fotka redaktora ČlánkyNovinkyStarší článek

OFICIÁLNĚ: MICROSOFT PŘEDSTAVIL SURFACE PRO 4: NOVÝ KONKURENT PRO MACBOOKY

Jan Valtr7.10.2015 - 17:55 ČlánkyNovinkyStarší článek

Na tiskové konferenci Microsoftu došlo kromě představení mobilních telefonů také na očekávaný tablet Surface Pro 4. Poslední dobou se kolem něj vedlo mnoho spekulací, které se však potvrdily jen z části. Podle mnohých zdrojů měl nový Surface Pro 4 disponovat bezrámečkovým displejem, bohužel ve skutečnosti byly rámečky kolem displeje zachovány, ačkoli i když velikost tabletu zůstala stejná, došlo k nárůstu úhlopříčky displeje na 12,3″. Velkou výhodou zachování rozměrů předchozí generace je kompatibilita s příslušenstvím, které je určené pro Microsoft Surface Pro 3. Oproti minulé generaci došlo ke značnému vylepšení displeje. Ten se chlubí rozlišením 2736 x 1824 pixelů, jemností 267 pixelů na palec a také krycím sklem Gorilla Glass 4. generace, které má i přes vysokou odolnost tloušťku pouhých 0,4 mm.

Microsoft-Surface-Lumia-Event-2015-6-1200x800

Právě nové krycí sklo mimo jiné přispělo k působivé tloušťce 8,4 mm. Podle Microsoftu není tablet ještě tenčí jen kvůli plnohodnotnému USB konektoru. Opěvovanou vlastností minulé generace tabletu Surface byl polohovatelný stojánek, který se v prakticky nezměněné podobě zachoval i ve 4. generaci. Kromě stojánku najdeme na hliníkové zadní straně tabletu také 8 MPx kamerku vybavenou autofokusem.

gsmarena_004

Microsoft Surface Pro 4 oslňuje však především svou výbavou. Jádro tvoří procesory Intel Core Skylake (podle verze Intel Core M, Core i5 a Core i7 ), které jsou bohužel stále chlazené větráčkem, nikoli pasivně, jak se doufalo. Ačkoli tloušťka tabletu činí pouhých 8,4 mm, podařilo se do tabletu vtěsnat neuvěřitelných 16 GB paměti RAM a v nejvyšší variantě také 1 TB SSD úložiště. Výkon tabletu má být až o 50 procent vyšší než u konkurenčního Macbooku Air (recenze). Ruku v ruce s Microsoft Surface Pro 4 jdou i zbrusu nové doplňky.

Microsoft-Surface-Lumia-Event-More-2015-3-1200x675

Tím nejdůležitějším je kompletně přepracovaný stylus s jednoduchým názvem Pen. Ten rozezná 1024 úrovní tlaku, má nabídnout extrémně rychlou odezvu a roční výdrž baterie. Zajímavou vlastností je také možnost připevnit jej magneticky na bok tabletu, čímž lze jednoduše předejít jeho ztrátě. Pen bude dostupné rovnou v pěti barevných variantách ( stříbrná, zlatá, červená, modrá a černá).

PA061773-1200x900

Kompletního přepracování se dostala také klávesnice TypeCover. Oproti minulé generaci je tenčí a disponuje navíc čtečkou otisků prstů. U Microsoft Surface Pro 4 hraje tato klávesnice samozřejmě velmi důležitou roli, proto klávesy využívají nůžkového systému pro navození pocitu psaní na klasickém notebooku. Všechny klávesy jsou navíc podsvícené. Krom kláves došlo také ke zvětšení skleněného touchpadu a to rovnou o 40 procent. Jelikož se jedná o naprosto špičkové zařízení, odpovídají tomu samozřejmě i ceny. Za nejlevnější variantu si Microsoft účtuje 899$ (21 500 Kč), za tu nejdražší je to pak 2 199$ (54 700 Kč). Cena klávesnice TypeCover činí 130$  (3 200 Kč) a stylus Pen stojí 60$ (1 500 Kč). Tyto ceny jsou však pouze pro americký trh a na zveřejnění evropských cen si budeme muset ještě počkat, stejně tak na dostupnost. Ve Spojenýc státech začíná předprodej Microsoft Surface Pro 4 již 7. října, zahájení prodejů je pak plánováno na 26. října.

 

 

Zdroj: tisková konference

Tagy Microsoft Notebook Surface Tablet Technologie Windows