svému předchůdci opět nepřináší nic zásadně lepšího. Výkon iPadu Pro 9,7 však jistě nezklame a tablet se nezadýchá ani při těch nejnáročnějších hrách či multitaskingu.

DSC_5453

Neuvěřitelně krásný je pak displej, který nabízí skvělé podání barev, velice dobrý jas i jemnost. Zvuk vycházející z tabletu je skvělý na sledování filmů a hraní her, přičemž neurazí ani při poslechu hudby. Milovníky fotografování jistě potěší skvělý fotoaparát převzatý z iPhonu 6S, který patří mezi naprostou špičku a mezi tablety nemá žádnou konkurenci. Celkově je iPad Pro 9,7 nekompromisní zařízení, které skvěle poslouží k práci i zábavě a mezi tablety své kategorie se řadí na první místo. Jeho prodeje však dle mého názoru nebudou příliš vysoké, jelikož pokud vlastníte iPad Air 2, nemá vám nový iPad Pro co nabídnout a jeho koupě nemá smysl. Pokud byste si naopak rádi nový iPad pořídili a netoužíte po chytrém peru a klávesnici, pak bych opět doporučoval koupi iPadu Air 2, který je znatelně levnější a výkonem i designem není o nic horší. Pokud se i přesto rozhodnete pro koupi iPadu Pro 9,7, pak za námi testovanou 128 GB Wi-Fi variantu zaplatíte na Alza.cz 23 507 Kč.

Graf ceny produktu Apple iPad Pro 9.7 Wi-Fi 32GB MLMN2FD/A poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 9/10

Celkem – 94%

Tagy Apple iOS iPad Recenze