fotka redaktora NovinkyRecenzeSmartphonyStarší článek

PRVNÍ DOJMY: VYZKOUŠELI JSME HTC 10 POPRVÉ V PRAZE

Jan Valtr18.5.2016 - 9:40 NovinkyRecenzeSmartphonyStarší článek

HTC dnes v příjemném podniku Provocateur bistro v centru Prahy představilo oficiálně svůj nový vlajkový model 10 pro Českou republiku. Novinka sází především na líbivý design, skvělé specifikace a i přes veškeré problémy stále dobré jméno společnosti. Pojďme se nyní podrobně podívat na to, jaké přednosti nového telefonu zdůrazňuje samotný výrobce a jak se nám HTC 10 na první pohled líbilo.

DSC_1216

Desítka v názvu telefonu má představovat nejen počet vlajkových lodí výrobce, ale také číslo dokonalosti. Právě číslo deset totiž rozhodčí v mnoha sportech dávají jako maximální počet bodů a i v hovorové řeči se často používá, že od nás nějaká věc či akce dostává deset bodů z deseti. Z názvu ovšem nově vypadlo slovíčko One, které HTC u svých vlajkových lodí až do minulé generace používalo. Designově vychází HTC 10 z telefonů HTC One M9 (recenze) a HTC One A9 (recenze). Přední strana působí na pohled velice decentně a elegantně. Většinu plochy zabírá displej, pod kterým se nachází domovské tlačítko sloužící zároveň jako čtečka otisků prstů a dvojice kapacitních tlačítek sloužící pro pohyb zpět a otevření správce spuštěných aplikací.

DSC_1133

Domovské tlačítko, ačkoli by se tak na první pohled mohlo zdát, nejde fyzicky zmáčknout a je naopak jemně zapuštěno do těla zařízení. Rychlost a přesnost čtečky otisků prstů je skvělá a může se rovnat i s rychlostí čteček v telefonech Huawei či Apple. Pokud se přesuneme na pravý bok zařízení, narazíme na kolébku pro určování hlasitosti, zapínací tlačítko a šuplíček pro SIM kartu. Stisk jednotlivých tlačítek je příjemně tuhý a uživatel z něj rozhodně má pocit prémiovosti, stejně jako z celého telefonu. Zapínací tlačítko má navíc na rozdíl od kolébky pro určování hlasitosti hrubou strukturu, takže jej není problém nahmatat i poslepu.

DSC_1201

Levá hrana ukrývá šuplíček pro microSD kartu, kterou si lze rozšířit základní 32 GB úložiště až o dalších 200 GB. Na té horní uprostřed čeká na své využití 3,5 mm Jack konektor. Na spodní hraně rozhodně potěší přítomnost USB-C portu, kterému dělá společnost jeden ze dvou stereo-reproduktorů. Nejzajímavější částí telefonu je ovšem zadní strana. Ta kombinuje design všech předešlých vlajkových lodí výrobce, ze kterých si však bere opravdu jen to nejlepší. Na první pohled nejvíce zaujmou nové zkosené hrany telefonu, které jsou broušené jinak než zbytek zadní strany a odrážejí jinak dopadající světlo. Tím vytváří jakousi siluetu zařízení, které si tak nemůžete s žádným jiným splést. Zkosené hrany zároveň výrazně přispívají k jistému úchopu telefonu.

DSC_1118

Zadní straně dále dominuje jemně vystouplá čočka hlavního fotoaparátu, duální přisvětlovací dioda a typické logo výrobce. Ačkoli se na zadní straně nachází plastové předěly, nepůsobí tak rušivě jako například u iPhonu 6 a nekazí celkově čistý design HTC 10. Musím říci, že telefon naživo působí luxusním a jedinečným dojmem. Čisté a přesto zajímavé designové prvky dodávají uživateli pocit výjimečnosti, k čemuž rozhodně přispívá i špičkové zpracování. Jedině chválit lze i ergonomii zařízení. HTC 10 totiž nemá, na rozdíl od jiných hliníkových telefonů, tendenci vyklouzávat z ruky a celkový dojem z používání telefonu je skvělý.

