Články

Essential phone Andyho Rubina odhalen, nabídne bezrámečkový displej

Jan Valtr31.5.2017 - 9:56 Články

Andy Rubin je spoluzakladatel Androidu a dlouhá léta se podílel na jeho vývoji. Dneškem však začíná psát úplně novou kapitolu svého života, jelikož konečně představil revoluční Essential phone (PH-1).

Ten je unikátní v mnoha ohledech, tím nejviditelnějším je ale obrazovka. Ta se táhne doslova od kraje ke  kraji a bezrámečkový design dotahuje ještě o úroveň výše, než to udělal Samsung galaxy S8. Displej má samozřejmě lehce zahnuté hrany a kvůlli tomu, že zasahuje až úplně na horní hranu displeje a například selfie kamerka se prořezává do displeje, má nestandardní poměr stran 19:10. Jinak se displej o úhlopříčce 5, 71 palce chlubí rozlišením 1 312 x 2 560 pixelů, LTPS LCD technologií a dle výrobce tou nejlepší regulací jasu na trhu.

Na zadní straně nalezneme samozřejmě duální fotoaparát, který je kombinací dvou 13 MPx senzorů, přičemž jeden snímá RGB pásmo a druhý je monochromatický. Barevný senzor se skrývá za objektivem se světelností f/1.85 a kvalitní fotografie i za špatné viditelnosti jsou tak zajištěny. Ostření zajišťuje laserový autofokus a nechybí ani kvalitní přisvětlovací dioda. Jak zadní fotoaparát, tak přední selfie kamerka umí zachytit 4K video při 30 fps, Full HD video při 60 fps a HD video při 120 fps. Abychom přední kamerku tak jednoduše nepřešli, disponuje 8 MPx rozlišením a světelností f/2.2. Essential si fotoaparáty ale vyhrál mnohem více a díky dvojici pinů vedle kamery si na fotoaparát můžete lehce upevnit novou 360° kameru, která disponuje dvojící 12 MPx senzorů za širokoúhlými objektivy. Výrobce prý představí brzy i další doplňky, které se budou dát k telefonu připevnit pomocí již zmiňovaných pinů.

Konstrukce Essential phone je z těch nejlepších materiálů. Kolem telefonu se tak táhne titanový rám, který nahrazuje zajetý hliník a narozdíl od něj se tak lehce nepoškrábe a je mnohem pevnější. Záda telefonu jsou keramická, což opět zajišťuje oproti sklu mnohem větší odolnost a menší náchylnost na zachytávání nečistot. Celá přední strana je chráněna zahnutým Gorilla Glass 5 sklem. Zprvu se na trh dostane černá a bílá varianta, později přibydou zelená šedivá.

Telefon je i přes velký displej se svou šířkou 71,1 mm poměrně kompaktní a váha také 185 gramů také odpovídá velikosti a materiálům, přičemž výrobci se podařilo do telefonu zakomponovat i stereoreproduktory. Uvnitř zařízení tepe procesor Snapdragon 835 doplněný 4 GB RAM a 128 GB interní paměti. V telefonu poběží samozřejmě operační systém Android, který však doznal lehkých změn v podobě grafické nadstavby. Na spodní straně najdeme nejnovější USB-C konektor a na zadní straně již zmiňované piny pro připojení příslušenství, 3,5 mm Jack konektor byste ale hledali marně. Vše je poháněno baterií o kapacitě 3 040 mAh. Telefon se bude zpočátku prodávat pouze v Americe a to za cenu 700 USD (16 000 Kč) bez příslušenství a za 750 USD (17 500 Kč) dostane zákazník i 360° kameru.

Zdroj

Tagy Android Apple Essential Samsung