fotka redaktora ČlánkyNávody

Apple vs. Samsung – Android vs. iOs: existuje vítěz? A je pro mě změna systému dobrá volba?

Michael Krahulec30.6.2017 - 19:41 ČlánkyNávody

Ve světě chytrých a mobilních technologií figuruje celá škála výrobců, z různých koutů světa, kteří na trh přichází s pestrou paletou zařízení, které se mnohdy od sebe výrazně liší, především designem a různými vychytávkami. Ve své podstatě ale všechna tyto zařízení používají operační systém Android, na který nasazují své uživatelské nadstavby, které dokáží z tohoto nejrozšířenějšího systému vytěžit zcela odlišnou tvář. Pak je tu ale Apple, který se vydal zcela jiným směrem a již od počátků vsadil na svůj vlastní operační systém iOS, jemuž přímo na míru vytváří i zařízení iPhone či iPad. Mnozí považují tento fakt za největší výhodu zařízení Apple, odpůrci a fanoušci Androidu naopak vyzdvihují zcela jiné vlastnosti operačního systému od Googlu. Pokud bychom hledali jednoho z nejlepších a nejprodávanějších výrobců zařízení s Androidem, určitě by to byl jihokorejský Samsung. Ti co momentálně hledají to nejlepší mnohdy vybírají mezi iPhonem 7 a Samsungem Galaxy S8. Je ale nějaký z těchto modelů nebo jejich operačních systémů lepší? Pojďme se na to podívat.

Za poměrně dlouho kariéru technologického novináře mi rukou prošly stovky chytrých telefonů, a nechyběli tam ani oné dva výše zmíněné kousky. A musím opravdu přiznat, že jak iPhone 7 tak Galaxy S8 jsou nejlepší telefony, které jsem kdy měl možnost vyzkoušet. Vybrat mezi nimi ale lepšího, je opravdu velice těžké. Největším problémem je, že každý výrobce láká na zcela něco jiného. Samsung přichází s novými vychytávkami jako je Infinity displej s QHD rozlišením, senzor pro měření srdečního tepu, podporu virtuální reality či hlasovou asistentku Bixby. Naproti tomu iPhone sází na svoji dlouho osvědčenou asistentku Siri, vlastní Retina displej s 3D Touch či právě zmiňovaný systém iOS.

Samsung tento rok inovoval a pustil se do riskování, proto představil neobvykle vypadají smartphone ze skla, s brutálním výkonem, extrémně jemným displejem, špičkovým fotoaparátem a obrovskou výbavou nových vychytávek. Kdežto Apple vzal předchozí iPhone 6, upravil čočku fotoaparátu, navýšil výkon, vylepšil fotoaparát, reproduktory a přidal nové barvy. Takže pokud bychom hledali vítěze v inovacích, na plné čáře vyhrává Samsung.

Apple, pro většinu z nás je Apple synonymem kvality a toho nejlepšího, co můžeme mít. A z velké části je to pravda. Když Steve Jobs představil první iPhone, jednalo se o první chytrý telefon s dotykovým displejem. Tudíž i z tohoto důvodu si většina lidí iPhony kupuje, protože se jedná o průkopníka. Tento fakt se líbí velice i mě, protože jednoduše iPhone je jistota kvality a když si pořídíte iPhone, prostě nic tím nezkazíte. Již není ta doba, kdy byl iPhone výsadou těch nejbohatších. Dnes vlastní iPhone každý druhý, a to i díky různým zvýhodněným programům na splátky.

Dalším plusovým bodem iPhonu je kvalita zpracování. Již děti v mateřské škole vědí, že produkty Applu jsou ty vůbec nejlépe zpracované na trhu, což bylo standardem již u prvních produktů tohoto jablečného výrobce. Apple totiž vsází na hodnotné materiály a navíc díky povedenému designu, který je poměrně jednoduchý, je na první pohled jasně patrné, že v ruce držíte hodnotnou věc. A právě design je dalším lákadlem. Je totiž jednoduchý. Žádné velké inovace, extravagantní kousky – i proto si iPhony oblíbili manažeři či podnikatelé. iPhone se vám totiž hodí jak ke sportovnímu oblečení, tak ke společenskému obleku.

No a pak je tu samotný systém iOS. Uživatelé, kteří celý život používají konkurenční Android mnohdy dlouho rozmýšlí, zda si iPhone pořídit, právě z důvodu přechodu na zcela nový, pro ně neznámý systém. V tomto bodě je ale potřeba zamyslet se. Je třeba si uvědomit, co vše na svém aktuálním zařízení s Androidem používáte a ověřit si, zda to iOS dokáže také. Obchod s aplikacemi App Store totiž nemá ve svém portfoliu tolik aplikací jako Google, a proto se vám může snadno stát, že svoji oblíbenou aplikaci jednoduše nenajdete. Je proto dobré navštívit webové stránky jednotlivých obchodů a podívat se na konkrétní aplikace. Rovněž je třeba rozmyslet si, zda vám nebude chybět domovská obrazovka, na kterou je možné přidávat widgety, jelikož iPhone po probuzení displeje zobrazuje ihned menu s aplikacemi. Rovněž myslete i na své ostatní zařízení v domácnosti, například chytrou pračku či notebook, jelikož spárování a správná funkčnost nemusí být s iPhonem samozřejmostí.

