Články

Podívejte se na nejdůležitější novinky ze včerejšího Apple WWDC 2017

Jan Valtr6.6.2017 - 8:00 Články

Apple včera na své konferenci WWDC představil spoustu novinek, které potěší všechny jablíčkáře. Inovace se dočkaly všechny operační systémy, iPady Pro i iMacy a představen byl také zbrusu nový chytrý reproduktor HomePod.

První se na řadu dostal systém WatchOS, jelikož světlo světa spatřila nová verze WatchOS 4. Ta přináší tři nové ciferníky. Tím nejdůležitějším je Siri ciferník, který nabízí ty nejdůležitější informace v danou denní dobu či na daném místě a vy tak na svých hodinkách vidíte přesně to, co vidět chcete.

Druhým je Kaleidoscope, jež si vezme vámi vybranou fotku z vašeho telefonu  a přetvoří ji v zajímavý obrazec. Posledním ciferník přináší oblíbené postavy z filmu Toy Story, konkrétně Woodyho, Jessy a Buzze, kteří při probuzení hodinek vždy předvedou určitou animaci.

Apple také přidal do WatchOS nové fitness funkce, které se zaměřují na plavání a posilovnu. Apple Watch nově budou komunikovat s fitness vybavením vybraných výrobců a dokáže si s ním vzájemně předat informace. Vše funguje přes NFC a hodinky tak stačí přiložit k vybranému stroji a začít cvičit. Ruku v ruce s fitness funkcemi jde také hudba, jež doznala také určitých změn a nabízí jednodušší a přehlednější uživatelské prostředí.

Apple WatchOS 4 přijde na naše chytré hodinky až na podzim, již dnes je však dostupná verze pro vývojáře.

O Apple TV přišla překvapivě jen letmá zmínka, která přinesla ale zajímavou informaci. Na Apple TV totiž přináší Amazon Prime Video, kde běží například oblíbený pořad The Grand Tour.

Velká část prezentace byla věnována MacOS a iMacům. Nový MacOS High Sierra nepřináší sice žádné zásadní novinky, dočkali jsme se však aktualizace většiny zařízení s tímto operačním systémem. Nové iMacy nepřináší žádné designové změny, ale uvnitř se změn událo opravdu hodně. Vylepšen byl, již nyní skvělý, displej, který je nyní o 43% jasnější a nabízí více barev.  Všechny iMacy nyní poběží na procesorech Kaby Lake a budou tak znatelně výkonnější.

Nejmenší 21,5 palcový iMac si nyní budete moci objednat i se 32 GB RAM a větší 27 palcový model dokonce s 64 GB. Interní úložiště může nyní činit až 2 TB přičemž SSD disky by měly být o 50% rychlejší.Nejvýznamnější změnou je grafika, která nabídne o 80% větší výkon díky novým grafikám z řady AMD Radeon Pro 5xx. Větší 27 palcový model nabídne Radeon Pro 570/575/580 s až 8 GB VRAM. Vše je nyní uzpůsobeno virtuální realitě, se kterou si iMacy nově skvěle poradí. Macbooky se také dočkaly procesorů Kaby Lake a rychlejších SSD disků.

Nejdůležitějším přírůstkem do rodiny je zbrusu nový iMac Pro. Jedná se o nejvýkonnější a také nejdražší počítač od Applu všech dob. Vnější tělo sdílí novinka s 27 palcovým iMacem, ale je vyvedeno v šedé barvě Space Grey. Uvnitř těla najdeme nové chlazení, 8, 10 nebo dokonce 18 jádrový procesor Intel Xeon doplněný až 128 GB RAM a 4 TB SSD diskem.

Grafiku obstará AMD Radeon Vega se 16 GB VRAM. Skvělá je i konektivita, jelikož zařízení nabídne zabudovaný 10 GB Ethernet, 4 Thunderbolt porty, ke kterým lze připojit dva 5K displeje a dvě externí úložiště. Ceny tohoto skvostu budou začínat na 4 999 USD, což činí přibližně 115 000 Kč.

