fotka redaktora ČlánkyNovinky

Apple iPhone 8 (X) za dveřmi: co o něm víme? A dočkáme se iPhonu 7S?

Michael Krahulec12.6.2017 - 0:05 ČlánkyNovinky

Apple iPhone 8, či chcete-li iPhone X, je nejočekávanější novinkou letošního podzimu, ostatně jako každý rok. Jenže tentokrát je to trochu jiné, jelikož se jablečný výrobce nechal slyšet, že osmá generace bude v mnoha ohledech revoluční, což o aktuálním iPhonu 7 říci ani zdaleka nešlo. Měli bychom se dočkat nového designu a zajímavých funkcí, které však mnohdy byly standardem konkurenčních modelů a Apple měl tak v tomto ohledu co dohánět.

Během uplynulých měsíců se vodami internetu šířily desítky zpráv, které prozrazovaly, jak by měl nový iPhone vypadat a co by měl nabídnout. Některé z informací byly pravdivé, jiné úniky však nebylo možné označit za důvěryhodné. Rozhodli jsme se proto udělat souhrnný článek, ve kterém se podíváme na to, jaký nový iPhone 8 bude.

Největší revolucí projde design a použité materiály. Displej s pravděpodobným QHD rozlišením by měl nově zabírat takřka celou přední plochu, jelikož by měl ze stran obklopovat ostrůvek pro přední kameru, snímače a reproduktor. Displej sice nebude zakřivený jako u Samsungu Galaxy S8, je ale roztažený až ke krajům, což vypadá na fotografiích velice dobře a exkluzivně. Velkou inovací jsou pak použité materiály, jelikož na zadní straně nenajdeme tradiční slitinu hliníku, nýbrž sklo. To by mělo být dostupné v klasických barevných variantách, a tedy bílé, černé a nově v tmavší zlaté, časem lze očekávat červený odstín v rámci série Product.RED. Velkou proměnou prošel i ostrůvek pro fotoaparát, jelikož nově bude duální. Mě osobně se příliš design zpracování tohoto výstupku pro fotoaparáty nelíbí, rád se ale nechám překvapit živým pohledem na zařízení.

Na přední straně si pozorní všimli absence domovského kulatého tlačítka, které v sobě v předchozích generacích ukrývalo snímač otisků prstů Touch ID. Dle dostupných úniků nebude iPhone 8 touto funkcí disponovat a nahradí jej plnohodnotně funkce rozpoznávání obličeje. Druhou variantou je integrace snímače otisků prstů do displeje, to však světová odborná média v posledních dnech vylučují.  Co se fotoaparátů týče, není zcela jisté, jaké hodnoty megapixelů nabídnou. Pouze se ví, že zadní i přední kamera zvládne 4K video při 60 snímcích za vteřinu, což může mít co do činění s podporou rozšířené virtuální reality. Je ale téměř jistotou, že nový iPhone se budě opět řadit mezi nejlépe fotící smarpthony na trhu.

Srdcem telefonu bude nový čip Apple A11, který vyrábí společnost TSMC. Ten by měl dosahovat opět o něco lepších výsledků než doposud nejlepší chipset Applu A9X, který najdeme v iPadu Pro. Procesoru by měla sekundovat operační paměť RAM o velikosti 3 GB a k dispozici mají být tři varianty kapacity interní paměti – 64, 256 a 512 GB. Kapacity baterií nových iPhonů se nedozvídáme ani při samotném oficiálním představení, tudíž se prozatím neví, kolik mAh nový iPhone nabídne. Je však téměř jisté, že nebude chybět možnost bezdrátového dobíjení přes indukční nabíječky. Má to však malý háček. Podle dostupných informací bude Apple používat technologii Qi, která je sice nejrozšířenější, ale bohužel bude uzamčena čipem MFI, což prozrazuje, že nebude možné iPhone dobíjet na libovolné dobíjecí podložce, nýbrž pouze na originálním příslušenství. Je otázkou, jak Apple tuto skutečnost promyslel, jelikož by se jednalo o poměrně zásadní problém v oblasti automobilů, které jsou již indukční nabíječkou vybaveny a dobíjení například Samsungů Galaxy S8 na nich funguje zcela bez problémů.

Pokud shrneme nejzásadnější novinky Apple iPhonu 8, bezesporu stojí za zmínku bezrámečkový displej, skleněná záda, duální 4K kamera, snímač rozpoznávání obličeje a podpora bezdrátového dobíjení. Nový iPhone by se měl představit pouze v jedné velikostní variantě, ve třech barevných kabátcích a ve třech kapacitách interní paměti. Společně s ním se však nepředstaví variantu Plus, nýbrž iPhone 7S. A jak že je to s tímto modelem?

iPhone 7S bude designově identický s aktuálním modelem iPhone 7, dostane však některé vymoženosti iPhonu 8. Téměř jistotou je nový čip Apple A11 s 3 GB RAM pamětí. Vylepšení se dočká zřejmě i baterie a možná i fotoaparát. Samozřejmostí je pak nasazení nové verze systému iOS.

Obě novinky se představí již 12. září v areálu nového sídla Apple Park. Společně s iPhony by se měla světu ukázat třetí generace chytrých hodinek Apple Watch či nové Apple TV s podporou 4K. Do prodeje nové iPhony zřejmě zavítají v první vlně 22. září. Česká republika s Slovensko budou tradičně ve druhé vlně, jejíž termín spuštění nebyl prozatím oznámen. Informace o cenách nejsou rovněž k dispozici, dovoluji si však tipnout cenu 23 tisíc za iPhone 7S 64 GB a 29 tisíc korun za iPhone 8 64 GB.

Tagy Apple iOS iPhone Spekulace