fotka redaktora ČlánkyStarší článek

DÍKY SLOVENSKÉ APLIKACI SEMAFORY BRATISLAVA VÍTE, KDY BUDETE MÍT ZELENOU

Michael Krahulec23.2.2014 - 12:00 ČlánkyStarší článek

Po sociálních sítích koluje několik posledních dní vtip „Jaký je rozdíl mezi Slováky a Čechy? – 24 hodin“. Samozřejmě, že se tento vtípek týká výsledků národních hokejových týmů na ZOH v Soči. V oblasti IT a chytrých zařízení jsou Slováci ale napřed o mnoho více, než 24 hodin. Jejich vele úspěšná navigace Sygic přišla jako první s head-up displejem, nyní vývojář Tomáš Gurský pracuje na aplikaci Semafory Bratislava.

51FZ2-strucne_semaforybratislava

Její užitečnost je prostá; jednoduše máte svůj smartphone umístění v autě, například v držáku uchycený na čelním skle, přijedete k semaforu a na displeji se vám zobrazený animovaný semafor, na kterém je vidět, která barva zrovna svítí. Tato funkce je dobrá například, když nestihnete dobrzdit, dostanete se tak pod úhel semaforu a jednoduše na něj nevidíte. Nemusíte couvat, stačí pouze sledovat smartphone.

Další funkcí, a asi tou nejdůležitější, je odpočítávač. Je to prosté; jednoduše víte, za jak dlouho budete mít zelenou. Přeci jenom k tomuto účelu je na semaforu oranžové (žluté) světlo, přesto, kdo by nechtěl vědět, za jak dlouho bude moci opět vyrazit na cestu?

Díky této aplikaci by se měly také urychlit odjezdy. S předstihem budete vědět, kdy máte zařadit a budete se již moci pomalu rozjíždět. Problém nastane pouze v případě, že před vámi bude stát nějaký „sváteční řidič“, který není se spojkou zrovna kamarád. To už ale zřejmě chytré telefony nevyřeší. Ale kdo ví, v roce 2020 by měly největší automobilky zahájit provoz zcela automaticky ovládaných automobilů. To jsou však jen spekulace.

Sygic_1341_head-up_display-1024x447
Head-up displej slovenské navigace Sygic

Aplikace by měla být plně kompatibilní s aplikací Waze. K jejímu správnému chodu bude nutné připojení k mobilnímu internetu. Testovací alfa verze by měla být dostupná do několika dní, o jejím „uvolnění“ vás budeme informovat. O žádné podobné aplikaci pro Českou republiku nejsou dostupní informace.

 

 

Zdroj

Tagy Android Aplikace Automobily Koncept Technologie