Druhým zbrusu novým zařízením je chytrý reproduktor HomePod. Ten je především o muzice a ovládat jej můžete pomocí hlasové asistentky Siri. HomePod v sobě ukrývá sedm reproduktorů a 4 woofery. Vašim požadavkům naslouchá 6 citlivých mikrofonů a cílem zařízení je obsloužit jednu velkou místnost.

HomePod je poháněn procesorem Apple A8 a umožňuje dokonce spolupráci dvou HomePodů v jedné místnosti, které se pak vzájemně doplňují. Siri se samozřejmě neomezuje pouze na muziku a na váš požadavek vám může sdělit počasí, zprávy, informace o dopravě, sportu a funguje i s HomeKit, takže dokáže rozsvítit jednotlivá světla v domě. Zařízení se dostane do prodeje nejdříve v USA, Velké Británii a Austrálii v bílé a šedé barvě, na ostatní trhy se dostane až v příštím roce.

Celou konferenci všichni, i přes představení spousty novinek, čekali na nový iOS 11. Ten představuje sice malý krok pro iPhone, ale obří skok pro iPad. V iPhonu je nejdůležitější nová funkce módu Nerušit, která přináší speciální prostředí do auta.

V průběhu jízdy vám nebudou chodit žádné notifikace a všem, co se vás budou snažit kontaktovat, se odešle automatická zpráva, že si jejich zprávu zobrazíte později. Do systému přibyla nová ikona Složky, kde konečně budeme moci uspořádat všechny složky v telefonu. Dostalo se i na Siri, které přibyl pánský hlas a ženský zní mnohem přirozeněji.

Zároveň populární asistentka získala spoustu nových funkcí a měla by nyní být mnohem přirozenější. Siri za vás může také přeložit věty do vybraných jazyků to vše probíhá v modernějším uživatelském prostředí. V oblasti kamery došlo k vylepšení portrétního režimu a fotky se nově budou zaznamenávat ve formátu HEIF, který zabere polovinu místa než JPEG při zachování stejné kompatibility i kvality.

V Live photos je nyní možné si vybrat snímek, při kterém se fotografie zastaví. Všechny aplikace, které máme v telefonu, si kupujeme na App Store. I ten se tak dočkal vylepšení, která jsou nejen designová, ale především funkční a Apple slibuje mnohem lepší uživatelský zážitek. Ostatní vylepšení mají smysl spíše v USA a Velké Británii, jelikož v Mapách nalezneme nově podrobné mapy letišť a vybraných nákupních center. Nejmarkantnější změnou v iPhonu je Ovládací centrum, které kompletně mění design a přináší větší podporu pro Force Touch i vysněnou ikonu pro mobilní data.

Podstatně větší revoluci přináší iOS 11 pro iPady. Mimo starší generace jsme se letos dočkali zbrusu nového 10,5 palcového iPadu Pro, který má však stejně velké tělo jako loňský 9,7 palcový model a přišel o nevzhledné rámečky kolem displeje. Mimo větší displej nabízí novinka nový displej s podporou True Tone, WCD, jasem 600 nitů a HDR.

Novinkou je i funkce Pro Motion, jež zvýší obnovovací frekvenci displeje ze 60 na 120 Hz. Jak nový 10,5 palcový, tak 12, 9 palcový iPad Pro dostanou nový hardware ve formě čipu Apple A10X a k demonstraci tohoto čipu posloužila nová aplikace Affinity Photo zaměřující se na editaci fotografií. Jak již bylo řečeno, díky iOS 11 přichází na iPad zbrusu nový Dock podobající se tomu z MacOS, předělaný multitasking, Split View i možnost přesouvat ve Split View soubory přímo z jedné aplikace do druhé.

Zdroj

Tagy Apple Apple TV iMac iOS iPad iPhone Macbook macOS WWDC 2017