fotka redaktora RecenzeStarší článekTablety

RECENZE: APPLE IPAD AIR 2: TEN K NĚMUŽ SE VZHLÍŽÍ

Redakce5.2.2015 - 11:50 RecenzeStarší článekTablety

Tentokrát vám v recenzi přinášíme detailní pohled na zbrusu nový, supertenký tablet od Applu – iPad Air 2. Opět máme čest se špičkově zpracovaným a odladěným tabletem, přináší však nový iPad změny oproti předchozí generaci?

 ipad-air1

Úvod

Zařízení od Applu. Je třeba dalších slov? Jako vždy se i tentokrát jedná o designově, hardwarově i softwarově perfektně vyladěný kousek hliníku. Je vybaven, pro Apple klasickým, dvoujádrovým procesorem s taktem 1,5 GHz Apple A8 (64-bit), který v kombinaci se softwarem vyladěným pro několik konkrétních zařízení, odvádí skutečně dobrou práci.

IMG_6339Další fotografie naleznete v naši Galerii

Kapacita RAM paměti činí 2 GB a interní uživatelská paměť je volitelná, přičemž začínáte na 32 GB a končíte se 128 GB, takže i přes absenci slotu pro SD kartu (což je u Applu standard) rozhodně nebudete trpět nedostatkem paměti. Samozřejmostí je připojení k WiFi, 3G, 4G LTE a nechybí ani GPS modul či rozhraní Bluetooth 4.0. Tablet nabídne klasicky dva fotoaparáty (přední a zadní) se shodným rozlišením 8 MPx (přední 1080p a zadní 720p). Použitá baterie má kapacitu 7340 mAh, celkové rozměry činí 240 x 196,5 x 6,1mm a hmotnost tabletu je přesně 437 gramů.

Obsah balení

Minimalistický design, tolik známý pro Apple, se projevil i na prodejním balení. Ve stylové krabičce totiž kromě samotného iPadu nenajdeme nic než nabíječku, USB kabel, stručný manuál v několika desítkách jazyků a jako bonus dvě nálepky s logem Applu.

Konstrukce a design – luxusní vzhled zachován

Jedná se jednoduše řečeno o další skvělý tablet od Applu, což je informace, která by mnoha lidem jako vyjádření k designu bohatě stačila, my ale půjdeme více do hloubky. Jak jsme u Applu ostatně zvyklí, jedná se opět o dokonale vytvarovaný kus hliníku s tradičním nakousnutým jablíčkem na zádech, který je navíc až neuvěřitelně tenký (pouhých 7 mm).

IMG_6337

Na vrchní straně najdeme klasický 3,5mm Jack na sluchátka spolu s tlačítkem power, které slouží kromě zapínání a vypínání tabletu, také k probouzení a zhasínání displeje. Na levém boku nenajdeme žádná tlačítka, zatímco na pravém se nacházejí tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku.

IMG_6316

Na spodní straně jsou umístěny dva slušně hrající reproduktory a nabíjecí konektor Lightning, použitelný také pro připojení k počítači a spárování s iTunes.

Hardware a výkon – málo je někdy hodně

Přestože použitý hardware nespadá celkově mezi nejvýkonnější dostupné, je pro něj systém tak dokonale odladěný, že by použití jakkoli lepších komponent, bylo čiré plýtvání. Za celou dobu testování jsme nezaznamenali ani jediný sebemenší zásek, veškeré aplikace se spouštěly okamžitě a celý systém běžel zcela bez problémů. Použitý procesor Apple A8 pracuje na 64-bitové architektuře a rozdíl při spouštění aplikací, psaných konkrétně pro tuto architekturu (což je již většina těch systémových) je opravdu znát.

IMG_6314

I přesto že na iOS se aplikace vždy spouštěly velmi svižně, je to další vítaná změna k lepšímu. Procesor doplňuje vcelku výkonná grafika PowerVR GX6650, která zajistí plynulý chod i náročnějších her. Co se týče RAM paměti, pokud by vám snad 2 GB paměti v telefonu s Androidem nestačily, věřte, že s iOS budou a ještě budete mít rezervu. Nesmíme také opomenout čtečku otisků prstů integrovanou v jediném ovládacím tlačítku – tedy tlačítku Home.

IMG_6321

Čtečka je propojená s funkcí TouchID, pomocí které můžete svým originálním otiskem prstu zabezpečit kromě samotného odemykání iPadu, také například svůj Apple účet, při nákupech v iTunes a AppStore.

Displej – Retina opět nezklamala

Displej iPadu se samozřejmě spoléhá na IPS zobrazovací technologii. Disponuje úhlopříčkou 9,7 palce a nabídne dokonce multitouch deseti prstů, což je něco, s čím mají tablety konkurence velké problémy, i přesto, že tuto funkci mají v papírových parametrech uvedenou.

IMG_6317

Co se týče používání pod úhlem, na tabletu je použitý IPS panel s technologií Retina, což lze opravdu poznat a ani při sebevětším náklonu nebudete mít problém rozeznat či přečíst cokoli na obrazovce. Rozlišení displeje činí 2048 x 1536 (264ppi) a ani při bližším pohledu není rozeznatelný žádný rastr.