DSC_1145

V oblasti displeje HTC u nové vlajkové lodi lehce zariskovalo a použilo Super LCD technologii 5. generace. Ta se má kvalitou barev a živostí vyrovnat AMOLED displejům a zároveň nabídnout nižší spotřebu baterie. Zda tomu tak je zjistíme samozřejmě až v podrobné recenzi, na první pohled však displej patří rozhodně mezi ty nejlepší na trhu. Velikost displeje činí 5,2 palce a jeho jemnost se zastavila na 564 pixelech na palec. Živost a kvalita barev je naprosto skvostná, stejně jako jas displeje či jeho jemnost, kdy lidské oko nemá sebemenší šanci rozlišit jednotlivé pixely. Za zmínku stojí i úžasné zaoblené krycí sklo, po kterém prst příjemně klouže a nezachytává zbytečně velké množství otisků prstů. Zaoblení 2.5d okrajů displeje představuje plynulý přechod na boční hrany.

DSC_1117

Celkového přepracování se dočkalo i samotné uživatelské prostředí, které nyní více připomíná čistý Android. Především došlo ke sloučení duplicitních aplikací, kterých bylo dříve v prostředí HTC velké množství. Výrobce udělal kompromis a tak vyřadil jak aplikace od Googlu, tak některé vlastní. Z prostředí tak například zmizela Galerie a zůstaly jen Fotky Google, naopak odstraněn byl fotoaparát Google a v systému tak zůstala jen aplikace výrobce. Prostředí nyní působí čistě, přehledně a nabízí i několik zajímavých funkcí, jako jsou motivy. Naprostou novinkou je pak tzv. Freestyle Layout, kdy uživatele přestane limitovat typická mřížka pro umístění aplikací na hlavní plochu, které lze nově umístit náhodně nebo jejich ikony úplně nahradit samolepkou. Výrobce se navíc chlubí údajně nejrychlejší odezvou prostředí na trhu, čemuž přispívá jak skvěle optimalizované prostředí, tak extrémně intuitivní displej.

DSC_1262

Dalším lákadlem HTC 10 má být baterie o kapacitě 3 000 mAh. Ta má dle předpokladů výrobce při běžném používání vydržet až dva dny, což samozřejmě zjistíme až při podrobné recenzi. Díky použití USB-C portu mohl výrobce přímo do balení zakomponovat nabíječku s technologií QuickCharge 3.0, která nabije 75% baterie za 30 minut. Samotná baterie, její chlazení a izolace doznaly také značných změn, které mají zabránit jakémukoli přehřívání ať už při nabíjení, či hraní her.

DSC_1245

Mezi hlavní lákadla telefonu bez pochyb krom skvostného designu patří také fotoaparát. Ten se chlubí hodnotou 12 MPx s využitím technologie Ultrapixel 2, světelností f/1.8, optickou stabilizací a laserovým autofokusem. Kvalita fotoaparátu je opravdu špičková a po první zkušenosti s telefonem bych se nebál tvrdit, že spolu se Samsungem Galaxy S7 (recenze) se nyní jedná o nejlepší fotomobil na trhu. Samozřejmostí je možnost natáčet videa až o kvalitě 4K. Velkých vylepšení se dočkala i přední selfie kamera, která se může pochlubit 8 MPx snímačem s využitím technologie Ultrapixel 2 , světelností f/1.8 a především optickou stabilizací.

DSC_1197

Jako lehké zklamání se pro skalní fanoušky HTC může jevit přesunutí jednoho ze stereo-reproduktorů na spodní stranu. Obavy však nejsou na místě a HTC 10 stále představuje špičkový telefon pro všechny hudební nadšence. Oba reproduktory disponují dedikovaným zesilovačem a zvuk, který produkují, je na mobilní poměry kvalitní. K telefonu výrobce nabízí i flipové pouzdro Ice View, na kterém se zobrazují i aktuální notifikace, čas a podobně.

DSC_1221

Pokud bych měl tak shrnout první dojmy z HTC 10, budou skrze pozitivní. Designově se jedná o jedno z nejkrásnějších a nejprémiovějších zařízení na trhu, které zaujme zajímavě zkosenými hranami, elegantně řešenou přední stranou i kvalitní čtečkou otisků prstů. Ačkoli jsem dříve nepatřil mezi fanoušky uživatelského prostředí HTC Sense, nová verze mne přesvědčila a díky velké podobnosti s čistým Androidem bych se jí rozhodně nebál. Jakousi třešničkou na dortu je neuvěřitelně kvalitní fotoaparát. Jedinou neznámou i přes oficiální představení zůstává cena a dostupnost pro český trh. Cena se dle prvních předpokladů bude pohybovat kolem 21 000 Kč a výrobce slibuje, že se HTC 10 v českých obchodech dočkáme maximálně do měsíce.

Tagy Android HTC První dojmy Recenze Technologie