Co vám však iPhone s iOS zaručí je plynulost systému téměř bez záseků a zamrznutí, přehlednost, jednoduchost, stálou podporu aktualizací či jakousi výjimečnost vlastníka zařízení od Applu. Důležité je myslet i na příslušenství, především pak wearables, jelikož většina zařízení jiných výrobců nebude s iPhonem spolupracovat a budete tak odkázání především na produkty Applu. A právě propojení s jinými produkty jablečného výrobce je další velkou výhodou. Pokud vlastníte například Macbook či iPad, určitě by pro vás bylo lepší pořídit si iPhone, jelikož pokud tato zařízení propojíte, umí společně velké věci. A při výběru myslete i na svůj automobil – ty novější už totiž mají podporu Apple Car Play či Android Auto. Dobré je také zkontrolovat, zda váš vůz vlastní indukční bezdrátovou dobíječku, v tom případě iPhone nevolte.

A čím zaujme Samsung? Jihokorejský Samsung je značkou, který dělá do všeho. Má spousty kategorií elektroniky i modelů chytrých telefonů od low-endů po špičkové vlajkové lodě jako je Galaxy S8, což některé odradí, jiní to vidí jako výhodu a berou Samsung jako velmi zkušenou značku. Mě osobně se na Applu líbí jeho historie a fakt, že iPhone byl vůbec první chytrý telefon, ale na druhou stranou Samsung mu již několik let každý rok konkuruje a kvalitou se mu zcela vyrovná. Pokud si pořídíte levnější model Samsungu, určitě tím nic nezkazíte, ale mezi výjimečné se jednoduše řadit nebudete.

To se Samsungem Galaxy S8 to je jiné. Ti kteří se o telefony zajímají budou vědět, co to máte za telefon a většinou vám tuto volbu pochválí. Jiní si všimnou zajímavého telefonu a někteří uvidí logo Samsung a v tu ránu je telefon nebude zajímat. iPhone jednoduše každý zná a každý ví, o co se jedná. Pokud však netoužíte po obdivu, určitě se S8 nebojte. Ona vám totiž nabídne mnoho zajímavých možností, které iPhone nemá. Sice o nich budete vědět mnohdy jenom vy, ale je to váš telefon a je určený právě pro vás, ne pro druhé!

Velikou parádou je celkový design, který díky zaoblenému a protáhlému Infinity displeji a skleněným materiálům vypadá jednoduše skvěle. Soudit však, zda je hezčí než iPhone je velice obtížné. iPhone je usedlejší, elegantnější, kdežto Galaxy S8 modernější a odvážnější. Mě osobně se asi líbí více „es-osmička“ právě díky tomu modernějšímu designu. V oblasti displeje nemůže Američan Jihokorejci konkurovat, je jednoduše zajímavější, jemnější a celkově jedním slovem lepší. Srovnávat výkon, fotoaparát či baterii nechci, jelikož se nejedná o srovnávací test a není nic jednodušího než se podívat do tabulek, který telefon má jaký procesor a jak velkou kapacitu baterie – vězte, že moderní 3D hry a náročné aplikace spustíte zcela bez problémů na obou modelech. Mnohem zajímavější je podívat se na funkce Galaxy S8, které iPhone nemá. Velikou výhodou je možnost bezdrátového dobíjení, dále vyzdvihuji snímač srdečního tepu, skener oční duhovky, funkce rozpoznávání obličeje či podporu virtuální reality.
A pak je tu systém Android. Jeho největší výhodou je nespočetné množství aplikací. V Obchodě Play nejdete vše co na iPhone, až na interní aplikace Applu, které však plnohhodnotně nahradí aplikace třetích stran, takže v tomto ohledu je jasným vítězem Samsung. Výrobce sice změnil uživatelské prostředí téměř k nepoznání, ale stále se jedná o koncepci iPhonu s domovskou obrazovkou, notifikační lištou a menu s aplikacemi. U Galaxy S8 se dá ale dají domovské plochy vypnout a potom máte velmi podobný systém iOS. Výhodou Androidu je možnost propojení s dalšími produkty třetích stran a celkovou kompatabilitou, například nositelné elektroniky. Občasným neduhem Androidu však bývají záseky a při nedostatečném pročišťování dochází časem ke zpomalování telefonu a je třeba nutné udělat tovární reset. Model Galaxy S8 má však dostatek výkonu a tento jev nastane například až po roce používání.

U většiny podobných článků najdete závěr ve stylu „obě zařízení jsou skvělá a proto je velmi těžké vybrat, tudíž se vítězem nestává žádný účastník srovnání“. To je však článek o ničem. Rozhodnout který telefon je lepší je obtížné, ale vybrat si mezi nimi lze. V první řadě bych se díval po tom, jaký telefon se vám líbí více po stránce designu. Za mě osobně Galaxy S8. A poté bych se rozhodoval podle systémů a položil si otázku, zda onen systém nabízí to, co aktuálně využívám a potřebuji? Pokud ano, zaměřte se na inovace a takzvané „fičury“. Je dobré si telefon vyzkoušet a říct si, zda vůbec dané funkce využijete. A od toho jsou tady i odborné recenze. Ve zkratce by se dalo říci – pokud od telefonu očekáváte běžné funkce, příliš vás inovace nezajímají a upřednostňujete kvalitu, a líbí se vám představa být majitelem zařízení legendárního výrobce, dobrá volba je iPhone. Pokud však rádi zkoušíte nové věci, rádi vlastníte něco inovačního a využijete to, určitě jděte do Samsungu Galaxy S8. Za mě je vítězem Samsung Galaxy S8 právě díky inovacím – jelikož svět chytrých telefonů je právě o vyvíjení stále nového. A když si kupuji nový telefon, tak chci něco nového. Proč si budu kupovat telefon, který je sice nový, ale příliš nového neumí, když konkurence ano? Toť má volba. A budu velice rád, pokud se s námi podělíte do komentářů, jak jste se rozhodli vy.

 

Tagy Android Apple Galaxy iOS iPhone Samsung