Baterie – nabíječka nutností

Akumulátor v iPadu s kapacitou 7340 mAh má sice v praxi o něco menší výdrž, než měla předchozí generace (iPad Air), ale i tak se při náročnějším používání dostáváme na téměř plné dva dny bez nutnosti nabíjení.

IMG_6319

Přibalenou nabíječkou trvá nabití z 5% na 100% něco přes čtyři a půl hodiny, takže doporučujeme nabíjet přes noc, protože pokud budete po tabletu chtít náročnější operace během nabíjení, nebude se nabíjet, nebo při hraní her, se bude schopný dokonce vybíjet, i když mnohem pomaleji, než při provozu pouze na baterii.

Zvuk – stinný šampión

Oba použité reproduktory podávají velmi slušný výkon a to jak po stránce hlasitosti, tak po stránce kvality zvukové reprodukce. Jejich umístění na spodní straně je přinejmenším vhodné, protože ač by si někdo mohl stěžovat, že zvuk je směřován dolů, není prakticky možné si je mimoděk zakrýt rukama, či při sledování filmů utlumit podložkou.

IMG_6327

Jelikož k tabletu nejsou z výroby přidávána sluchátka, testovali jsme audio výstup s 3,5mm konektorem pomocí sluchátek Sony MDR-V150, se kterými byl zvuk nádherně čistý a vykreslování hlubokých ani vysokých tónů nemělo chybu, nelze však posoudit, zda to nebyla spíše zásluha kvalitních sluchátek.

Uživatelské prostředí – obézní iOS

Jelikož je iOS uzavřená platforma, nepřidají pro něj v úvahu žádné nadstavby, v důsledku čehož vypadá na všech Apple zařízeních zcela identicky a jediná možnost jak si jej upravit podle sebe, tak spočívá ve změně tapety.

IMG_0020

V tomto je iOS nekompromisní a nenechá uživatele v podstatě nic měnit a personalizovat – najdeme zde klasicky několik pracovních ploch, na které se řadí ikony jednotlivých aplikací, nutno podotknout, že až zbytečně daleko od sebe. Vespod displeje se samozřejmě nachází také dok s několika volitelnými aplikacemi, které jsou tak dostupné na všech plochách.

IMG_0021

Potažením od horního okraje obrazovky dolů otevřeme notifikační lištu a provedením opačného pohybu (tedy odspodu nahoru) vysuneme panel s rychlými přepínači a nastavením jasu displeje. Jedná se o jednu z mála věcí, které iOS převzal z Androidu a nikoli naopak, jak to často vídáme u nadstaveb některých výrobců.

Fotoaparát – občasná záchrana

Přestože se nejedná o nijak závratné rozlišení (pouhých 8MPx), dělají oba integrované fotoaparáty velmi solidní snímky, ale jak už jsme u iPadů zvyklí, i zde chybí blesk či přisvětlovací dioda.

IMG_6325

Na výsledných fotografiích je sice rozeznatelný jemný šum a ani jeden z fotoaparátů si samozřejmě naporadí s horšími světelnými podmínkami, ale na tablet jsou výsledky skutečně více než dostatečné… I když bychom za částku přes 20 000kč nejspíš čekali něco lepšího, nebo alespoň ten blesk.

14

Kvalita videí je srovnatelná s fotografiemi – pro občasné použití stačí, ale stejnou službu jako kompaktní kamera či fotoaparát neudělá a pro fotografie s hlubším významem bychom rozhodně zvolili vhodnější vybavení. Příjemným bonusem je funkce natáčet videa ve slow-motion (zpomaleně), konkrétně rychlostí 120 snímků za sekundu.

Závěr

iPad Air 2, který můžete na Alza.cz pořídit již od 13 490 Kč, je zvnějšku i zevnitř perfektně vyladěné zařízení, které běžnému uživateli přinese vše, co potřebuje a ještě něco navíc spolu s pocitem exkluzivity, díky hliníkovému zpracování a minimální tlušťce a samozřejmě také díky logu s nakousnutým jablíčkem na zadní straně.

IMG_6315

Použitý systém iOS je však možná až příliš hlídaný a uzavřený a není tak vhodný pro náročnějšího uživatele, který se nespokojí jen s procházením internetu, sledováním filmů a hraním her. Ideální cílovou skupinu tak tvoří lidé, kterým záleží na designu a stylovém provedení a jsou ochotni přistupovat na kompromisy, co se týče funkcí, zejména proto, že by funkce dostupné například v Androidu nakonec stejně nevyužili a tak dají přednost jednoduchému a na pohled hezkému systému se sjednoceným intuitivním ovládáním.

 Další fotografie naleznete v naši Galerii

HODNOCENÍ

Zpracování – 9/10

Vzhled – 8/10

Displej – 9/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 6/10

Celkem – 94%

 

 

 

Tagy Apple iOS iPad Recenze Tablet